Kompurat puhalluksessa

Peittaaja

Minkälainen jälki tulee pikkukompuralla puhallettaessa 10 e suuttimella traktorin takavarsia ym.. Pitääkö olla paljon tuottoa. Painehan on usein se 6 bar. Entä jos laittaa 2 pikkukompuraa rinnan, niin minkälaiset 1-suuntaventtiilit tarvitaan ja paljonko maksavat. T-haaran tuloihin jotkut liittimet joissa on esto kompuralle päin. Löytyykö vai teräsharjaanko suosista ja laitan fosforihapolla pahimmat paikat piiloon.

5

1459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse käytän

      kolmea kompuraa kytkettynä sarjaan ja vesivaseliinia ruosteen peittämiseen. Yritä myös Ferreksillä ja hiomapaperilla nr 800

      • pärjättävä

        Jos ei oo kunnollisii hiekkapuhallusvehkeitä, niin halpa vaihtoehto on tuollainen painepesuriin liitettävä vesihiekkapuhallus-sarja.
        Tekee parempaa jälkeä ja nopeammin kuin alitehoiset hiekkapuhallus-systeemit.
        heti puhalluksen jälkeen vaan paineilmalla loppukuivaus ja pohjamaalit pintaan.


    • ovat vaihtoehdot

      suosittelen jälkimmäistä. Pikkukompuralla puhallus on verrattavissa tervanjuontiin. Aivan turhia kikkailuja kahden kompuran kytkennöillä. Saathan sillä tuottoa nostettua mutta onko vaivan arvoista? Teräsharjaa ja ferrexiä vaan jos et näyttelykalua ole tekemässä.

      • maksaa

        Katoin Kärcheriä ja tulin siihen tulokseen, että itseimevä painepesuri ja lisälaite hiekkapuhallukseen olisi ihan hyvä. Ei aina vesijohtoa saatavilla. Paljonko tuo lisälaite maksaa ja voiko sen liittää noihin halvimpiin painepesureihin.


      • halpavehkeille
        maksaa kirjoitti:

        Katoin Kärcheriä ja tulin siihen tulokseen, että itseimevä painepesuri ja lisälaite hiekkapuhallukseen olisi ihan hyvä. Ei aina vesijohtoa saatavilla. Paljonko tuo lisälaite maksaa ja voiko sen liittää noihin halvimpiin painepesureihin.

        jos niillä oikeasti aikoo tehdä jotain. Entisessä työpaikassa pyöriteltiin SER-romua päivittäin, isoa osaa näyttelivät siinä paletissa juuri nämä halpaketjujen kiinalaiset poravasarat, pienoisporat, cd-radio-soittimet, digikamerat, PAINEPESURIT.. Eli laitteet joita on saatavana Citymarketista, Lidlistä jne. Tavara oli käyttämätöntä, sen verran pakettia avattu ja johtoa seinässä käytetty jolloin todettu että ei toimi. Itse toin yhden pesurin kotiin ja kyllä sillä moottoripyörän juuri ja juuri huuhtelee kun sen ensin käsin pesee.
        HalpaKärcherit ovat tietysti siitä poikkeus että niissä huolto jotenkin pelaa, mutta tuotto ja toiminta ovat surkeita.
        Jos halpaa ja hyvää haluat, pitää ostaa molemmat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1579
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1390
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      227
      1354
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      960
    10. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      941
    Aihe