päässä hirvee paine

eli on ollu tänään ihan ihme päänsärky.. ihan järkky paine päässä, hyvä jos silmiä viittii auki pitää

meinasin vaan voiko tyää johtua nopeasta verenpaineen noususta?? (synnytys alkamassa)

muillako ollu samoja oireita lähellä synnytystä??
viikollla 39 mennään nyt
4362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

en halua pelotella,mutta ettei vaan olis raskausmyrkytys alkamassa.soitappa äitiyspolille ja kysäse varmuudden vuoks. onnea vauvan johdosta

Äänestä

edellinen. Käy vähintään neuvolassa huomenna mittauttamassa se verenpaine ja tarkastamassa virtsa, ettei vaan ois raskausmyrkytys. Paras kuin soittaisit sinne synnärille ja kysyisit niiltä neuvoa. Ei tuo ole normaali synnytystä edeltävä oire.

Mutta voi tietysti olla vain jotain muutakin...

Äänestä
  • eilen neuvolassa oli vielä paine hyvä ja alhanen (samat luvut ku enne n raskautta)

    vai voiko se noin nopsaa nousta?? ja pissakin oli ok...

    ei pahemmin oo turvotustakaan..

    Äänestä

  • mulla oli ihan järkyttävä migreeni-päänsärky just siinä lasketunajan paikkeilla, siis ihan tajuton... Panacoditkaan eivät todellakaan auttaneet, puhumattakaan panadoleista.. Paineet oli vähän koholla, muttei pahasti. Se meni kuitenki ohi sitten. Synnytin vasta parin viikon päästä siitä...

    Mut kannattaa kyllä mittauttaa ne paineet ja pissa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


h-hetki lähestyy?? kirjoitti:

eli on ollu tänään ihan ihme päänsärky.. ihan järkky paine päässä, hyvä jos silmiä viittii auki pitää

meinasin vaan voiko tyää johtua nopeasta verenpaineen noususta?? (synnytys alkamassa)

muillako ollu samoja oireita lähellä synnytystä??
viikollla 39 mennään nyt

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu