Eipä tuo arvokuljettajien syksyinen korotuskaan kova ollut, tosin perusliksat kai yli 2100, mutta korotus n. 100 eur/kk, vedä siitä huumorii. Pelkään pahinta vartijoiden kohdalla.
Arvokulj. sai 100/kk
syksyllä
7814
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
100e on paljon kuukaudessa lisää. Paljonko sitä pitäis olla?
mut niille tuli vuoden soppari.
on se aika kova korotus yhdelle vuodelle
"mut niille tuli vuoden soppari.
on se aika kova korotus yhdelle vuodelle"
Kyllä tuo korotus pitää jakaa kahdelle vuodelle, koska edellinen korotus tuli vuonna 2006. Syksyllä päättyneessä tupossa ei ollut korotuksia lainkaan vuodelle 2007, joten nyt saatu korotus pitää ilman muuta katsoa koskevaksi vuosia 2007 ja 2008. Ja niinhän se menee, 2007 lokakuun alusta saatiin 25€/kk lisää, maaliskuusta 2008 vielä 75 - 82€/kk.
AK:t tekee sentään töitä.....
"perusliksat kai yli 2100"
No ei ihan. Lähtöpalkka pääkaupunkiseudun ulkopuolella on rahankäsittelypalvelut alalla 1472€/kk (palkkaryhmä 201) ja ikälisäportaikon huipulla hulppeat 1645€/kk (palkkaryhmä 204).
Noihin toki tulee maaliskuussa vielä muutama kymppi lisää, mutta koska suht harva saa tehdä viikonloppu- ja yötöitä, ei monellakaan verotettava tulo ihan noin korkeaksi pääse nousemaan. Pikkuisen lisää tulee vielä verottomista kulukorvauksista, puolipäivärahoja ja ateriakorvauksia tulee jonkin verran, vähän riippuen missä päin Suomea työskentelee.
Hävettävän alhaista, siivoojakin vetelee 1350 eur/kk.
Siivoojaan työ on sentään tärkeää, ilman siivoojia hukuttaisiin paskaan työpaikoilla, kouluissa jne.
Arvokuljettajat taas kuljettelevat rahoja eestaas, joka päivä karuselli pyörii ja rahaa palaa ihan tolkuttomasti pelkästään rahan kuskailemiseen paikasta toiseen.