Lariamia/malaronea 1,5v ja 4vuotiaille

Hei
Onko jollakulla OMAA kokemusta varsinkin pienemmän malarialääkekuurista.Aiheuttiko teillä univaikeuksia tms..? Kyllä,olen ottanut selvää asiasta sekä rokotuskeskuksesta että KTLsta, kysyn nyt vain mielenkiinnosta niilta joilla olisi omakohtainen kokemus näin pienestä matkaajasta. Ja kyllä,tiedän että kaikki on yksilöllistä. (nämä jotta provot pysyisivät nahoissaan ;) )
Kyselee Anne
5492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

malariaestolääkettä. Ei aikuiselle, ei lapselle. Jos matkustatte pakettilomakohteisiin tai yleensä kohteisiin, jossa on kansainvälinen lääkäri tai lääkäriin pääsee alle vuorokauden sisällä, malarialääkitys on turhaakin turhempi. Estolääkityshän ei suojaa millään lailla malarialta ja sitä ennalta syödessä oikean malarian toteaminen on erittäin hankalaa. Jos malariaepäily on olemassa, täytyy hakeutua lääkäriin, joka toteaa mahdollisen tartunnan ja aloittaa lääkityksen. Malariaan ei kuole, ei ainakaan perusterveet suomalaislapset. Enemminkin olisin huolisssani dengue-kuumeesta, se vasta helvettiä onkin. Miettikää nyt vielä!

Äänestä

Meidän 4vuotiaalle lääkäri antoi vain Lariam reseptin, Malaronea ei ole kuulemma testattu lapsilla, joten sitä hän reseptiä hän ei voinut kirjoittaa. Lariamista ei tullut minkäänlaista oiretta, joten suosittelen sitä. Pitää muistaa Lariamin lisäksi suojata lapsi hyvin hyttyskarkotteella jossa on DEET ainetta (esim. Hyttysässää saa meidän apteekeista).
Mukavaa matkaa lasten kanssa!

Äänestä
  • nyt aikuisten lailla ja mitä vaikutusta noilla lääkkeillä saattaa olla lapsiin. Eihän niitä anneta kaikille aikuisillekaan. Lue nyt ajatuksen kanssa lääkkeiden sivuvaikutusluettelo ja mieti miten ne vaikuttaa. Otat tosiaan riskin lapsesi kehityksen kannalta. 1,5 vuotiaalle jo huh...

    Äänestä

pidä esittää lääkärille eikä tänne?

Äänestä

Meillä jäi Intian matka toteuttamati kun lääkärissä sanottiin että malaria lääkkeitä ei saisi antaa alle 6.v??
Ja kumpikos noista lääkkeistä oli se jossa oli ihan mielettömiä sivuvaikutuksia... ihmiset kertoneet kärsineensä unettomuudesta, suun kuivuudesta ja hallusinaatioista!!

Kyllä mekin mielummin valkkasimme sellaiset maat, jossa ei ole malariariskiä. Ja totta, Denguekuume on pelottava vaihtoehto malarialle..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


goa.. kirjoitti:

Hei
Onko jollakulla OMAA kokemusta varsinkin pienemmän malarialääkekuurista.Aiheuttiko teillä univaikeuksia tms..? Kyllä,olen ottanut selvää asiasta sekä rokotuskeskuksesta että KTLsta, kysyn nyt vain mielenkiinnosta niilta joilla olisi omakohtainen kokemus näin pienestä matkaajasta. Ja kyllä,tiedän että kaikki on yksilöllistä. (nämä jotta provot pysyisivät nahoissaan ;) )
Kyselee Anne

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu