Kihlajaiset

_celesty_

Eli siis, rakkaani kosi minua viime viikonloppuna, ja ajatuksena olisi pitää ensi kuussa kihlajaiset.

Kysymys siis kuuluu, mitä tarjottavaa laitetaan?
Onko täytekakku se "ehdoton" asia, vai voiko sen korvata jollain?
Kihlajaisiin tulee n 30 henkeä, eli jos sen täytekakun tekee niin kuinka paljon, ja mitä muuta sen lisäksi?
antakaas hyviä&helppoja&suht halpoja vaihtoehtoja!

P.S. Mieluiten leivon itse kaikki tarjottavat..

4

1175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...E....

      Ensinnäkin onnittelut kihlauksen johdosta!

      Täytekakku ei tietenkään ole välttämättömyys, joten voitte toki korvata sen jollakin. Jos kuitenkin päädytte kakkuun niin muistaakseni yhdestä 6 munan kakusta riittää syömistä n. 20 ihmiselle, joten joudut ehkä tekemään kaksi.

      Tässä muutamia muita ehdotuksia tarjottavaksi:
      - voileipäkakku
      - suolainen piirakka
      - pasteijat
      - salatteja esim. tonnikala, broileri, savukala... ja patonkia
      - pikkuleipiä
      - karjalanpiirakat ja munavoi
      - voileivät
      - kuivakakut

      • noirre

        Onnittelut täältäkin. :)

        Komppaan tätä edellistä kirjoittajaa, hyviä ehdotuksia. Annan ääneni pasteijoille ja broileri- tai tonnikalasalaateille - usein juhlissa, ehkä häit lukuunottamatta, on naftisti suolaista ruokaa ja vieraat tuntevat illemmalla olevansa kerma-humalassa. Ihanteellsita tietysti on, että olisi vähän molempia. Täytekakku on perinteistä tarjottavaa, mutta esimerksiksi mokkapalat voisivat korvata ne, ja ne saisi valmistettua rauhassa etukäteen ilman sen kovempaa kiirettä.


    • aila-täti

      täytekakun voi toki korvata myös vaikka aila-tädin piimähyytelökakulla..helppo tehdä ed. päivänä ja vaan päällystää ennen juhlia.. :) eli n. 200g digestive keksejä murustettuna ja 100g sulatettua voita.. sekoita ja painele irtopohjavuoan pohjalle ja siks aikaa jääkaappiin et teet täytteen. Täyte: vatkaa 2dl kermaa, sekoita 4dl 1½ dl sokeria ja 1tl vaniljasokeria ja lisää kerman joukkoon. Sulata 6kpl kylmässä vedessä uitettuja liivatelehdet 2rkl:n kiehuvaa sitruunamehua ja lisää mehu kerma-piimäseokseen. sekoita hyvin ja kaada täyte vuokaan ja anna hyytyä jääkaapissa mieluiten yön yli mutta vähintään 4 tuntia. päälle 2prk haluamaasi marja/hedelmäsosetta esim. piltti.. NAM! (itse en tykkää piimästä mut ei se suoraan maistu siinä ja kaikki luuleekin aina et siinä on tuorejuustoa eikä piimää)

      • edelliseen lisäys

        siis sekoita sokerit 4dl:n piimää ja lisää vatkatun kerman joukkoon ja sekoita tasaiseksi :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3837
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3169
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2854
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2712
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2423
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      43
      1931
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1215
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      83
      1156
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1109
    Aihe