ennenkuin kävelevät ajotielle? Talvikelillä on ihan mahdoton saada autoa pysähtymään, jos joku päättää lähteä suojatielle kun auto on parin metrin päässä! Silloin on kyllä jalankulkijassa vika, tai hänen hoksottimissaan. Sitä paitsi, itse ainakin seuraan jalankulkijanakin liikennettä ja jos on vain yksi auto tulossa, päästän sen ohi ja menen sitten vasta suojatielle, harvoin on niin kiire, että pitäisi henkensä kaupalla juosta eteen!
Ajan autoa ja kävelen myös, kummallakin tavalla liikkuessani yritän noudattaa "hyviä tapoja"!
Ajan autoa ja kävelen myös, kummallakin tavalla liikkuessani yritän noudattaa "hyviä tapoja"!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Talvikelillä on ihan mahdoton saada autoa pysähtymään, jos joku päättää lähteä suojatielle kun auto on parin metrin päässä!
------------------------
jos noin on,
kannattaa siten lopettaa autoilu.
lain mukaan sinun kuuluu saada auto pysähtymään ja antaa esteetön kulku jos jalankulkija on aikeissa ylittä tien.
Tämä on ns. vahva laki joka pätee aina, jos ei ole kyseessä juopunut jalankulkija.
Tuossa naapuriakin hieman kolhaistiin,
mamma ei näe paljoa, tuomari silloin tuntematon lähetti paperit mammalle ja pyysi allekirjoittamaan.
Joo mamma teki niin ja vei poliisikammarille,
kolhaisijaa uhkaa vankeusrangaistus ja sain kiellon lähteä maasta kun oli aikomus muuttaa Englantiin Jouluna.
Ensviikolla ratkeaa juttu,
on maksanut jo 3200 € korvauksia.
Älä nyt puhu soopaa. Suojatie ei ole mikään pyhä paikka. Jalankulkijallakin on vastuunsa. Suojatielle astuvaltakin vaaditaan terveen järjen käyttöä. Ei todellakaan voi vaatia autoilijaa parin metrin pysäytyksiin,jos päätät pompata ns. suojatielle. Tästähän seuraisi jatkuvat ketjukolarit. Kaupunkien liikenteessä et pääsisi päivässä yhden korttelin ajomatkaa,jos kaikki jalankulkijat hyppisivät liikenteessä,miten sattuu.Olen ajanut kaupunkiliikenteessä linja-autoa kohta 40 vuotta. Takaan että tiedän mistä puhun. Suojatie onkin aivan väärä nimitys jalankulkijoille tarkoitetusta katujen ylityspaikasta. Se nimitys antaa väärän käsityksen ihmisille oikeuksistaan liikenteen osapuolena. Liikenne on yhteispeliä. Yhteispelillä se sujuu.
koeta jos luulet voittavasi oikeudessa,
kokemuksesta viisastuu.
Sopii minulle,Jos tulet toiseksi osapuoleksi koetilanteeseen.
Ei jalankulkijalla ole tosiaankaan oikeutta terrorisoida muuta liikennettä. Kyllä se terveen järjen käyttöä vaatii jalankulkukin.
Joskus tuntuu että henkilö,joka astuu ulos auton ratin takaa,muuttuu aivottomaksi,liikennesäännöistä piittaamattomaksi idiootiksi.Ratin takana sama tyypi manaa jalankulkijoita mutta jalankulkijana kaikki autoilijat ovat mielestään,liikennesääntöjä tuntemattomia idiootteja.
SUOJATIE JA JALANKULKIJA (TLL 32 §)
jos jalankulkija odottaa pääsyä suojatielle, ylittääkseen ajoradan, on ajoneuvon kuljettajien annettava ESTEETÖN kulku heille.
Tämä realisoituu vasta siten kun vähän tönäistään,
tai roiskutetaan rapaa jalankulkijan päälle.
Olen nähnyt useita kovia miehiä, jotka itkevät oikeudessa,
se ei auta.
32 §
Kuljettajan suojatiesäännöt
Suojatietä lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on ajettava sellaisella nopeudella, että hän voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä. Kuljettajan on annettava esteetön kulku jalankulkijalle, joka on suojatiellä tai astumassa sille.
Jos ohitettava ajoneuvo tai raitiovaunu on pysähtynyt suojatien eteen tai peittää näkyvyyden suojatielle, sitä ei saa ohittaa pysähtymättä, ellei ohittajan ja ohitettavan väliin jää suojakoroketta tai vapaata ajokaistaa.
ootko kolhinut autoasi,
minä vain omaan portinpylvääseen ekalla viikolla ryppysin oven,
sitten ei naarmuakaan vuoden 1966 jälkeen.
sellaisena, että sen auton saa pysähtymään ennen suojatietä. Syy on sinun, jos ajat jonkun suojatietä ylittävän päälle. Eli et hallitse ajoneuvoasi.
On omakohtainen kokemus yliajetuksi tulemisesta, jäin auton alle ja olin jo puolivälissä suojatietä, kunnes kolahti. Meni vuosia, että toivuin tähän kuntoon. Melkein kaikki piti aloittaa alusta, yhden hätähousun takia. Käräjöitiin kolme kertaa, mutta yliajaja hävisi.
Sitä varten ne suojatiet on merkattu, että jalankulkija voi turvallisesti ylittää ajoradan. Ja sen suojatiekilpi jo ilmoittaa autoilijlle, että tässä nyt saattaa tulla joku suojatielle. Eli nopeutta hidastettava. Sitä liikennemerkkiä pitää noudattaa, ei se siinä hidastamismielessä ole.
Ikävä sanoa, mutta kyllä monikin paappa saisi jättää autonsa kotipihalleen. Hoksottimet ei enää monellakaan ole kovin hyvät.
Minä olen autoillut yli 40 vuotta ja aina taajamassa ajaessani erityisen tarkkana nimenomaan suojateiden läheisyydessä, liikennevaloja saisi kyllä olla enemmän.
yleisesti, että jalankulkija jäi auton alle. Todellisuudessahan auto ajaa jalankulkijan päälle. Auton alle voi jäädä, jos autoa korjatessa pettää tunkki.
Autoilijan on pysähdyttävä suojatien eteen jos
jalankulkija on aikeissa ylittää tietä.
Tietenkin pitää pystyä pysähtymään ennen suojatietä.
Mutta mitä teet pääkallokelillä, kun jalankulkija viime tipassa juoksee vinosti yli suojatien???
Sinulla ei valitettavasti ole mitään mahdollisuutta välttää kolari. Jos jarrutat liian kovaa, auto pyörii ympäri ja menetät hallinnan täysin.
Meinaan vain, että kyllä jalankulkijoidenkin pitäisi ajatella muuta kuin että nyt juoksen nopeasti tuosta auton edestä suojatien yli!!! Sama koskee pyöräilijöitäkin.
Olen itse yhtä paljon autoilija kuin jalankulkija. Minusta molempien pitää olla varovaisia ja kunnioittaa toista.
Miten autoilija voi "nähdä" "aikomuksen"?
Jos jalkakäytävällä kävelee ripeästi ihminen samaan suuntaan kuin auto on ajotiellä ajamassa, ja sitten tämä kävelijä päättääkin kurvata kohdalle sattuvalle suojatielle, ei autoilijalla voi olla mitään mahdollisuutta edes kuvitella, että niin tapahtuu! Jalankulkijat, etenkin iäkkäät naiset, ovat todella hölmöjä, siis aivan taukkeja liikenteessä, kuvittelevat kädennostolla pysäyttävänsä liikenteen kun päättävät vaihtaa toiselle puolelle missä sattuu. Ja tämän sanoo 45 v autoillut nainen! Mennään tosiaan vinosti selin samaan suuntaan olevan liikenteen sekaan ylittämään katua tai muutama metri ohi suojatien, miten milloinkin. TYHMÄÄ, sanotte akat mitä hyvänsä!