Minulla on kaksi parivuotiasta leikattua poikakissaa jotka ovat veljeksiä, hain ne n. vuosi sitten yhdestä eläinkodista, missä olivat olleet n. puolivuotta. Aluksi ei ollut mitään ongelmia, vaan kummatkin kissat kävivät laatikolla vaikka se ei aina edes ollut puhtaimmasta päästä, mutta pari kuukautta sitten toinen pojista alkoi kuseksia ennemmin muualle kuin laatikkoon vaikka sen huomattuani aloin putsaamaan laatikkoa monta kertaa päivässä, toinen kissoista käy edelleenkin vain laatikolla. Myös parit paskat löyty lattialta mutta se ei niinkään haittaa koska olivat vain parit. Inhottavaa tulla kotiin ku tietää että taas on kuset jossakin ja laatikko voi olla melkein koskematon, yleensä kusee lattialle, matoille, tyynyjen päälle tai sitten suihkutilaan ja pienessä yksiössä hirvee kissan kusen haju, en tiedä miten sen sais tehokkaasti pois, ei kehtaa ketään pyytää kyläänkään.. No anyway, mietin vaan että miksi leikattu poika joka osais käydä laatikolla kusemassa ni ei sinne kuse vaikka velipoikakin käy siellä kiltisti???
kissa pissii ympäri kämppää
kevätlintu
162652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos kissa on kerran leikattu ja laatikko on puhdas, voi kyseessä olla virtsatieongelmat. Ne vaativat eläinlääkärin hoitoa. Kannattaa siis viedä kisu tarkempiin tutkimuksiin.
Voihan sekin kyllä tietysti olla mahdollista, mutta miks kisu ei juokse laatikolle jos tulee äkillinen kusihätä vaan se alkaa ruopsimaan pitkään lattiaa/mattoa, on nimittäin kussu ihan miunkin kotona ollessa ja nähden, oon sitä komentanutkin ja tietää varmaan että se on väärin jos pissii muualle kuin laatikolle, vaikee sanoo.. eihän siinä tietenkään mitään menetä jos sen varmuudeks käyttää lääkärillä.. mutta voisko olla vielä muita syitä kuin terveydelliset?
Mielenosoitustahan se on, ellei käytökseen löydy terveydellisiä syitä. Kissa osoittaa närkästyksensä virtsaamalla muualle kun astiaansa.
Mikähän sitä teidän mirriä närästää? Onko kotona tapahtunut muutoksia, haluaako enemmän huomiota vai mitä? Kannattaisiko käyttää lääkärissä, osaavat ehkä sanoa jotakin käytöshäiriöönkin.
kyse ei olekaan siitä että tulee äkillinen kusihätä. vaan jos on virtsavaivoja, niin se kuseminen sattuu. kissa yhdistää sen kivun siihen lootaan ja välttelee siksi lootaa.
likainen vessalaatikko on ihan hyvin voinut laukaista vaivat. ku jos kissa välttelee laatikolla käymistä (esimerkiksi likaisuuden, epämieluisan kuivikkeen tai levottoman ympäristön vuoksi) ni pissa makaa rakossa ja väkevöityy, johtaen niihin ongelmiin.
eli vie nyt se ihan ekana lääkärille. siitä on kaikkein helpointa aloittaa jos ei ole mitään ilmiselvää syytä joka aiheuttaa hutipissailua (esmes kuivikkeen vaihto). käske tutkituttaa virtsatietulehduksen ja virtsakiteiden/-kivien varalta. hoitamattomat pissavaivat on kissalle todella kivuliaat.
Taas oli pissit lattialla ku tulin mut nyt sentään jo laatikon vieressä, laatikko oli aika puhdas, jospa siitä vierestä siirtyis taas sinne sisälle kuseksimaan pysyvästi. Tosiaan muutin juuri tähän yksiöön kaksiosta, joten voihan se mielenosoitustakin olla, kuinka kauan tämmöiset mielenosoitukset yleensä kissoilla kestää? Voiko tolla etikalla pestä ihan parkettilattioitakin siitä kissankusen kohdalta vai onko liian tujua siihen?
Siis virtsakivet todettiin näytteestä pari viikkoa sitten. Kissa sai 10pvn lääkekuurin ja liotusruokavalion eli asia pitäisi olla kunnossa. Mutta EI!! Viikko sitten alkoi kuseskelu sänkyihin! Mitä täs enää voi muuta tehdä, kuin viedä piikille ja lähettää kissojen taivaasee. Vai onko muilla neuvoja?
Ei tästä tainnut paljon lohtua viestin aloittajalle olla, muuta kuin että samassa veneessä ollaan..
älä nyt 3v kissaa piikille vie! kyllä syy voi olla "käytös ongelma". siis vaikka mielenosoitusta. meillä kissa alkoi pissailemaan kun osoitti mieltään koiran saapumisesta taloon, ja seuraavaksi minun "liiasta" työmäärästä... eli jos kotona tapahtunut muutoksia, syy on selvä, jos ei koita antaa enemmän huomiota ja tee pissa laatikosta mukavampi paikka.
tässä siis muutama ehdotus kokeiluun: mukavamman paikan pissalaatikosta saa tietysti
-siivoamalla sen usein,
-pesemällä kloorilla (kissat tykkää hajusta), sekä -suihkuttamalla laatikkoon feliway suihketta (saa eläinkaupoista). feliway ainetta myydään myös tabletteina, joita voi sekoittaa esim. ruokaan, kermaan jne. sekä sitä saa myös pistorasiaan kiinnitettävässä purkissa (laittaa esim. kylpyhuoneeseen jos laatikko on siellä). nämä tuottavat kissalle mielihyvää, on siis samaa ainetta (en muista nimeä) jota kissa tuottaa puskiessaan. tämän pitäisi saada kissa huomaamaan "onpas tuo purkki kiva, sinne haluan hoitaa asiani, enkä hikiselle tyynylle" ;) jos ei auta niin...
-sitten on myös jokin "aine" olisikohan ollut etikka, jota voi veteen laimennettuna laittaa paikkoihin, jonne ei halua kisan pissaavan, kissa ei tykkää etikan hajusta (jos se oli etikka, kannattaa tarkistaa..)
-ja jos kissalla on aina sama paikka jonne pissaa, niin ruokapurkin siirtäminen tähän kyseiseen paikkaan voi auttaa; kissa ei halua ulostaa ruuan lähelle.
kokeilkaa, voi olla hyväkin apu jostain!! tsemppiä molemmille!!! :)
siis jos kissalla on todettu virtsakivet niin ei se nyt jumankauta mikään käytösongelma ole. haloo, järki käteen kiitos.
virtsakivikissan omistaja vie tietysti kattinsa uudestaan lekuriin.
eikä sitä saa tabletteina.
stressi voi laukaista helposti erilaisia sairauksia, mutta virtsavaivan puhjettua ei sitä pelkällä stressinpoistolla hoideta. edellisen on syytä kiiruhtaa nopeasti lääkäriin kissansa kanssa.
Etikalla onhyvä pestä pissatut paikat ja tekstiilit, koska se neutralisoin pissan hajun.
Virtsavaivat on helposti kroonisia, joten tarvitsevat loppuelämän tarkkailua ja oireilevat mahdollisesti välillä, mutta oikeanlaisella hoidolla pysyvät yleensä hyvin pois. Eli älä kehtaa nyt heti noita piikkipuheita, vaan ota vastuu kissastasi.
ai että niin kuin kerran virtsakivet-aina virtsakivet?! olenko väittänyt ettei olisi mahdollista, mutta jos ei ole virtsakivet, NIIN SYITÄ VOI OLLA MUITAKIN!! ja feliwayta on aivan varmasti tabletteina, ainakin oma kissani söi sellaisia!
on varsin helposti krooninen sairaus. Oireettomana voi pysyä oikealla hoidolla.
Linkittäisitkö feliway sivun, jossa tabletteja?
Vetcaren sivuilla ei puhuta tableteista..
Oletkohan syöttänyt jotakin muuta..
meillä pissataan ruokakipon viereen.. Todettiin kiteitä virtsassa ja saatiin särkylääkkeeks tramal tippoja.. Niitä kun on koittanut antaa niin samantien alkaa sen jälkeen pissaaminen kaikkialle muualle paitsi laatikkoon. Ja myös ruokailu alustalle.. Kissa on hiukan yli 2 vuotias leikattu kolli.. Velikin alkaa oireilemaan eri tavoin kun toista viedään edestakas kotoa pois ja takas.. Kohta alkaa olemaan hullujenhuone valmis.. Mulla alkaa keinot ja voimat loppua ton pissailun kanssa.. Ja joo kaikki sanoo et yhdistää kivun laatikkoon eikä siks halua käydä siellä.. Mutta jaksa loputtomiin tarkkailla missä kusta ja kulkea kissan perässä sen hereillä ollessa :(
laatikosta??Voisit lisätä toisenkin vessalaatikon,kaikki kissat eivät halua välttämättä loputtomiin käydä samlla laatikolla.Ja etenkin jos on välillä täynnä molempien jätöksiä jos et ehdi heti siivota.
Onko niillä tarpeeksi virikkeitä kun yksiö on aika pieni tila kahdelle kissalle-eli onko paljon kiipeilymahdollisuuksia tms??
Mun kissavanhus masentui siitä että asuttiin yksiössä&sinne tuli sitten myös pieni koirakaveri&vaikka ulkoilutin valjaissa se ei riittänyt.Muutin kaksioon&kissa piristyi silmin nähden joten liian pieni kämppä voi myös olla syynä.
Kissat ovat yksilöitä ja reagoivat muutoksiin eri tavalla joten vaikka"velipoika"tekee kaiken sun mielestä oikein&paremmin niin ei se toinen veli tarvitse tehdä samoin,se on oma persoonansa ja tarvitsee ehkä muita asioita elämässään ollakseen onnellinen.
sain just töitä puolenvuoden työttömyyden jälkeen , nyt tasasesti kerran viikossa kusee jonkun mun vaatekappaleen päälle. 7 vuotias aina ollut sisäsiisti . rakastan kyllä lemmikkejäni mutta kaikella rajansa. en tiiä mitä tehä. sitähän se ku en oo enää päiviä kotona mutta minkäs teet. varmaan ihan turha "rankaista" elukoita ku ei ne tajua mistä niitä rankaistaan mutta voi huh huh että ottaa päähän tulla töistä kotiin ettimään että mihin kussut tälläkertaa
Muista käyttää lattianpesuun ammoniakitonta puhdistusainetta, sillä ammoniakki vain houkuttaa kissaa pissimään uudestaan samoille paikoille. Lattiaa voi pestä esim. sitruunantuoksuisella aineella ja jättää appelsiininkuoria kys. pissakohtiin lattialle (kissat eivät usein pidä niiden tuoksusta). Voit myös lisätä hiekkalaatikoiden määrää ja vähentää käytöksen muututtua lopulta yhteen, omaan vessaan. Käyttävätkö kissasi samaa laatikkoa vessanaan? Molemmilla pitäisi olla oma vessalaatikko! Sitronellaöljy myös toimii hyvänä karkoittajana niihin paikkoihin, joissa kissa on käynyt pissimässä. Mutta ensimmäinen homma on käyttää kissa eläinlääkärissä ja sulkea pois mahdolliset sairaudet!
Kokeile molemmille omat laatikot. Onhan ihmisilläkin omat vessavuorot. Ehkä heille on muodostunut jokin arvojärjestys eivätkä halua haastaa riitaa. Kissoilla ja eläimillä voi tosiaan olla oma vahvakin persoona. Itselläkin oli (tulee olemaan vielä?) ajoittain sama ilmiö. Jos lääkäri, puhdas laatikko ja sopiva hiekka ei auta, niin vesiliina, pesuainesuihke ja muovisuoja auttavat. Olen luvannut heille ja itselleni etten ärsyynny turhasta, se vain pahentaisi asiaa.