DNA :n pettynyt asiakas

reissumies

asuin 7 vuotta nokialla ja käytin elisan laajakaistaa se toimi loistavasti, nyt muutin vuoden vaihteessa turkuun ja hankin DNA kaapeli kaistan.

kun tein sopimuksen DNA "pyhätössä" minulle tungettiin käteen thomsonin reititin ja sanottiin että modeemi seinään niin yhteys on heti käyttö valmis.

menin kotiin ja laitoin modeemin seinään, mutta ei alkanut toimimaan, herja sivua ei voida näyttää, diagnoosi: windows ei tunnista modeemia.

soitin DNA vikailmoituksiin ja kerroin etten saanut modeemia toimimaan. he epäilivät että modeemin MAC osoitetta ei ole tallennettu linjaan ja tarkistivat asian ja niinhän se tosiaan olikin.

tämän jälkeen netti toimi viikon hyvin, kunnes alkoi pätkiminen ja soitin taas vikapalveluun josta selvisi että modeemin MAC osoite ei ole kunnollisesti tallennettu linjaan.

tämän jälkeen netti toimi taas hetken kunnes jälleen pätkäsi, vikakeskuksessa huomattiin jälleen tämä MAC ongelma.

päätin lopulta ostaa kaupasta itse modeemin ja tämän modeemin kanssa on nyt MAC osoite pysynyt linjassa

8

6054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luigi

      operaattori taltioi sinun henkilökohtaisen MAC osoitteen omalle palvelimelleen ja jos palvelimessa on vikaa niin silloin MAC häviä linjasta.

    • dna:lla ei ole Turussa kaap...

      Sinulla ei voi olla Turussa dna:n kaapelikaistaa, koska Turussa ei ole dna:n kaapelitv:tä. Turussa kaapeli modeemeja jaa Turun KaapeliTV ja Sonera. dna:n kaapelit toiminevat Raisiossa...

      Eli miten homma oikeasti meni? Ja missähän "pyhätössä" teit kaapelikaistasi? Turussako myös?

    • siitä päätellen
      • reissumies

        kuules nyt sinä mitään tietämätön paskiainen, tonttini on aivan turun ja raision rajalla jotenka minulla on DNA kaapeli.


        ja sinä siellä niin pidä se kuonos tukittuna ennen kuin valitat.


      • trollit häädetään
        reissumies kirjoitti:

        kuules nyt sinä mitään tietämätön paskiainen, tonttini on aivan turun ja raision rajalla jotenka minulla on DNA kaapeli.


        ja sinä siellä niin pidä se kuonos tukittuna ennen kuin valitat.

        täältäkin jatkossakin.


    • mac-osoitteesta

      Kaapelimodeemin MAC-osoite kiinteä ja operaatorin provisiointijärjestelmissä ei tehdä eroa eri merkkisten kaapelimodeemien kanssa. Eka kerralla operaatori lienee unohtanut syottää modeemin mac-osoitteen heidän provisiointijärjestelmäänsä. Voisiko olla mahdollista että Thomson ei ollut kunnolla kiinni antenniverkkossa (esim. liittimet eivt oleet tiukasti kiinni (lisää vaimennusta) ja kun vaihdoit modeemiin, niin kytkitkin sen huolellisemmin kiinni tai toisella antennikaapelilla kiinni).

      • dna toimii

        Vaihdoin keväällä soneran laajakaistan dna:n.
        Modeemi TW-EA501, ei edes maksanut mitään. Soneran ukko tuli katkaisemaan "jotain" tuolla alakerrassa ja unohti kytkeä uuden tilalle. Näin ne toimii ihan tunnetusti kun lopettaa heidän laajakaistan. Kiusa se on pienikin kiusa.

        Soitin dna-palveluun ja sieltä hoitivat homman kuntoon. Ukko tuli kahden päivän päästä ja hyvin on toiminut, kk. maksukin on halvempi.


    • tuappila

      muuton johdosta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe