työkavereihin. Siitä ei toivu ikinä. Se on niin hajottavaa, ettei sen yli pääse koskaan. Varattuihin ei myöskään kannata ihastua, eikä varattuna kannata ihastua. Muukin ihastuminen on myöskin vaarallista, jos kohteena on joku huithapeli. Kannattaa pysyä täysjärkisenä ja välttää kaikenlaista ihastumista yleensäkin.
Älkää ihmiset
ikinä ihastuko
121117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Toi "huithapeli" on hankala, sitä kun ei päältäpäin heti huomaa...
ES
..leijuen,usvaisin silmin,
mitään kuulematta,
yhtään järkevää ajatusta aikaan saamatta,
nauraa kikatellen,
tyhmimmällekin vitsille,älyvapaana..
On muuten ihana olotila.
Eikä kannata varoitella,
laskusta,
piikkipensaaseen.
Sekin tulee,
ajallaan,itkun,surun,kaipauksen siivin,
sen jälkeen, varovasti,hiivin,
työkaverin nauraessa,
tylysti vain,
että siitäs sait.
tietysti voi ihastua työkaveriin, kunhan molemmat
ovat vapaita..
On muuten just niin tapahtunut ja kivahan
se on aamulla mennä töihin, hymysuin..
tuon niin täysin, on jo kokemusta asiasta ja on tää muuttanut mua kovin..en katso maailmaa niin ruusunpunaisin lasin, vaan en tiedä, jotain tapahtui.
äläkä toivu, menkää yhteen.. mä mikään huithapeli ainakaan ole. Sitäpaitsi työkavereiden kanssa on usein helposti samalla radalla... höpötät nyt.
On osittain samalla radalla, jos kerran on saman alan tullut valinneeksi...Onhan näitä aloja. Vähänkö ärsyttää ihan suunnattomasti tämä juttu. Tämän piti kaiken järjen mukaan mennä ohi, mutta ei sitten mennyt. Mistä senkin tietää, onko huithapeli...Ihmissuhde on aina riski. En minä tiedä.
että menisi ohi muttei mene. Ei millään. Järjen mukaan piti jo mennä. Huithapelit on erikseen. Eikä ihmissuhde mikään riski ole, ydinreaktori on riski. Ihmissuhteet menee joskus pieleen, päättyy, mutta yhtä surullista tämä on kun ei voi edes koettaa. Minä tiedän, haluan hänet. Haluan edes koettaa..
vielä koettanut? No joo, ei tarvitse paljastaa henkilökohtaisen elämäsi salaisuuksia. Miten voit ajatella noin positiivisesti, kun olen toisinaan suunnilleen kuoleman partaalla ja ajattelen liian vakavasti? Se on niin surullista se ero. Ja yksinäisyyskin on surullista ja masentavaa. Kaikki on. Nyt menen nukkumaan ja hyvää yötä. Olen väsynyt. Ehkä näen hyviä unia.
päässyt niin pitkälle, että kädestä saisin pitää kiinni. En ole sitä kättä edes koettanut vielä. Ihastumisestahan tuo aloitus kertoi, ei mistään kiihkeästä romanssista. Ja mielialat vaihtelee, toisinaan olen tuolla pohjalla missä sinäkin. Hyvää yötä.
...aina hallittavissa se, keneen ihastuu. No, ehkä ihastumisen kanssa onkin niin, mutta rakastuminen: se ei ole valinta. Kannattaisi varmasti pysyä täysjärkisenä, mutta tosiasiassa kaiken näennäisen järjen takanakin taitavat ne tunteet pyörittää. Loppujen lopuksi ei ne tunteet ole niin vaarallinen asia, kuin jotkut itselleen uskottelevat. Kyllä niiden kanssa voi elää, ja jopa kannattaakin.
elämä on hiukan toisenlaista kuin tuo kirjoittamasi mikä kannattaa ja mikä ei..
ja pää pysyy selkeänä.