Rogaine naisille...

auttakaa, kertokaa

Ostin eilen naisten perinnölliseen hiustenlähtöön tarkoitetun kolmen kuukauden Rogaine paketin.
En ole uskaltanut ensimmäistäkään tippaa vielä laittaa, kun olen nyt täältä ja muualta kuullut, että aine tiputtaa päästä entistä enemmän hiuksia,vaikkakin kuulemma väliaikaisesti.

Mutta, kun minulla on näitä hiuksia niin harvassa, että ei passaisi yhdenkään hiuksen enää irtoavan!

Mitä ihmettä teen? Kalju kiiltelee hiusten lomasta, varsinkin, jos olen juuri pessyt hiukseni, vaikka sanotaan, että puhtaat hiukset on kauniit.
Ja jos valo osuu hiuksiini edestäpäin, niin silloin näkyy tosi selvästi, miten harvat hiukseni ovat.

Päälaella varsinkin on hiuksia tosi vähän ja jos ne nyt lähtee Rogainen vaikutuksesta, niin en tiedä millä sen peittäisin.

Jos olisin mies, se ei niin haittaisi, mutta kun en ole.

Hiukseni pidän AINA ponnarilla, kun se on ainut keino peittää päälaen harvaa tukkaa.
Kohta sekään ei auta ja ponnarikin on kuin hiiren häntä.
Lyhyeksi en voi leikata, kun sitten olisi ihan mahdoton peitellä pääläkea.

Auttakaa nyt ja kertokaa, avaanko kuitenkin tuon pakkauksen?
Ootteko saaneet siitä apua ja kuinka kauan kestää, että hiusten tippuminen ja oheneminen loppuu?
Ja varsinkin: Kasvaako uusia hiuksia, et tulisi edes vähän tuuheutta.

Olen valmis vaikka loppuelämän käyttämään Rogainea, jos se vaan toimii.
Varaa ei ole mihinkään hiustensiirtoihin.
Olen jo 45-vuotias.

5

19507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen 48

      Hei, minä aloitin rogainen syksyllä, takana neljä vuotta hiustenlähtöä. Olen kokeillut kaikki muut vaihtoehdot ja varoin Rogainea viimeiseen asti, koska pelotti sitoutua siihen loppuiäksi. No, viimeinen oljenkorsi. Noin kolme viikkoa kuurin aloituksen jälkeen alkoi valtaisa hiustenlähtö, joka kesti noin kolme viikkoa. Sen jälkeen loppui, mutta edelleen on sitä jatkuvaa pientä hiustenlähtöä. Nyt olen käyttänyt viisi puolloa, uutta hiusta ei näy, eikä ohjeiden mukaan pidäkään näkyä, mutta olo on tosi kalju. Hiuksia lähtee tietysti suhteessa siihen, mitä niitä on päässä, mutta olihan tämä järkytys. Eniten pelkään sitä, että uutta ei kasvakaan tilalle. Entä sitten? Peruukkikauppaan?

      En voi auttaa, samassa veneessä ollaan.

    • nainen 46v

      Oma selkeästi anrogeeninen hiustenlähtöni alkjoi hiljalleen lähes 10 vuotta sitten. Kaikki mahdolliset vitamiinikuurit ja kampaamojen mömmöt tuli kokeiltua, ja lopulta päädyin kokeilemaan Rogainea. Kun aloitin Rogainen käytön, alla oli juuri ollut oikein voimakas hiustenlähtövaihe, ja otsan/päälaen hiukset olivat melko harvat. Mitään hiustenlähtöä en kokenut tapahtuneen Rogainen käytön aloituksen jälkeen. Johtuiko kenties siitä, että kova lähtökausi oli juuri ollut alla.
      Aloitin sillä "miesten" vahvemmalla tuotteella, joka kuitenkin tahmasi vähät hiukseni ikävästi, joten loput ostetuista tuotteista käytin sitten iltaisin ja aamulla hiustenpesun jälkeen laitoin tätä "naisten" vihreässä olevaa tuotetta. Kun vahvempi alkupaketti oli käytetty jatkoin naisten vahvuudella.
      Tuloksia; tuloksia alkoi näkyä vasta noin vuoden käytön jälkeen, mutta todella hyviä tuloksia. Nyt on "normaali" tukka ollut siis päässä jo viitisen vuotta. Pituutta tulee hyvin, kun aikaisemmin tukka juuri ja juuri kasvoi 6cm pitkäksi, ja alkoi taas irtoamaan. Leikkaamistarvetta ei pääliosan hiuksille siis ollut koskaan. Nyt saa otsatukankin tasoitella reilun kuukauden välein.
      Rogainen käyttö siis jatkunee kohdallani kai lopun ikää. Ongelmia on vähän talviaikaan, koska tuote kuivattaa kovasti päänahkaa, aiheuttaen ajoittain voimakasta hilseilyä ja kutinaa. Apu siihen kuitenkin löytyy apteekin Nizoral-shampoosta tarvittaessa.

      • Anonyymi

        Tiedoksi että Rogainea löytyy tabletteina mutta silloin pitää 2 kk välein tutkttaa munuaisten arvot. Lääkäriltä tai farmaseutilta saat lisätietoa.


    • Anonyymi

      Samassa veneessä ollaan, perinnöllinen miestyyppinen hiustenlähtö, geenit molempien vanhempien puolelta. Naiset olleet jo kaljuja meikän ikäisenä. Rahat vaan eivät riitä enää Rogainen käyttöön, joten päätin ajella loputkin hiukset pois ja ostaa peruukin. Käytän sitä vuoroon huivin kanssa. Nainen 55 v. Huivista olen saanut kehuja.

      • Anonyymi

        Mistä hankit peruukin? Kuitu vai aito hius?
        Taitaa tulla minunkin hankittavaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11416
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5894
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4809
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4681
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4203
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe