Olemme tulossa Hämeenlinnaan teatteriin päivänäytökseen 15.3 ja sen jälkeen menemme tietysti syömään. En vain tunne kaupunkia ja sen ruokapaikkoja. Heittäkää kaupunkilaiset ehdotuksia Hämeenlinnan hyvistä ruokaravintoloista. Macit, Heset, Kotipizzat ym. voitte jättää mainitsematta, ne on samanlaisia joka puolella.
Hämeenlinnan hyvät ruokaravintolat?
pettil
2014011
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ravintola Popino, Raatihuoneenkatu 11. Tietoja löytyy googlettamalla - eihän tänne suoraa linkkiä voi laittaa, kun se viesti poistetaan heti samantien. :)
kun se ei ole ikinä auki, viimeisen vuoden aikana seurueen kanssa yritetty mennä syömään mutta aina on lappu luukulla, alkuillasta. Lienee jotain ongelmia??
Joskus näin on käynyt itsellekkin, laittavat välillä paikan kiinni ja henk.kunta vuosilomien pitoon.
Ruoka on olut joka kerran syötävää ja sieltä saa gluteenitonta pizsaa! Muualta sitä ei tietääkseni saa?
Parhaat ruuat ja viihtyisä paikka
Popino on ollut pitkäaikainen suosikkini, mm. hyvä salaattipöytä. William'siin menen taas yleensä pihvin perässä.
hämeenlinnassa hyviä ruokaravintoloita?.voivoi! kyllä nyt on mahdoton yhtälö,lähin hyvä on thaimaan phuketissa,merkillistä miten suomalaiset osaa pitää ravintolaa ulkomailla mutta ei kotimaassa vai johtuuko siitä ettei ASIAKKAAT VAADI MITÄÄN TYYTYVÄT SIIHEN MITÄ ANNETAAN ?
Thairavintola Sawaddee Sibeliuksenkadulla!
Itte Peku siellä mainostamassa? Aika kuppaset safkat on tossa Thaikuppilasakin.
1. Hintalaatusuhde kohdallaan: Popino (pihvi&pizza)
2. Laatua, mutta hintavampi: Tavastia Bank
3. Perus: Huviretki ja Rosso
4. Italialainen, mut kallis: La Bussola
Kannattaa tosiaan mennä Piparkakkutaloon, joka on torin kupeessa, kirkon takana. Upee paikka, hieno tunnelma, aivan mahtavia teemamenuita (tais olla mm.Sibeliusteema, Lappiteema yms.)tai sitten herkkuja a la carte listalta. Hääpäivänä syömme aina siellä. On maisteltu etanoita ja poroa,ihanaa lammasta, blinejä, vuolukermaa ja mätiä yms. Herkuttelupaikka vailla vertaa, ainakin Hämeenlinnassa!
pub 34:ään kolmioleivälle
Mielestäni myös Vaakunassa on hyvä ruokapaikka, vaikka sijaitseekin hieman keskustan ulkopuolella.
Minusta LaBussola ei ole mitenkään kallis, ihan normi-hinnat. Pääruoat 10-20 euroa. Ja ruoat todella hyviä, pitsat ns. aitoja italialaisia ja etenkin risotto hyvää. Ei ole perinteinen pitseria, vaan aika kiva ja tunnelmallinen. Tosi palvelu joskus vähän hidasta..
Yleensä käytän herkuttelu hetkiin, piparkakkutaloa, tawastia bankkia tai poppiinoa. ovat varmoja valintoja. huviretki ja vaakuna kaavamaisia ketjuravintoloita, mutta ihan syötäviä ruokia jos ei halua elämyksiä.
Vaakuna ei itseasiassa ole ketjuravintola. Ja ruoka on samanlaista hyvää kuin muissakin. Itseasiassa kyllä parempaa kuin esimerkiksi Piparkakkutalossa, joka on täysin yliarvostettu paikka
Suosittelen Verkatehtaan ravintola Iso Huvilaa, jos joku viel hyvää ruokapaikkaa vailla.
Vallin Grilli Hallituskadulla on kaupungin paras ruokapaikka. Sellaista ei ole toista koko maassa.
Paras ruokaravintola on hämeentiellä Ravintola Vinkalo, sinne kannattaa mennä.(HPK saa sieltä bonukset).
Vinkalo on mannermainen viinipaikka, josta saa myös olutta. Tunnetaan myös bistrona.