äänekäs acer!

Kannettavani on tässä joitakin kuukausia sitten alkanut pitää varsin kovaa meteliä (pari vuotta vanha kone, takuu ei enää voimassa). Ei siis mitään poikkeavaa ääntä, mutta selvästi kuuluvaa huminaa/hurinaa, joku tuuletin aina päällä, vaikka kone ei kovin lämpöinen. Ei tosin täysillä, kyllä tästä vielä pahemmat äänet toisinaan lähtee, mutta tähänkin kiinnittää huomiota (varsinkin muut ihmiset! :).

Pitäisikö olla huolissaan, käydä näyttämässä jossain? Voiko itse mahdollisesti koittaa tehdä asialle jotain?
3554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuo pitäisi putsata sisälle kertyneestä pölystä ja liasta. Pölynimurilla imemällä ilmanottoaukkojen ja näppäimistön kohdilta auttanee jonkin verran, mutta uutta parempaan lopputulokseen päästäkseen koneen takapaneeli pitäisi purkaa, tuuletin voidella tai vaihtaa jos kulunut, jäähdytinsiilin lämpötahna vaihtaa johonkin huippuluokan hopeatahnaan sekä sisusta ja jäähdytinrivat puhdistaa perusteellisesti harjalla.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. :) Onko tämä avaaminen ja sisältäpäin putsailu sellainen homma, että pitäisi heti suosiolla viedä johkin huoltoon sitä varten, vai pystyykö itse tekemään mitään asian suhteen?

    Äänestä

  • Tirlantarlan kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. :) Onko tämä avaaminen ja sisältäpäin putsailu sellainen homma, että pitäisi heti suosiolla viedä johkin huoltoon sitä varten, vai pystyykö itse tekemään mitään asian suhteen?

    Mahdotonta sanoa tietämättä kysyjän tekniikan ja käden taitoja. Jos koneen jäähdytysilman ulosottoaukon kohdalla on pohjassa isohko luukku, on jäähdytin ja puhallin sen alla. Tämän luukun uskaltanee kokemattomampikin ruuvata irti ja harjata sisältä löytyvät jäähdytysrivat perusteellisesti, mutta lempeästi. Maalipensseli on hiukan liian pehmeä tähän tarkoitukseen, itse olen käyttänyt pullasivellintä, keittiöosaston vastustuksesta huolimatta. ;)

    Jäähdyttimen irrotus ja kiinnitys sekä lämpötahnan vaihtaminen vaatii kyllä jonkin verran osaamista ja suurta huolellisuutta, joten sitä en voi tuntemattomalle suositella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tirlantarlan kirjoitti:

Kannettavani on tässä joitakin kuukausia sitten alkanut pitää varsin kovaa meteliä (pari vuotta vanha kone, takuu ei enää voimassa). Ei siis mitään poikkeavaa ääntä, mutta selvästi kuuluvaa huminaa/hurinaa, joku tuuletin aina päällä, vaikka kone ei kovin lämpöinen. Ei tosin täysillä, kyllä tästä vielä pahemmat äänet toisinaan lähtee, mutta tähänkin kiinnittää huomiota (varsinkin muut ihmiset! :).

Pitäisikö olla huolissaan, käydä näyttämässä jossain? Voiko itse mahdollisesti koittaa tehdä asialle jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu