Mitä tehä kun näen irrallaan olevan koiran

Tänään näin irrallaan olevan koiran, eikä omistajaa lähimaillakaan. Minne pitäisi soittaa?
Löytöeläintoimistoonko? Poliisille?

Entä mitä teen koiralle, otanko kuin omani sen mukaan ja vien sen löytöeläintoimistoon? Entä jos kyseessä kaappikellon kokoinen uhkaavan näköinen "sylikoira" ?
3433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen sitä mieltä,että on paras olla tekemättä mitään.Jos on kunnon koira niin kotiinsa menee.Joskus ne karkailee, urokset varsinkin jos on narttu lähellä.

Äänestä

siis vain jos oma koira ei ole mukana!(on sen verran äkänen kaveri ettei uskalla muitten lähelle päästää)

elikkäs varmaan pysähtysin ja yrittäsin jutella koiralle, pyytäsin luokse ynm.. jos koira tulee luo ja on kiltti, katson pantaa löytyykö nro. ja soitan siihen.

jos koiralla ei pantaa vaikka niin yrittäisin pitää koiran huomion itsessäni juttelemalla ja silittämällä, samalla katselisin ympärilleni näkyykö omistajaa...

jos olemme kaupunki aluella tod. näk. soitan poliisille koirasta, jos ketään omistajaa ei näy ja ellen siis tunne koiraa (tiedä suunnilleen missä asuu)

jos ollaan omakoti talo aluella saatan katsoa koiran perään hetken ja tarkkailla sen menoja...

jos koira on vihaninen, en kiinnitä huomiota siihen kävelen vaan en katso sotä päin ollenkaa, yritän olla jäykän ja itsevarman näköinen sekä peloton.. jos sattuu että koira yrittää pelotella.. kokeilee, hyökkii päälle. kiellän sitä katson silmiin ja sanon tiukan EI!! jatkan matkaani..

Äänestä
  • No huh, kyllä ihmetyttää tuollaiset jotka eivät tekisi mitään irrallaan olevalle koiralle! Mietis sitten kun oma koirasi karkaa niin kukaan ei tee yhtikäs mitään sille ja pian koirasi juokseekin autotielle.

    Minä olen aina ottanu irrallaan olevat koirat kiinni ja soittanut poliiseille. Poliisit osaavat sitten neuvoa. Ensin olen tosin yrittänyt etsiä sen kotia, olen kävellyt koiran kanssa ja kysellyt vastaantulevilta ihmisiltä että tietääkö hän mistä tämä koira on karkuteillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


typerä mutta eläinrakas ihi... kirjoitti:

Tänään näin irrallaan olevan koiran, eikä omistajaa lähimaillakaan. Minne pitäisi soittaa?
Löytöeläintoimistoonko? Poliisille?

Entä mitä teen koiralle, otanko kuin omani sen mukaan ja vien sen löytöeläintoimistoon? Entä jos kyseessä kaappikellon kokoinen uhkaavan näköinen "sylikoira" ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu