Vasen eturengas sai eilen aika kovan tällin, ajoin nimittäin syvään kuoppaan maantiellä. Ajoin tällin jälkeen vielä n. 100km, enkä huomannut mitään erikoista. Tänään aamulla renkaasta oli hävinnyt ilma, ei kokonaan mut niin paljon et oli pakko mennä täyttämään sitä.Sit ilma taas hävisin päivän aikana. Päällisin puolin näyttää siltä että rengas on vähän siirtynyt vanteella. Pitääkö tässä tapauksessa vaihtaa sekä vanne että rengas, vai miten toimitaan? Entäs voiko muita vikoja ilmaantua, esim. ohjauksen suhteen?
Kovan tällin sai...
Heki
3361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...rengasliikkeeseen ja pyörä pois. Kyllä se tasapainokoneessa selviää onko vannekin vaihdettava.Älä ajele ilman tarkistusta paljoa. Kulmien tarkistus on myös vähintään suotavaa.
Oliko kyseisessä paikassa liikennemerkkiä jossa varoitetaan montuista, jos ei niin voit vaatia korvausta kyseiseltä tienhoitajalta.
tarkista rengas onko siinä reunoissa vuotoi taikka sitten päällä jotain näkyvää, isompaa jälkee jos on ja jos kyse on alu vanteesta niin homma voi olla sellanen että joudut hommaan siihen sisä kumin jolla saat vuodon loppuun jos ilma tulee vanteen/rengaan välistä ulos taikka jos pelti vanteesta sen voi saada hakkaa malla hieman suoraksi ja korjaantumaan