Hammastahnaa ja -harjoja

lapsille

Selailin tuolla kaikennäköisiä Gambiasivustoja kouluista. Silmiin osui tämä kirjoitus, ja ajattelin jakaa sen teidän kanssanne.

"If you are visiting The Gambia please do not take sweets for the children - Take toothbrushes and toothpaste instead - big problems with tooth decay."

Kopioitu: http://www.gambianschools.org/index.html

3

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hammasharjoista

      Veimme vuosi sitten hammasharjoja satamäärin lapsille ja opetimme koulussa, miten hampaita pitää pestä.
      Paikalliset käyttävät perinteisesti puutikkua, jolla rapsutellaan hampaat puhtaiksi. Tehokasta, hygieenistä ja edullista.
      Myös paikan päältä voi ostaa hammasharjoja ja -tahnaa, Serrekundan paikallismarkkinoilta ostaen hinta on halvempi kuin tältä toimittaen.

      Onko miten sitten parempi tehdä, mene ja tiedä. Jos perheessä on vain yksi hammasharja, pahimmassa tapauksessa koko perhe käyttää sitä.

      • puhtaiksi

        Gambiassa herätti hieman hilpeyttä kun hotellin työntekijät huolehtivat hampaistaan julkisesti. Hotellirakennuksen päädyssä oli hana, jossa peseytyminen tapahtui. Hampaatkin pestiin ja harja jätettiin mukiin hanan viereen nurmikolle. Liekö sitten ollut kyseessä kimppaharja? En käynyt itse kokeilemassa...;)


    • miksikarkkia

      Ihmettelinkin tässä monen kirjoituksen yhteydessä mainittua karkkien viemistä ja jakamista lapsille- what! Sekös se on siellä suurin puute? Suun terveys on tärkeä asia ja me rahtaamme sinne makeisia ihmisille joilla ei ole sitten mahdollisuutta hammaslääkäriin :(

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      171
      4767
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1631
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1447
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      65
      950
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      797
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      767
    7. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      741
    8. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      739
    9. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      75
      720
    10. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      47
      711
    Aihe