Paljonko maksaa suunnilleen parvekelasit? Parveke on suora, ei tuu mitään kulmia eikä kaarevuuksia. Pituutta n. 4 metriä... Firmojakin löytyy monta... Mitä suosittelet?
Parvekelasien hinnat Turussa??
6
2111
Vastaukset
- asennus 20 v sitten
Jotain isoa firmaa, mikä on toiminut alalla pitkään.
Ittellä on pian 20 v ollut Lumonin lasit. Ei valittamista. Tämän päivän hinnasta ei ole tietoa, mutta vastaavan kaltaiselle parvekkeelle lasitus maksoi tuolloin noin 6 000 mummoa.
Sama firma on myöhemminkin asentanut laseja yhtiöömme. - laskuihin
Parvekkeen lasitus vaatii rakennustarkastajan luvan, jota hakee kiinteistön omistaja, yleensä taloyhtiö. Voi olla myös, että rakennuslupa julkisvumuutokselle on yhtiössänne jo haettu, jolloin ei syytä huoleen ja murheeseen.
Muussa tapauksessa on muistettava, että luvan saantikaan ei ole automaattinen, riippuu tapauksesta. Siis ensin kantsii tarkistaa, että luvat ovat kunnossa, vasta sitten tositoimiin. - siedätkö tupakanhajua ja -s...
Parvekelasien hankinnassa kannattaa myös miettiä seuraavia seikkoja:
- tupakan savu jää seisomaan lasitetulle parvekkeelle.
- jos kaksi päälekkäistä parveketta on lasitettu ja alemmalla tupakoidaan, on hyvin todennäköistä, että parvekkeiden välille syntyy imu (kuten savuhormeissa) ja tupakansavu siirtyy ylemmälle parvekkeelle.- klaseista?
Talvella kylmä, kesällä liian kuuma oleskella. Sitäpaitsi taas tule lisää kymmeniä ikkunapintoja, jotka on pestävä molemmin puolin vähintään neljä kertaa vuodessa, jos haluaa ulos nähdä. Pakkasella jos syystä tai toisesta avaat parvekeoven, klasit huurtuvat päivätolkuksi.
Muutamana päivänä vuodessa voit hyötyä kalliista klaseista. Eivät edes kunnolla meluntorjuntaan käy. Kannattaapa laskea vielä hyötysuhe.
- lasitetuissa
parvekkeissa, eikä edes korkein oikeus voi sitä kumota.
- lasit...
myös minulla ja olen ollut tyytyväinen. Hinnat ehkä hitusen kalliimmat kuin kilpailijalla. Markka-aikaan hinta oli n. 4500 2000-luvun alku
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1976841- 1592026
- 1131678
- 511380
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991055Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6977Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41919