Aurinkosähkön käyttäjät hoi!

Kuinkas tuo systeemi oikein kytketään? Paneeli kytketään säätimeen, samoin akku, mutta kytketäänkö valoille lähtevät piuhat säätimeen, vai suoraan akkuun? Mitkähän piuhat kytketään minnekin? Ostin käytetyn Naps-Genio säätimen eikä ole mitään papereita, eikä havaintoa, miten nuo pitäisi kytkeä. Jos joku, jolla moinen laite on, voisi ystävällisesti auttaa.

Kiitos.
4950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yritä hankkia jostakin tuon genion asennus- ja käyttöopas, ei siitä muuten tahdo mitään tulla. En tiedä löytyykö täältä mitään: http://www.napssystems.com.

Yhden tuommoisen olen asentanut, tässä ne mitä muistan:
- Akku kytketään omalla kaapelilla säätimeen, samoin paneeli. Paneelin kaapelin kannattaa olla aika järeää, vähintään 4 mm2:sta. Jos on pitkä kaapeli niin jopa 6mm2.
- Säätimessä on kolme sulakesuojattua (olikohan 10A) lähtöä joihin kuormapiirit kytketään. Mitään ei saa kytkeä suoraan akkuun!
-Säädin pitää konffata asennuksen jälkeen, sinne piti laittaa ainakin akun kapasiteetti (Ah), en kyllä muista mistä sen sai laitettua...

-PasiH

Äänestä
  • tuo auttaa jo paljon, että kuormitus otetaankin säätimestä, eikä akusta. Vaan vähissä on kommentit, kun systeemin kehujat kuitenkin ovat kirjoitelleet aikaisemminkin. Saattaapi olla mahdotonta saada tuota asennusohjetta, tai edes kopiota siitä, jos ei osta jotain Naps:n pakettia.

    Äänestä

  • järjestelmien hintoja kyseltiin taannoin
    Tuo Valotainan linkki on ihan mielenkiintoinen. (yhdessä oppaan kanssa)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jones´ss kirjoitti:

Kuinkas tuo systeemi oikein kytketään? Paneeli kytketään säätimeen, samoin akku, mutta kytketäänkö valoille lähtevät piuhat säätimeen, vai suoraan akkuun? Mitkähän piuhat kytketään minnekin? Ostin käytetyn Naps-Genio säätimen eikä ole mitään papereita, eikä havaintoa, miten nuo pitäisi kytkeä. Jos joku, jolla moinen laite on, voisi ystävällisesti auttaa.

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu