suolisto-oireinen allergia

piritta12

heippa!
Te ketkä kärsitte suolisto-oireisesta allergiasta, onko teidän vatsa aivan sekaisin vai kovalla? Ja onko teillä kellään vatsan murinaa?
Minulla itselläni oireet ilmaantuvat niin, että ensin vatsa murisee, pulisee ja seuraavana päivänä on vatsa sekaisin! Löytyykö kohtalotovereita??

4

1196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taikkuli vaan...

      Mulla oli nuorena noita vaivoja ja johtuivat aika paljon ihan jännityksestä koulussa. Voivat olla myös ärtyneen paksusuolen oireita.

      Seuraapa tekeekö maito nämä oireet. Voit jättää maidon ja maitotuotteet vähäksi aikaa pois (MUTTA TEE SE VÄHITELLEN 1-2 vk aikana ettei vatsa mene jumiin!)

      Laktoosi-testi on nykyisin helppo ja nopea, jos maito vaikuttaisi olevan syyllinen oireisiin.

      • piritta12

        Taikkuli vaan!
        Maidosta ei nyt ole kysymys. Testattu on, vika on jossain muualla!
        Kiitos sinulle kuitenkin avusta


      • allergikko
        piritta12 kirjoitti:

        Taikkuli vaan!
        Maidosta ei nyt ole kysymys. Testattu on, vika on jossain muualla!
        Kiitos sinulle kuitenkin avusta

        hei täällä on kohtalotoveri! Soija-allergiani ja vilja.allergiani tekee juuri tuota!

        syödessäni mitä tahansa soijaa tai viljaa, oireet ovat saman tapaiset, riippuen syödystä määrästä puoli tuntia - loppu päivän mahasta oikeen kuulee ettei jokin sopinut sinne. mieheni aina kuuntelee että nyt on mennyt jotain väärää suusta alas. ihmeellistä kurlutusta ja murinaa, tähän liittyy myös kipua.

        tuntuu kuin allergeenit ilmoittelisivat missä kohtaa ovat menossa ulos..

        riippuen syödystä määrästä joko samana iltana tai seuraavana päivänä on sitten tiedossa vessakeikkoja ja mahansekaisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5091
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1751
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1463
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1147
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      302
      969
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      820
    Aihe