Milloin olette alkaneet antaa vauvalle soseita? Mietin vaan, että voiskohan antaa jo kolmikuisen niitä maistella, vaikka neuvolassa ovat tietenkin sitä mieltä, että ei.
milloin soseita
äiskä07
201540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
No mikäs ihme kiire asian kanssa on? Ei lapsen suolisto vielä ole valmis käsittelemään muuta kuin maitoa, kyllä kai sitä nyt edes kuukauden tai muutaman voi odottaa?
No jos nyt lapsi osoittaa selvää kiinnostusta muiden syömiseen ja lusikkaan, hänellä on hampaita, hän tietää mitä suuhun laitetulla ruualla tehdään (siis syö ja nielee) ja istuu jo hyvin syöttötuolissa niin ehkä sitten :) Tuskin kukaan 3kk on vielä ihan vielä tässä herkkyyskaudessa.
Kysymykseesi vastaan että meillä kiinteät aloitettiin viikkoa ennen puolen vuoden ikää, silloin kun lapsi itse tiesi mitään eteen laitetulla maissinaksulla tai kurkkupalalla tehdään.
tyttö ja annoin maistella soseita 3kk ikäsenä,ihan lusikka pari eri makuja ja ensin tietty maito,sitten maistiaiset.totesin kyl etten anna vielä kovinkaan paljoa koska se suoli ei tosiaan oikein tykkää ja sit alkaa hirvee kitinä ym et kannattaa odotella jonkin aikaa.maitoa ja velliä menee kyl paljon,pikkusen annan sosetta mut en edes päivittäin.
Maistelu alotettiin 3,5kk ikäisenä. Pojalle ei tahtonu maito riittää oli tunnin välein tissillä. Soseet kannattaa antaa niin löysänä kuin pystyy ettei tule kakka kovaksi. Meillä näin kävi tosin se oli muutenkin huono kakkii 4-5pvä välein. Luumusosetta meni monta purkkia alussa ja siinä ne soseet sit olikin aluksi kun ei se pieni maha paljoo jaksa kerralla. Nyt maha toimii ikää 5,5kk ja kaikki puuron ansiosta. Ei tarttee luumua syötellä ja saa muitakin makuja maistella.
Jos ei maidolla pysy kylläsenä niin eikun vain pikkuhiljaa soseita maistelee!
syöminen on tuon ikäisellä ihan normaalia, ei merkki maidon riittämättömyydestä.
vauvan kanssa yötäpäivää kokoajan kiinni tissistä, kun muitakin vaihtoehtoja on olemaassa, ja helpompia sekä vauvalle että äidille.
taas puhuu ja neuvoo joku jonka mielestä mennään vaan sieltä mistä aita on matalin!
Meillä aloitettiin maissivellin syönti kolmen kuukauden ikäisenä kun ei maidolla enää tahtonut pysyä kylläisenä, siis iltaisin tämä velli. Vähän ennen neljän kuukauden ikää maisteltiin perunaa jne. Maha kesti hyvin, tietysti pienin annoksin aloittaen!
maistelemaan tytön ollessa 3kk:tta ja nyt 4kk:tta vanhana syö jo hyvin niitä eikä missään vaiheessa ole mikään sose mahaan käyny.Tietenki nämä on yksilöllisiä juttuja,kokeilemallahan sen vaan tietää mikä omalle lapselle sopii.
Tuo on ihan p*kapuhetta, että vauvan tarttis osata istua jo hyvin syöttötuolissa...apua, kukahan tuollaista kirjoittaa!!!!
Mullakin tyttö 4 kk ja aloitan maistelut huomenna. Aamulla on neuvola ja sieltä saavat ensin antaa hieman ohjeita.
Jokainen aloittakoon kiinteiden syöttämisen silloin kun itse haluaa.
Mitään sääntojä sille ei ole, suosituksia kyllä on.
Minun äitini sanoi, että "ennenvanhaan" alettiin kuukauden iässä antamaan perunaa ja puolen vuoden iässä punaista täysmaitoa. Eikä silloinkaan olla syöttötuolissa istuttu....
Tsemppiä sinulle!
meillä aloitettiin kolmen kuukauden isässä varovasti perunalla ja maissilla. seuraavana oli luumu ja 3kk kestäneet vatsakivut olivat historiaa! Jokainen tekee tyylillään, joten ihan voit mielestäni aloittaa jos itsestä siltä tuntuu. Ennen EUta tuo suositushan oli 3kk...
En ymmärrä myöskään kirjoittajaa joka aloittaa kiinteät vasta puolen vooden vanhana..ilmeisesti ihminen joka tekee kaiken kirjan mukaan. Miksi lapsen täytyisi osata istua kun sitterissäkin voi syöttää puoli istuviltaan. Ennen vanhaan tosiaan annettiin jo 1,5 kk vanhana perunaa ja hyvin on vanhempaniki kasvanu. Yleensä kiinteiden alotus tosiaan vie mahavaivat pois ja saahan se lapsi muutenkin mahansa eritavalla täyteen soseita. Mulla 2kk ja 2 vko vanha poika ja aloitan perunalla viikon päästä. Rohkeutta peliin. Ei se pahaa voi tehdä..luonnontuotteitahan ne on!
Tämäkö on sitten asia jossa neuvolaa (tai WHO:ta tai tieteellisiä tutkimuksia...) ei tarvitse uskoa, ja voi tehdä vaikka niinkuin 100 vuotta sitten. En ymmärrä logiikkaa.
Meillä on edetty näissä asioissa lapsentahtisesti, ja kiinteiden aloittamisen kanssa se tarkoitti ettei tuijotettu kalenteria vaan lapsen valmiutta. Eli siinä kohtaa kun vauva alkoi kiinnostua muiden syömisestä, seurata sitä ja tavoitella ruokaa lautaselta, sitä annettiin. Siinä vaiheessa vauva myös osasi viedä annetun palan suuhun ja pian oppi sen mössäämään ikenillä ja nielemään.
Huh kun nyt jaksaisin kaivaa tutkimusviitteitä, muutamasta mutu-jutusta täällä on kumminkin ihan erisuuntaisia tutkimustuloksia. Vaikka peruna kuinka on luonnontuote, ei vauvan suolisto ole vielä 3kk:n ikäisenä valmis sitä käsittelemään. Kiinteiden aloitus ei vähennä vaan lisää mahavaivoja pienillä vauvoilla. Pienillä (alle 4kk) vauvoilla on vahva imurefleksi, mutta he eivät vielä osaa käsitellä ruokaa suussaan, nielemisen sijasta he pyrkivät sylkemään sen ulos jne.
lapsellasi mutta se mikä toimii sulla ei välttämättä toimi muilla.Kyllä meidän 4kk:tta vanha osaa syödä vallanmainiosti ja aukoo jopa suun valmiiksi,että "lisää"!!Mitäs varten ne soseet on sitten tehty jos kaikki alottas 6kk:sena syöttämään suoraan jotain kurkkua ja maissilastuja.Eiköhän se ratkase aika paljon että tuleeko siitä soseesta mahavaivoja vai ei,jos tulee niin voi odottaa ja kokeilla kuukauden päästä uudelleen.
Se olis kyllä kamalaa jos kaikki alkais harrastaa jotain hörhöä lapsentahtista sormiruokintaa. Tai tehdä soseet itse! Siinähän jäis monikansalliset vauvanruokafirmat ihan vaille asiakkaita! (oliskohan ne soseet "tehty" siksi että se on ISOA bisnestä?)
Tässä on tosiaan aika erilaista ideologiaa taustalla. Jollekin voi olla hyvin luonnollista, että ensin lapsentahtisesti imetetty saa myös jatkossa itse päättää milloin alkaa syömään, mitä syö ja kuinka paljon. Toisista taas näyttää olevan hirveän jännää päästä työntämään sinne suuhun jotain purkkisosetta, mitä aiemmin sitä parempi.
Onneksi vauvat eivät mene ihan vähästä rikki, ja kasvaahan sitä "kunnolliseksi" monenlaisella ravinnolla. Ja alle 4-kuukautisena alotetuista kiinteistä ei tosiaan kaikille tule diabetesta, korvatulehduksia, allergioita, suolistosairauksia jne., vaan se aiheuttaa vain kohonnutta riskiä mm. näiden suhteen.
että sinunkin lapsesi säästyy nuilta mainitsemiltasi sairauksilta kun nuin hyvin osaat tietojesi mukaan toimia :)(kenties netti tietoa??)
No tottakai kaikki toivovat että oma lapsi säästyy sairastamiselta. Mutta kohonneet riskit ovat vain raakaa kylmää tilastodataa, eivätkä tarkoita että minunkaan lapseni säilyisi terveenä. Myöhäisempi kiinteiden aloitus korreloi KESKIMÄÄRIN monen alhaisemman sairastumisriskin kanssa, mutta eihän se nyt yksittäisen tapauksen kohdalla takaa yhtään mitään.
Netinkin kautta pääsee käsiksi lääketieellisiin tutkimuksiin, ainakin joihinkin abstracteihin. Ja netin kautta pääsee käsiksi myös tiettyihin lääketieteellisiin tietokantoihin, jos niihin on käyttöoikeus. Että voidaanhan näitä tutkimustuloksia kutsua sitten vaikka "nettitiedoksi".
Uskokaa nyt hyvät ihmiset, että EU ei anna suosituksia täysimetyksen kestosta (6 kk). Kysymyksessä on Maailman terveysjärjestön WHO:n suositus, samalla kannalla ovat myös Suomen terveysviranomaiset.
Tästäkin keskustelusta näkyy, että koulutus tosiaankin vaikuttaa siihen, mitä lapsille syötetään ja mitä ei. Veikkaan, että samat tahot, jotka aloittavat soseiden syöttämisen ennen 3 kk:a, tuputtavat myös valmispitsoja ja ranskiksia, kun lapset ovat kouluiässä. Ja niissä perheissä, joissa imetetään pitkään, syödään sitten muutenkin terveellisemmin.
sinun veikkauksesi niin sitä ei pidä sitten yleistää kun totuutta et tiedä varmaksi kuitenkaan!!
täti sano 3kk tarkastuksessa että aloita soseet kun kerroin että nannia menee 1,5l päivässä
Korvikeruokituilla vauvoilla kiinteiden aloitus voi olla perusteltua aloittaa aiemmin. Rintamaitoa lapsi voi syödä kuinka paljon vaan, mutta korvikkeessa olevat vieraat proteiinit alkavat noissa määrissä rasittaa vauvan munuaisia, jolloin on (muidenkin riskien uhalla) parempi aloittaa kiinteät.