Kahvia?
Ei kiitos!
9546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Liiallinen määrä on tietenkin haitaksi, mutta jos normaalistikin juo kahvia saattaa kokonaan luopuminen olla vielä pahempaa kuin kahvijuonnin jatkaminen.
Elimistö kuitenkin on tottunut kofeiiniin. Itselleni ei 3 ensimmäistä raskauskuukautta maistunutkaan kahvi, mutta nyt (vko 21 menossa) olen juonut kupillisen päivässä. Ja maidolla tietenkin. :-)
Siis mä lopetin kahvin juonnin muutenkin raskauden alussa kun oli niin kauheet pahoinvoinnit.
Enkä oo vielä uskaltanu aloittaa juomaan etoo vieläkin,kyllä sitten synnytyksen jälkeen.
Suomessahan on se suositus, että 3 kupillista päivässä. Aika monilla kuitenkin elimistö jo tekee stopin eli se kahvi ei vaan laske alkuraskaudessa. ITselläni tämä tapahtunut tyttöjä odottaessa, poikaa odottaessa ei tökkinyt joten piti säännöstellä. Yli 3 kuppia meni kuitenkin, kun kampaajan ammattitautina on tuo kahvinlitkiminen vaikutusajoilla ja joka välissä. :)
Joka tapauksessa minä en juuri perusta jostain jenkkitutkimuksesta, jossa on tutkittu peräti jotain reilua 1000 naista. Ei kovin kattava tutkimus minusta.
Mutta joo onhan se aina tiedetty, että kahvi saattaa lisätä keskenmenoriskiä. Itse kuitenkin ottaisin sen enemmänkin juuri niin, että tarviiko sitä pannullista päivässä juoda, mutta se että syynäisin ettei vaan mee yli kahta kupillista niin.....
sitäpaitsi pari kuppia kahvia aamulla saa vatsan toimimaan ;)
Mä en juo kahvia kuin yhden mukillisen aamulla. Muuten en pääsisi käyntiin, eikä maha toimisi niin hyvin. Sen alle kun syö pari suupalaa jotakin, niin ei närästele eikä tee muutenkaan pahaa.
Alkuraskaudessa kahvi ei maistunut, mutta nyt menee se kolme kuppia. Neuvolassa suositeltiin myös ettei enempää kannata juoda. Tuskin tästä nyt haittaa vauvalle on. Vai olisiko parempi syödä särkylääkkeitä pääkipuun? Toisille kahvista on tullut tärkeä osa elämää. En kuitenkaan juo sitä tyhjään vatsaan ja jälkeen pari lasia vettä.
Ennemin pitäisi puuttua niihin, jotka tupakoivat raskauden aikana tai käyttävät alkoholia, vaikkakin pieniä määriä. Eikö se ole pahempi vauvan terveydelle?
kirjaimellisesti, ja ottaisi vielä huomioon kaikki nettihöpönlöpötkin niin kyllähän tämä raskausaika olisi varsin ankeaa!
Toden totta, niin kauan kun sairaalan edessä näkyy isomahaisia äitejä röökillä, ei musta ole syytä olla huolissaan siitä että joku joisi kahvia - vaikka kuinka ja paljon. Se olisi tekopyhyyttä.
Mutta voihan kaiken tehdä itselleen tosi vaikeaksi...
Niin ei välttämättä vois syödä tai juoda yhtään mitään. Järjellä ajatellen noita ohjeita. Monien ohjeiden mukaan ne samat ruuat on vaarallisia vaikket ole raskaanakaan. Tietty kahvin juontiakin on syytä vähentää raskausaikana,mutta jos pitkän aikaa on kahvia säännöllisesti juonut ja sitten heittää pois niin siitäkin tulee oireina mm.stressi joka myös nostaa keskenmenon riskiä..
Rv 17 lähtien olen pystynyt taas juomaan kahvia.
Juon yhden kupillisen aamulla. Vatsakin toimii paremmin taas. Silloin kun en juonut kahvia oli vaivana ummetus..