oon käyttänyt aineita jo pitkään ja nyt haluan irti...mulla oli paljon ystäviä vielä joskus, mutta nykyään ne on kadonnut ympäriltä, mitä en kyllä ihmettele..mutta ne jotka on pysyny on kokoajan halunnut auttaa mua ja saada mut irti...nyt kun haluan, kukaan ei auta...mitä voin tehdä?
mitä mieltä?
entinen(?) käyttäjä
7564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Riippuu kai siitä pitkälti mitä aineita olet käyttänyt..jos kyseessä on pelkkä kannabis, pitäisi homman kyllä luonnistua ilman apuakin.
Eiköhön se ole terveyskeskuslääkäri, joka asiassa on paras instanssi ohjaamaan eteenpäin.Ymmärtääkseni myös irtihuumeista ry on auttanut ihmisiä uuden elämän alkuun.
Toki juttuseuraa löytyy täältäkin, mutta se tuskin on ainoa etsimäsi hoitomuoto.
Toivottamasti tästä oli jotain apua, voimia sinulle polullasi!
Naapurin äijä
on tullut käytettyä vahvempia aineita, ja nyt on vaikea päästä irti....ehkäpä jostain saisi voimia hakea apua....
No ei ole ihan mun alaa mutta mene ihmeessä lääkäriin tai A-klinikalle. Tärkeintä on että itse haluat päästä aineista irti, hyvä niin koska kukaan ei voi päättää sitä puolestasi. Mutta olet oikealla tiellä ja hae apua niin onnistut varmasti!
http://www.hdl.fi/huumehoito/kurvi.htm -osoitteessa kerrotaan mm. seuraavaa:
Kurviin voi tulla kuka tahansa koska tahansa, lähetettä ei tarvita. Hoitoon hakeutuminen on asiakkaalle maksutonta, mutta maksusitoumus tarvitaan, jos asiakas ei ole helsinkiläinen tai espoolainen. Kurvin huumepoliklinikalta asiakas ohjataan jatkohoitoon. Tarvittaessa hänet otetaan osastohoitoon poliklinikalle.
YHTEYSTIEDOT
Kurvin huumepoliklinikka
Munkkisaarenkatu 16
00150 Helsinki.
Ympärivuorokautinen päivystysnumero:
(09) 7750 500
Ilmainen huumeasioiden neuvontapalvelu
0800 900 45
Voimia vaikealle tiellesi kohti parempaa elämää!!!
Kurvista on hyvä alottaa. Kannattaa katsoa myös osoitteesta: http://na.org
http://www.nasuomi.org
Itse olen lopettanut huumeiden käytön muutama vuosi sitten. Alku hapuilua..retkahtelua ym. mutta nyt jo pidempään täysin ilman, eikä enää mieliteot vaivaa. Käytin yli 10 v. amfetamiinia pääasiassa..vähän myös polakkaa ym. Aloitin oman hoitoni myös kurvista..sieltä pellakseen, missä mielestäni hoidon laatu olematon...sieltä sitten hyksin huumevierotukseen..se oli mulle erinomainen paikka..sieltä myllyyn ja jotain terapioita vielä. Aluksi ei kannata unohtaa itseapu ryhmiä kuten NA. Itse en tällä hetkellä ole minkäänlaisessa hoidossa, mutta tapreen vaatiessa toimin heti. Tautihan oon uusiutuva ja paheneva...Myönnettävä kyllä että harva se joka selviää...mutta juuri sinä voit olla yksi niistä harvoista..Eli liity joukkoon!!!!