Jos lopetan työvoimakoulutuksen (lähihoitaja) Niin millaisen karenssin siitä saa ? Saanhan tienata karenssin aikana jos saan vaik puolikasta päivä työtä ?
Auttakaa vähän, työkkärin ämmiä kun ei oo uskominen
Auttakaa vähän, työkkärin ämmiä kun ei oo uskominen
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se, millaisen rangaistuksen saat, riippuu siitä kuinka kauan olet ollut työttömänä.
Saatko ansiosidonnaista päivärahaa tai kelan peruspäivärahaa? Vai työmarkkintukea?
5kk rangaistustyössäoloehto (=määrättömän ajan kestävä karenssi) tulee, jos olet jo kuitannut yli 500 päivää työmarkkinatukea.
Muussa tapauksessa taidat saada 2kk karenssin.
Miksi lopetat koulutuksen? Alalla pitäisi olla töitä tarjolla vaikka miten paljon.
,,,Jos lopetan työvoimakoulutuksen (lähihoitaja),,,
Riippuu monesta asiasta.
Jos olet alle 25-v eikä toista ammattikoulutustusta ole eikä oikeutta päivärahaan, niin se on 5 kk:n rangaistustyössäoloehto.
Jos olet työmarkkinatuen saaja ja olet saanut työmarkkinatukea vähintään 500 pvää tai olet pudonnut ansiosidonnaiselta, niin se on 5 kk:n rangaistustyössäoloehto.
Jos olet saanut alle 500 pvää työmarkkinatukea tai olet oikeutettu päivärahaan, niin selviät 2 kk:n karenssilla, jos toista karenssia ei ole pohjalla. Jos on, niin saattaa tulla 3 kk:n rangaistustyössäoloehto.
...Saanhan tienata karenssin aikana jos saan vaik puolikasta päivä työtä ? ...
Karenssi määrätään alkamaan siitä lukien, mistä syy karenssiin on ilmennyt. Sinun tilanteessasi koulutuksesta eroamisesta lukien. Karenssi kuluu siitä huolimatta, mitä karenssin aikana teet. Voit siis ihan hyvin mennä työhön.
Jos saat rangaistustyössäoloehdon, niin sehän kuluu vain sillä, että täytät ehdon. Siis olet vähintään rangaistustyössäoloehdon pituuden kestävässä työssä tai työkkärin kyykytystoimessa.
ja mä taas tekisin mitä vaan että pääsisin tohon koulutukseen työkkärin kautta. Kokemusta alalta jo vuosia ja vakkaripaikka tiedossa jos vaan saisin koulutuksen alalle. On ihan hyvä tosiiaan että noihin koulutuksiin otetaan nykyään enää VAIN alalle motivoituneet hakijat!!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1500000000000005&conference=4500000000000011&posting=22000000031786661&view_mode=threaded
Enpä yhtään ihmettele lopetushalujasi. Tuosta puoskarikoulutuksesta oli jossain tv-ohjelmassakin.
Minulla on sukulainen lähihoitajana. Hän suoritti ammatillisessa oppilaitoksessa koulutuksen. Se vei muistaakseni joko 2,5 vuotta tai kolme vuotta, en ole ihan varma. Ja kyse oli aikuisopiskelijoille kohdistettu koulutus.
Ei ihme, että lähihoitajan tutkinto on kärsimässä inflaation, kun humpuukiyrittäjät ovat päässeet alalle huseeraamaan.
Minusta tuo olisi kyllä jo tv-jutun arvoinen. Mitäs, jos kirjoittaisit tapauksestasi joko tv1:n ajankohtaistoimitukselle tai sitten MTV3:n 45-minuuttia-ohjelmaan. Varsinkin, jos saat/kun karenssin.
Perustele eroamistasi nimenomaan tuolla koulutuksen humpuukipuolella.