Osaako kukaan neuvoa kissan kiipeily/raapimispuun rakentamisessa? Kuten että mistä kannattaa hankkia puuta ja muita tarvikkeita? Vai kannattaako vaan ostaa valmis sellainen kaupasta?
Kokemuksia, mielipiteitä?
Kokemuksia, mielipiteitä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
me ostettiin lemmikkieläinkaupasta 4 tasoinen kiipeily- ja raapimispuu. Siamilaisemme 7 kk tykkää kovasti. Nukkuu öisin ylimmällä orrella ja leikkii ja kiipeilee ja raapii päivisin. Meidän telineen tasot on päällystetty keinokarvalla ja kaikki pystyorreit narulla raapimista varten. Sitten on porras elementti missä on myös narulla päällystetyt orret, raapimista varten. Oli hyvä hankinta. Maksoi kyllä 120 euroa mutta on ollut sen väärti.
itse tehty kattoon asti maksoi 200e ja ostettu 170 korkea saman verran. Itse tehty vaan on paremman näköinen manillaköysijäljitelmineen, vaikka ostettukin oli teetetty eikä kaupasta ostettu. Jos et juuri välitä minkä näköinen tai kestävä puu on niin kaupasta saat halvalla ja vähemmällä vaivalla. Vaikka ei se tekeminen kyllä vaikeaa ole. Puutavaraa ja levyjä saanee kierrätyskeskuksista, kankaalla päällystäminen on halvempaa kuin köysi. Halvallakin nitojalla saa kätevästi kankaan kiinnitettyä, kankaan laatuun kannattaa kiinnittää huomiota. Jos tarvetta tolpanjalkaan jolla saa tolpan kiristettyä kiertämällä katon ja lattian väliin saa 20 eurolla esim Bauhausista.
Ja muista että kissat ei kiipeile lattialla!
Kiipeilypuu kootaan:
http://www.niksa.net/kiipeilypuu.html
ohjeiden mukaisesti