~KAUNEIN KOTISEUTU~

Kokkolalainen

Kokkolassa on kaunis ja hyvinhoidettu vanhakaupunki pastellisävyisine 1800-1700-luvun puutaloineen. Kauniit ja hyvin hoidetut puutarhat, varsinkin kesällä on kaunista. Talvella ilona ja kaunistuksena on vanhanajan tyyliset katulyhdyt. Mieli lepää maisemissa ja aistii hyvin vanhanajan tunnelman, kun kävelee pimeällä katulyhtyjen valaistessa kulkua ja katsellessa lyhtyjen valoissa tanssivia lumihiutaleita... Kokemisen arvoinen on opastettu kävelyretki vanhaankaupunkiin. Siellä kerrottiin tarinoita joskus kauan sitten taloissa asuneista ihmisistä, kadun nimien historiasta jne. Nyt on ihanaa käydä iltakävelyllä vanhassa kaupungissa, kun historia on tarinoiden kautta alkanut elää.

Mäntykankaan puutarhakaupunginosa. Todella kauniita jugendtyylisiä puutaloja (pääasiassa) ja isoja pihoja kauniine puutarhoineen. Mäntykankaalla on vanha vesitorni, kalmisto 1700-luvulta, teatteri ja kaksi vanhaa kivikoulua (kauniita rakennuksia).

Meri on Kokkolassa lähellä. Keskustasta merelle on muutama kilometri. Halkokari-nimisellä rannalla tuoksuu vieläkin terva, koska 1800-luvulla terva oli tärkeimpiä vientituotteita. Halkokarin rannalla käytiin ennen muinoin Krimin sotaa. Halkokarilla on paljon kauniita, vanhoja venevajoja. Historian hengen aistii tässäkin paikassa. Merenrannalle on mukava lähteä kävelemään tai pyöräilemään ja pakata vaikka eväät mukaan. Rannalla kuljeskellessa mieli rentoutuu, kun kuunneltavana on aaltojen liplatus, lokkien äänet, ja meri ja terva tuoksuu. Valoisana kesäyönä lähtee mielellään meren rantaan ja kävelee rantakivillä ja katselee kun yössä meren pintaan hypähtelee kaloja ja muutama lintukin on uneton ja lipuu tyynen meren pinnalla. Tai voi kävellä aallonmurtajalle kuuntelemaan, jos tuulet toisivat jonkun viestin, tai katsomaan myrskyn nousemista.
Hieman pidemmän matkan takana on Harrbådan niemi. Matkalla kohtaat vanhoja huviloita ja metsää. Kun lähestyt Harrbådaa, alkaa maasto muuttua hiekkaisemmaksi. Harrbådan maamerkki on vanha ja valitettavasti rapistunut majakka. Voit kiivetä lintutorniin ihailemaan linnustoa tai katsella kauemmas niemenkärkeen ja ihailla pieniä mökkejä ja antaa ajatusten lentää....Miten joskus vuosisatoja sitten joku asui siellä talossa odottaen myrskyä tai katsellen merta ja kunnioittaen sen voimaa.
Sinun täytyy toivoa, että saat retkellesi mukaan henkilön, joka tuntee niemen legendoja ja osaa kertoa sinulle tarinan haaksirikkoutuneesta laivasta, jonka onneton aave kummittelee rannoilla vielä tänäkin päivänä....

Tankarin majakkasaari ulkosaaristossa. Sinne pääsee laivalla noin tunnissa-parissa. Tankarin saarella on karuja rantamaisemia ja kaunista luontoa monipuolisine eläin- ja kasvilajeineen. Saaressa on majakka, rakennuksia ja vanha kappeli. Kaikki ovat 1700- ja 1800-luvuilta. Saaressa voit rentoutua luontopoluilla ja ajatella, miten 200 vuotta sitten joku vahti täällä merta ja piti huolta, että merimiehet pääsevät turvallisesti kotiin.

Kokkolassa on ainakin kaksi korkeaa mäkeä, josta ainakin toisesta näkee koko kaupungin ylle. Toisessa suunnassa näkyy meri niin kauas horisonttiin asti kuin jaksaa katsoa. Näet mäeltä kaupungin ylle ja näet jopa naapurikaupunkien vesitorneja ja tehtaan piippuja.

Seitsemän sillan saaristolla voi ottaa allesi vaikka polkupyörän ja lähteä retkelle. Kokkolan ja Pietarsaaren välillä on pyörätie (noin 40 km). Sen aikana ihailet saariston luontoa ja ylität monta siltaa.

Kokkolassa on kaunista luontoa, hienoja puutaloja, historiallisia nähtävyyksiä ja meren voimaa.

Tämä on minun mielipiteeni kauniista kotiseudusta.

Vaikka minne muuttaisin, sydämeltäni olen silti aina Kokkolalainen ja Keskipohjalainen. Kokkola on antanut minulle rakkauden mereen, luontoon ja historiallisiin rakennuksiin. Olen onnellinen, että olen saanut syntyä Kokkolaan.

Nyt on teidän vuoronne tulla kehumaan kauniita kotiseutujanne.

5

2222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miksonen

      Joo, kaikenlaista. Pohjalaiset on aina kauheita retostelijoita ja muniinsa puhaltelijoita, mutta miksiköhän niitä sitten muuttaa sieltä niin paljon muualle? Omaa kotikaupunkiani en osaa kehua, mutta kuuntelen kyllä mielelläni jos siitä jotain hyvää on sanottavana.

      Increase the peace ...........go to my site: http://meritoppila.myminicity.com

    • shaufööri
    • JJ-

      Olipa hienosti kerrottu juttu Kokkolan "nähtävyyksistä". Itsekin olen syntyjään kokkolalainen mutta asunut jo useamman vuoden muualla. Ihan kiva kaupunki sinänsä, mutta ei siellä kyllä työ- tai opiskelupaikkoja ole vielä kovin monipuolisesti. Kultturirientoja siellä kyllä riittää ja esim. shoppailu mahdollisuudetkin lisäntyneet viime vuosina, ja vuokrat ainakin vielä alhaisemmat kuin täällä etelässä!Ei sitä tiedä jos vaikka myöhemmin päätyisi takaisin Kokkolaan..:)

      • <<<<

        TOLLASESTA VOIS NAUTTIAKKIN < OLISI NASTAA JUST KIERTÄÄ VAASA-KOKKOLA-KEMORA VETELI AKSELIVÄLILLÄ JA SITTEN NAUTTIA RANNIKKOSEUDUSTA REISSAMALLA TURUSTA VAASAAN ASTI < PORIN JA RAUMAN KAUTTA


    • kaunis on

      tuonkin vesitornin seutu ja tornikin kuvauksellinen


      .
      http://www.panoramio.com/photo/42764079

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3343
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1517
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1369
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1004
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      64
      839
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      766
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      697
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      676
    Aihe