Hapen loppuminen

Ongelmani on viime syksynä ulkoliikuntatunneilla esiin tullut hapen loppuminen. Pystyn juoksemaan tai hölkkäämään n. sata metriä putkeen ulkona viileässä ilmassa, jonka jälkeen on pakko hidastaa kävelyksi tai pysähtyä kokonaan kun tuntuu että ei saa happea. Yleiskunto tuskin on syypää, sillä paino on normaali ja koulumatkat (päälle kilometri suuntaansa) kuljen kävellen. Suvussa ei ole esiintynyt astmaa. Mikä minua oikein vaivaa vai onko kunto vain niin huono että ei kestä muutaman sadan metrin nopeaa liikkumista?
4686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yleiskuntosi saattaa tosiaan olla niin huono, että keuhkot ei nyt oikeen sopeudu. Ne tarttee harjotusta. Kilometrin kävelymatka koululle ja takaisin on oikeesti tosi vähän. Varsinkin kun sen pystyy ihan keposeen menemään hengästymättä jolloin keuhkot ei saa mitään harjoitusta. Pelkästään hetken raitista ilmaa. Kehoitan sinua aloittamaan varovasti jonkun liikunnan. Vaikka hieman pidemmät kävelylenkit hieman reippaammalla tahdilla. Mutta voi kyse oikeesti muustakin olla. Astma oireilee nimenomaan uloshengityksessä ja erittää limaa. Vinkuuko uloshengittäessä? Tarkkaike itseäsi ja tuntemuksiasi, mutta aloita nyt kuitenkin varovaisesti se kunnon kohotus. Voipi olla että keuhkosi ei nyt vaan ole hapenottokykyiset. Ne vaatii herjoittelua!

Äänestä

kun olet vielä nuori, niin tiedä sitten voisiko kunto jo tuossa iässä olla niin huono. Mun mielestä kantsis mennä kuitenkin pef/astmakokeisiin, ja allergiat pois sulkee. Vaikkei suvussa astmaa kyllä se voi muutenkin tulla. Kyllä koululaisen vielä pitäs jaksaa juosta joku matka, kun tuskin tupakkavuosiakaan ei ole haittaamassa. Lekuriin, sillä se selviää. Kilsa ei kävellen kuntoa nosta.

Äänestä

Kun toinen teistä mainitsi noi allergiat, niin minulla on aika paljon ruokaaineallergioita. Mm. mansikka, omena, vehnä, lanttu, peruna, paprika, appelsiini yms., ruis, tattari, kiivi, selleri, palsternakka, maapähkinä ja hasselpähkinä.

Jotain todennäköisesti jäi pois kun kaikkea ei listana voi muistaa toisin kuin yksittäisinä.

Timotei, leppä ja koivu aiheuttavat kukintaaikoinaan lähinnä silmäoireita, mutta niitä sitten muiden edestäkin.

Äänestä

Kun hengitys syystä tai toisesta heikkoutuu ( esimerkiksi sama istuma-asento päivästä toiseen monta tuntia, tai stressi/murheet ) niin elimistö alkaa oireilemaan monin tavoin. Ihminen kuolee muutaman minuutin kuluttua ilman hengitystä, joten hengityksen on näyteltävä jotakin todella tärkeää roolia elimistössä.


Mikäli keuhkot ovat ajautuneet huonoon jamaan, voi tietoisesti tekemällä hengitysharjoituksia niitä vaiheittain parantaa ja vahvistaa, ja "opettaa" elimistöä hengittämään uudelleen.

Käytännössä on vain tärkeää pitää elimistö täysin rentoutuneena ( erikoisesti vatsan alue ) ja ikäänkuin imeä ilmaa keuhkojen syvimpiin osiin nenän kautta hengittäen. Niin kutsuttu 'abdominal breathing' eli syvä vatsahengitys. Keuhkojen pinnallisia osia ei tulisi käyttää, eli niin sanotusta pintapuolisesta tuhinasta on syytä päästä eroon.


Yhtä tärkeää on myös harjoitella rentoutumista, oikein tehtynä sen voi jo tuntea harjoituksia tehdessä kuinka elimistö todella parantuu ja palautuu kun siitä päästää irti. Rentoutumista on käytännöllistä harjoitella makuu-,istuma- ja seisoma-asennoissa. Ideaalisesti henkilö on jatkuvasti täysin rentoutunut, jolloin elimistö yhdessä oikean hengityksen kautta latautuu ja parantuu kokoajan optimaalisesti.

Täällä muita terveysmethodeja, tosin englanninkielellä:

http://yinyangparantaja.50webs.com/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ylä-aste boy kirjoitti:

Ongelmani on viime syksynä ulkoliikuntatunneilla esiin tullut hapen loppuminen. Pystyn juoksemaan tai hölkkäämään n. sata metriä putkeen ulkona viileässä ilmassa, jonka jälkeen on pakko hidastaa kävelyksi tai pysähtyä kokonaan kun tuntuu että ei saa happea. Yleiskunto tuskin on syypää, sillä paino on normaali ja koulumatkat (päälle kilometri suuntaansa) kuljen kävellen. Suvussa ei ole esiintynyt astmaa. Mikä minua oikein vaivaa vai onko kunto vain niin huono että ei kestä muutaman sadan metrin nopeaa liikkumista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu