Poromiehet tai omistajat!!!

Pitäkää ne pirun porot aidattuina!!!!
131821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Porot aiheuttavat aivan liikaa onnettomuuksia, joista on seurauksena invalisoitumisia ja kuolemia.
Hevosten ja lehmien ym. vastaavien eläinten omistajat pitävät eläimensä aitauksissa, miksi ei poromiehet porojaan??? Autojen vakuutukset ovat myöskin porokolareiden takia älyttömän kalliita. Olen sitä mieltä että suurin osa vakuutusmaksuista kuuluisi panna poromiesten maksettavaksi!!!!!!!!

Äänestä

perhe saa hakea vapaasti metsästä 1 poro/aikuinen/vuosi tai kun lihanpuute yllättää

Äänestä

Tässä on sellainen vaara tuolla tien päällä, kuin porot, joita saat väistellä henkesi uhalla.
Tyttärelle kävi alku viikosta, kun ajeli illalla Kajaaniin köpelösti tuolla Hyrynsalmen rajan tuntumassa.Pienen mutkan jälkeen oli ollut porotokka tiellä ja niitä väistäessä oli auto riistäytynyt käsistä.Lopputulos, että auto katolleen ojaan ja tyttö Kajaaniin ambulanssilla.
Onneksi ei tullut mitään vakavampaa,mutta auto meni huonoon kuntoon.
Se hinattiin tänne peltikorjaamoon ja siellä tuumailtiin ensin,että kyllä se lunastukseen menee.Mutta yllätys olikin suuri, kun vakuutusyhtiöstä lopulta ilmoitettiin, ettei vakuutus korvaakkaan autoa, kun tytöllä oli noin sanottu "pikku kasko".Olisi kuulema pitänyt osua siihen poroon, että ne olisi korvannut vahingot.
Eli ihmetyttää suuresti tämä vaakutusyhtiön linja, että sulla on ajeltava porojen ja hirvien päälle ennenkuin ne korvaavat vahingot.
Eli poron henki näyttää olevan arvokkaampi, kuin ihmishenki tai kalliit autot.
Älkää hyvät ihmiset enää väistelkö henkenne kaupalla poroja tiellä, sillä siinä voi mennä huonolla tuurilla henki ja romutatte autonne.

Äänestä
  • pykälät präntätty. kantsii pitää autossa matkassa
    poron- ja hirven karvoja, kun suistuu tieltä elikon takia, voi liimailla niitä auton keulaan!

    Äänestä

NE HALUAA KENENKÄÄN PUUTTUMATTA ASIAAN,
MUTTA KUINKA KAUAN ?...

Äänestä

Kuinka kauan nyky-yhteiskunta joutuu sietämään tätä "anarkiaa"? Enpä oo kuullu, että poromiehet on valittaneen auton alle jääneistä poroista, kyllä sitä heti lehtiotsikoissa komeillaan kun peto on tappanut poron. Ylä-Kainuun paliskuntien alueella oli vuonna 2006 reilu 220 porokolaria (luvut poromies lehdestä), loukkaantuneita poroja lienee reilusti enemmän. Tämä luku lähentelee kohta petojen tappamia poroja, eikä tästä valiteta yhtään. Lienee vielä selkosia mihin porot ruokkia, ei niitä tarvinne 5-tien varteen haalia. Kyllä voidaan tarkastella jo poromiehen tuottamuksellisuutta näihin liikenneonettomuuksiin.

Äänestä
  • vielä jokunen vuosi niin eiköhän sudet ja hirvikärpäset tee tehtävänsä,napsii suuhunsa viimmeisenkin kisuran.
    Kyllä se on valtiollekin niin kalliisti ylläpidettävä ammatti,että sen voi siirtää lappalaisten harjoitettavaksi,itärajallekin on rakennettu aikoinaan kallis poroaita yhteiskunnan varoilla.
    Poromiehet ikääntyy, ja ei taida ammatti kiinnostaa nuoria ainakaan eteläisissä paliskunnissa.

    Äänestä

  • Ei kai ne varmasta tulonlähteestä valita.

    Äänestä

  • poromerkki kirjoitti:

    Ei kai ne varmasta tulonlähteestä valita.

    Esimerkiksi Puolangan ja Vaalan rajalla

    Äänestä

edesvastuutomia koko nykynen poromies sakki,itketään kun susi sattuu nappassemaan yhen poron niin sitte sitä kyllä lähetään 60 ukon voimin metsästämään,mutta kun pitäs niitä hätyyttämään lähtee ihmisten tonteilta niin eipä näy ukon ukkoa,sitäpaitsi paskovat hyvin hoidetut hiihtoladut piloille nimittäin porot

Äänestä

Kyllä se on niin, että porot saa olla missä vaan ja tehä mitä vaan! siitä ei välitetä jos ihmisten omaisuus tärveltyy, mutta auta armias jos joku susi vie poron, kyllä sitten itketään rahan perään! missä on ne rahat, mitkä porot on syöny persieensä esim kotipihan kukkien tai mansikan tainten muodossa!

Äänestä
  • ja heidän häntäheikkinsä tietääkseni lähtivät lahtaamaan yhtä (1) sutta ;) Varsinaisia sankareita...

    Äänestä

  • poromiehet kirjoitti:

    ja heidän häntäheikkinsä tietääkseni lähtivät lahtaamaan yhtä (1) sutta ;) Varsinaisia sankareita...

    Joo itekkin pukkasin poron vasan kylkeen siinä hyrynsalmen ja suomussalmen rajamailla. No ei tullu autoon onneksi mitään, joo ennemmin se kannattaa ajaa poron kylkeen mitä metsään, on sentään pieni mahdollisuus saada vakuutusyhtiöltä korvauksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


???!!!! kirjoitti:

Pitäkää ne pirun porot aidattuina!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu