Broadway musikaali

siru59

Ticketmasterin kautta tilattaessa liput esim Lion Kingiin tai Hairsprayhin maksavat kuluiheen n. 120,- taalaa kipale !
Vaikka dollarin kurssi edullinen onkin, kolmelle hengelle liput kyllä kirpaisee. Matka kun ei ihan ilmainen ole itsessäänkään.
Muistaakseni musikaalilippuja sai jostain halvemmallakin, paikan päällä Nykissä. . . Mutta mistä ? Ja vaatiiko se parin tunnin jonotuksen ? Tai onko ylipäätään järkevää jättää etukäteisvaraus tekemättä, jos sitten meneekin musikaali sivu suun. . . Pääsiäisen tienoissa olemme menossa.
Olisin kiitollinen vihjeistä.

7

4106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaapelix

      Jos haluaa varmasti nähdä tietyn musikaalin tiettynä päivänä, niin sitten täytyy tilata etukäteen. Halvemmat paikat maksavat eniten, rupupaikkoja saa halvemmalla. Jos musikaalilla ei ole niin väliä, niin kyllähän niitä on muitakin kuin nuo suosituimmat jotka voivat hyvinkin olla loppuunmyytyjä.

      Ainakin Vegasissa on useampikin paikka mistä saa halpoja lippuja saman päivän esityksiin, jos saa, mutta Nykin vastaavista en tiedä yhtikäs mitään.

    • matkailija x

      Alennuslippuja etukäteen www.broadwaybox.com. Paikan päällä saman illan näytöksiin sekä edellisenä päivänä matineanäytöksiin (=iltapäivänäytös) TKTS Marriot-hotellin vieressä West 46th Street Times squarella (aukeaa kolmelta) ja TKTS South street seaport, Front- ja John-katujen kulmassa, aukeaa klo 11.

      http://www.tdf.org/TDF_ServicePage.aspx?id=56/

      Viime viikolla TKTS:llä oli lippuja seuraaviin näytöksiin

      BROADWAYLLA

      A BRONX TALE
      A CHORUS LINE
      ALFRED HITCHCOCK'S THE 39 STEPS
      AUGUST: OSAGE COUNTY
      AVENUE Q
      CHICAGO
      COME BACK, LITTLE SHEBA
      CURTAINS
      GREASE
      HAIRSPRAY
      IS HE DEAD?
      LEGALLY BLONDE
      MAMMA MIA!
      MARY POPPINS
      MONTY PYTHON'S SPAMALOT
      NOVEMBER
      RENT
      ROCK 'N' ROLL
      SPRING AWAKENING
      THE 25TH ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE
      THE COLOR PURPLE
      THE FARNSWORTH INVENTION
      THE HOMECOMING
      THE PHANTOM OF THE OPERA
      THE SEAFARER
      XANADU

      OFF BROADWAYLLA

      ALTAR BOYZ
      BUENOS AIRES TANGO
      CELIA
      DAI
      DOROTHY HALE
      FORBIDDEN BROADWAY
      GAZILLION BUBBLE SHOW
      I LOVE YOU, YOU'RE PERFECT, NOW CHANGE
      JUMP
      MONDAY NIGHT MAGIC
      MY FIRST TIME
      MY MOTHER'S ITALIAN, MY FATHER'S JEWISH
      NAKED BOYS SINGING!
      NEXT TO NORMAL
      NYC BALLET
      OUR SINATRA
      PERFECT CRIME
      PIAF: LOVE CONQUERS ALL
      RUNT OF THE LITTER
      SLAUGHTERHOUSE FIVE
      STOMP
      THE DEVIL'S DISCIPLE
      THE FANTASTICKS
      THE MADDENING TRUTH
      THREE MO' TENORS
      TWO THOUSAND YEARS
      WIDOWS

      • matkailija x

        South street seaportissa on yleensä lyhyemmät jonot, Times sqarella saattaa joutua jonottamaan kauankin.

        Huom; TKTS:sä kortit eivät käy, vain käteinen ja matkashekit.


      • Menossamukana
        matkailija x kirjoitti:

        South street seaportissa on yleensä lyhyemmät jonot, Times sqarella saattaa joutua jonottamaan kauankin.

        Huom; TKTS:sä kortit eivät käy, vain käteinen ja matkashekit.

        Kiitti vinkeistä! Ensi viikolla NYC edessä :) jännittää jo!


      • barcoder
        Menossamukana kirjoitti:

        Kiitti vinkeistä! Ensi viikolla NYC edessä :) jännittää jo!

        Tulimme just nykistä, ostimme yhdet liput (Chorus Line) Times Squaren TKTS_kojusta ja toiset south seaportista (Chigaco), molemmat ihan eteen, keskelle, hinta n. 60e/hlö

        Maanantaina ei ollu hirveesti vaihtoehtoja kun monet teatterin on kiinni, torstaina satuttiin kulkemaan ihan sattumalta n. klo 17 seaportin lippukojun ohi ja tarjolla oli lippuja suurimpaan osaan musikaaleista vaikka koju oli ollut jo auki jo puolilta päivin. Kumpanakaan päivänä ei ollut jonoa yhtään. Voi tosin olla että jonoja on silloin lun lippupiste aukeaa.


      • Nimetön
        Menossamukana kirjoitti:

        Kiitti vinkeistä! Ensi viikolla NYC edessä :) jännittää jo!

        Sama juttu, ensi viikolla pitäisi viettää kiva viikko kahdestaa, äiti ja tyttö, ensimmäistä kertaa elämässämme NY:ssä. Jännittää ja hieman pelottaa, mutta sanovat, että siellä on ihan turvallista käydä myös iltamenoissa.
        Pitäisiköhän aina käyttää taksia, kun tulee itatilaisuudesta?


      • matkailija x
        Nimetön kirjoitti:

        Sama juttu, ensi viikolla pitäisi viettää kiva viikko kahdestaa, äiti ja tyttö, ensimmäistä kertaa elämässämme NY:ssä. Jännittää ja hieman pelottaa, mutta sanovat, että siellä on ihan turvallista käydä myös iltamenoissa.
        Pitäisiköhän aina käyttää taksia, kun tulee itatilaisuudesta?

        Metrolla matkustaminen on turvallista illallakin, olen myös kävellyt pidempiäkn matkoja eri puolilla kaupunkia yöllä ilman mitään ongelmia. Normaalia varovaisuutta noudatettava, kuten missä tahansa kaupungissa.

        Taksi on tosin edullinen, joten myöhään illalla se voi olla mukava vaihtoehto pidemmillä välimatkoilla, ettei tarvitse odottaa metroa ja mahdollisesti vaihtaa junaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3181
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1379
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1246
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe