edellisen liiton lapsilta toimimalla siten,että koko omaisuus laitetaan uuden puolison nimiin?
Onko perintölain kiertäminen tosiaan mahdollista noin? En tiedä avioehdosta, mutta ilmeisesti sekin on niin, ettei miehellä ole oikeutta omaisuuteen. Miehellä kaksi lasta edellisestä liitosta, uudesta samoin ja kuulin, että omaisuus uuden vaimon nimissä siksi, etteivät "entiset" lapset saa perintöä aikanaan isänsä puolelta.
Onko perintölain kiertäminen tosiaan mahdollista noin? En tiedä avioehdosta, mutta ilmeisesti sekin on niin, ettei miehellä ole oikeutta omaisuuteen. Miehellä kaksi lasta edellisestä liitosta, uudesta samoin ja kuulin, että omaisuus uuden vaimon nimissä siksi, etteivät "entiset" lapset saa perintöä aikanaan isänsä puolelta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos ei ole omaisuutta, ei ole perittävääkään.
Jos koko omaisuus on lesken omaisuutta, hän voi kieltäytyä antamasta tasinkoa ja näin ei ole mitään jaettavaa.
Tyhjästä on paha nyhjäistä!
Takaa paistaa ns. uuden ja vanhan vaimon syndrooma. Tämä oireyhtymä on lapsille paljon suurempi uhka kuin mahdollisesti saamatta jäävä perintö.
ns sivullinen ja minusta jokin syndrooma täytyy olla miehellä/isällä, joka asettaa siittämänsä lapset eri asemaan. Millainen mies - ihminen - sellaista tekee, jos tarkoituksena on estää lapsiensa oikeudet? Ei mielestäni järjissään oleva ja normaali. Onko isä sanan täydessä merkityksessä ollenkaa, vaikka on kieltämättä biologinen isä. Sietäisi hävetä, mutta tuskin osaa sitä taitoa edes. En edes tiedä miten lapset sen ovat kokeneet tai tietävätkö vielä eriarvoisuudestaan.
Usimmiten lopputulos on se, että mitään vaikeita omaisuuden siirtelyitä tms. ei ole tehty eikä niiden tekemistä ole vakavissaan edes harkittu. Mainitu syndrooma tuleekin niistä osapuolten ja heidän taustajoukkojensa uhoista ja toisaalta pelkotiloista joita asetelma aiheuttaa. Tämän synrooman mukana lapsille syötetään vastapuolesta sitä itseään ja juuri se on lapsille se todellinen uhka.
Eläessään jokainen saa tehdä omaisuudellaan mitä haluaa. Sen voi esimerkiksi lahjoittaa kenelle haluaa. Kun sen jälkeen pitää huolen, että kuollessa on tyhjätasku, niin mitään perittävää ei jää.
jokaisen tajuavan ja varmaan tajuaakin. Sen, että ihminen saa tehdä eläissään varoille mitä haluaa. Voi vaikka polttaa savuna ilmaan, jos siltä tuntuu. Sitä en usko, että itsekään pysyisit "coolina" jos sinun vanhempasi erottelis sisarukset ( jos teitä on useita) siten, että osalle jakaisi kaikkea hyvää, rahaa ja tavaraa monissa muodoissa ja sinä jäisit paitsi. Sanoisitko sittenkin tyytyväisenä, että ihan sama vaikka minut on jätetty kaiken ulkopuolella...Sillä saahan ihminen(isä/äiti) tehdä mitä haluaa omaisuudelleen?
Hyvä neuvo jokaiselle vanhemmalle olis, että jos jaat mitään, ole tasapuolinen ja pidä lapset yhdenvertaisina. Tai tuhlaa itse kaikki tai älä anna mitään kelleen.