Ahvenanmaalle menevä Mazda CX-7, josta "mantereen poliisit voivat vain haaveilla".
http://www.yle.fi/java/areena/dispatcher/1035983.asx?bitrate=1000000
Juttu on kuvattu Poliisin Tekniikkakeskuksen avajaisista. Kohdassa 2.17 näkyy kuvaa poliisin ensimmäisestä citymaasturista.
http://www.yle.fi/java/areena/dispatcher/1035983.asx?bitrate=1000000
Juttu on kuvattu Poliisin Tekniikkakeskuksen avajaisista. Kohdassa 2.17 näkyy kuvaa poliisin ensimmäisestä citymaasturista.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Uudellamaalla on muutama volvo xc90 citymaasturi poliisin käytössä.
http://www.carrosnitrados.net/blog/imagens/volvo_tuning_1.jpg
Isojen poikien salapoliisileikkeihin tarkoitettuja siviiliautoja!
Päästään ajamaan tunnuksettomalla mustalla autolla kuin Jack Bauer ja kuvitellaan olevansa tärkeälläkin terrorisminvastaisella tehtävällä suoraan presidentin valtuutuksella. (autosta suora linja valkoiseen taloon)
Ja tietenkin pelastetaan koko maailma joka vuorokausi aina uudestaan ja uudestaan!
Mitäs siitä? Mikä sua siinä kaihertaa, että poliisilla on tunnuksettomia autoja käytössä? Harmittaako, kun et näe niitä vasta kun se on liian myöhäistä? Luulis tunnuksettoman autonkin hyödyt olevan melko selviä -- enkä tarkoita pelkästään sitä tutkaamista, vaan muutenkin.
Poliisi pyrkii ennaltaehkäisemään rötöstelyä NÄKYMÄLLÄ!! Tästä on jauhettu sekä meillä että muualla iät ja ajat ja ajatus on täysin oikea. Tunnuksellinen auto näkyy siviiliautoa paremmin, siksipä siis partiointia hoidetaan suurilta osin tunnuksellisilla autoilla; muualla asiaa on hoidettu jopa niinkin että poliisin näkyvyys tuplataan sijoittamalla tunnuksellisiin partioautoihin vain yksi poliisi. Siviiliautot sopivat sitten tilanteisiin, missä tarvitaan kytistelyä tms ja YLEISESTI ottaen niitä käyttävät virkapuvuttomat poliisit.
Hyvät jokakelin ominaisuudet omaavat autot taas sopivat helvetin hyvin syrjäseutujen olosuhteisiin, joissa huonosti auratut (mökki)tiet, vaikeat kelirikko-olosuhteet ja muut sellaiset asettavat omat vaatimuksensa pelastusajoneuvojen ominaisuuksille. Jokainen, myös sinä, varmaankin tajuaa että noita vaikeita olosuhteita esiintyy huomattavasti enemmän maaseudulla kuin kaupunkialueilla.
Joten kysymys kuuluu: miten Helsingin poliisin VIP-suojeluyksikön ja rikospoliisin käytössä olevat citymaasturit edesauttavat maaseudun poliisin työn suorittamista vaikeissa olosuhteissa?
liikkumisvälineet Turussa on murtomaasukset.
Eivät olisi turhanpaljon sekoittamista normaalien ihmisten elämää.
Mitä on tapahtunut? Onko meidän olosuhteet äkkiä muuttuneet? Vai eikö VW Transporter tai Ford Mondeo olekaan enää ne parhaiten meidän myyttisiin olosuhteisiin sopivat ajoneuvot?
Tosin citymaasturi on aina citymaasturi, mutta ainakin kehityssuunta on oikea... harmi vaan että nykyisinä aikoina rahaa tuskin liikenee mihinkään isompaan uudistukseen.
Eikös se niin ollut että laitokset saavat itse valita autonsa kunhan budjetissa pysyvät!
Ahvenanmaalla ovat ilmeisesti jo pitkään katselleet tuonne ruotsin suuntaan ja toivoneet vastaavaa kalustoa, mutta turhaan.
Ovat lopulta turhautuneet pelkkään tyhjän odotteluun sisäministeriöltä ja päättäneet ottaa ohjat omiin käsiinsä.
Se on huonosti johdetun organisaation merkki kun yksittäiset laitokset päättävät ottaa ohjat itse käsiin!
Citymaasturi.
http://www.autohaus-seywald.de/mazda cx7 schwarz.jpg
http://www.autospies.com/images/users/JCF110/6.jpg
Mutta milloin saadaan ensimmäinen tila auto?
Vaikkapa uusi Chrysler Voyager?
http://www.michaeldwhite.info/photos/tc1.jpg
Olisi hyvä vaikkapa koirapartiolle.
Chevrolet Trans Sport
http://www.utryckningsfordon.se/fordon/polis/cheva_transport.jpg
VW Sharan
http://www.utryckningsfordon.se/fordon/polis/82114a-Ystad-19990714-BJ.jpg
Tähän kotimaiseen "yksi auto soveltuu joka tarkoitukseen" politiikkaan ei oikein sovi tuollaiset citymaasturit ja tila autot.
Harmillista, vaikka käyttöä varmasti löytyisi, niin nykyinen hankintapolitiikka ei tunne kyseisiä autotyyppejä!
..niin miksi ei joka päivä käytettäviin autoihin?!
Valtion Hätäkeskuslaitos käytti vasta äskettäin yli 50 000 euroa huopa- ja karvahattuihin.
Jottei siistiä sisätyötä tekevien päivystäjien päätä vain palelisi!
Montakohan ihmistä pelastetaan näillä "varmasti upeilla" huopahatuilla? Näyttää siltä että prameisiin kulisseihin ja paraatipukuihin panostetaan, mutta ei itse työhön.
Samaan aikaa hätäkeskuksilla on miehistöpula ja on annettu mahtikäsky, että poistuvan henkilökunnan tilalle ei saa palkata uusia.
Eikö Transportterissa ole riittävästi koiralle tilaa, vai mikä siinä nyt on vialla, että pitäisi saada tila-auto alle? Eikä ole mitään kapeakatsoisuutta, vaan ihmettelen, että mitenkä nyt tila-auto olisi jotenkin "hieno" poliisin käytössä ja erilainen kuin nykyinen maija?
Nämä herrat täällä nyt elää ihan omissa maailmoissaan ja vertailee stondis päällä eri maitten poliisiautoja ja esittää tietävänsä kaikesta kaiken.
Transportteri ja caravelle sopii oikeen hyvin koirapartio toimintaan. Tietääkseni useissa kihlakunnissa koiranohjaajat käyttävät kuitenkin farmareita, esim. helsingissä volvon V70 tms.
Antaa näitten herrojen ihmetellä miksi ei suomessa ole F-16 hävittäjiä, porsce cayanne maastureita tms. poliisin käytössä, saavathan he tyydytystä pähkäillessään näitä asioita.
Mutta ihan vaan ilmoitusluontoisesti tässä kerron että Ahvenanmaalle meni juuri Mazda CX-7 Citymaasturi poliisin käyttöön täysissä partioväreissä. ;)
Katso vaikka video.
http://www.yle.fi/java/areena/dispatcher/1035983.asx?bitrate=1000000
Pelastuslaitoksille suotanee korkeatasoiset Mersut ja Jeepit koska ne tekevät aidosti joka päivä ihmishenkiä pelastavaa työtä!
Poliisi keskittyy nykyään enää lähinnä ihmisten tarpeettomaan kyttäämiseen ja omien rötöstensä peittelyyn!
Suomen poliisilla on maailman paras kalusto ja se ei tarvitse YHTÄÄN uutta autoa ainakaan seuraavan kymmenen (10) vuoden aikana!
Katsotaan sitten löytyykö budjetista joitakin muruja... ehkä.
Vai tarjotaanko armeijan käytöstä poistamia polkupyöriä.
Ahvenanmaan poliisi ei ole mitenkään sidoksissa sisäministeriöön, vaan on ihan oma yksikkönsä, jonka korkein virkamies Halosen jälkeen on poliisimestari, joka työskentelee Strandgatan 27:ssa kuten myös järjestyspoliisi. Eli mantereella ei voida puuttua ollenkaan Ahvenanmaan kalusto- tai muihinkaan asioihin.
Monet pelastuslaitokset käyttävät johtoautoinaan maastoautoja kaupunkialueillakin, ihan siksi että niillä päästään kaikenlaisten liikenteenjakajien, kiskojen ja muiden matalien esteiden yli.
Lisäksi korkea auto antaa aivan toisenlaiset mahdollisuudet arvioida liikennetilannetta nopeassa hälytysajossa.
Sitten on tietysti maaseutu ja auraamattomat metsätiet ja "yllättävät" lumimyräkät myös kaupunkialueilla.
Tässäpä aluksi "ihan muutama" esimerkki näistä maastoautoista.
http://fireimages.net/albums/userpics/Chervoletit_.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/kuva8~1.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/TAHOE.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/Sievi_1.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/kuva_002.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/KV1~0.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/DSC00115.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/Salpa P3 1.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/Lento20.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/Pirkanmaa_3.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/uusi_p3.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/PE_3.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/ek31.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/DSC06805.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/kapi_p3.jpg
"Tässäpä aluksi "ihan muutama" esimerkki näistä maastoautoista."
Mene tunkemaan noita linkkejäs vaikka sinne palofoorumille.
Tällänen kalustovertailu on aika turhanpäiväistä. Suomessa poliisilta löytyy monenlaisia ja mallisia menopelejä ja mielestäni taso on ihan kohdillaan.
Saksassa toki on liikennepoliisilla käytössä muutamia porscheja ja AMG-mersuja mutta ne on ns. "edustusautoja" ja tarkoitettu autobahnille näyttämään että on poliisillakin kulkevia menopelejä.
Ruotsissa poliisin kalusto on ihan samaa luokkaa kuin suomessakin, ehkä hieman monipuolisempaa mutta he eivät vaihda-/uusi kalustoaan yhtä tiuhaa kuin suomenmaalla tehdään.
Näihin pelastuslaitoksen johtoautoihin on helpompi hieman satsata koska niitä ei paljoa tarvitse ostella, tosin yleensä ne on näitä nissan microja, ford ka tai ford focuseja eli riisuttuja kauppakasseja.
http://www.blacksnake.info/
Kävin nuilla sivuilla kahtelemassa vielä että minkänlaisia menopelejä sitä poliisilla on meillä ja olihan siellä näitä saksalaisia "loistoautojakin".
-Audia
-Bimmeriä
-Mersuja
Mielestäni nämä uudet Ford Mondeot on myös tyylikäkkäitä ja edustavan näköisiä menopelejä ja samaa voi sanoa Toyotan Avensiksesta.
http://www.autoblog.com/media/2006/10/bond_mondeo_1.jpg
Muutama hassu siviiliauto näitä...
-Audia
-Bimmeriä
-Mersuja
http://fireimages.net/albums/userpics/kuva_002.jpg
Kuvan Jeep on V8 bensakoneella varustettu kuten myös linkkien Tahoetkin.
http://www2.jeep.fi/mallisto/grand_cherokee/moottorit/
http://www.chevrolet.com/tahoe/
"Ruotsissa poliisin kalusto on ihan samaa luokkaa kuin suomessakin"
Tuo nyt on niin paksua puppua ettei kukaan usko!
"Saksassa toki on liikennepoliisilla käytössä muutamia porscheja ja AMG-mersuja mutta ne on ns. "edustusautoja" ja tarkoitettu autobahnille näyttämään että on poliisillakin kulkevia menopelejä."
Eikä täällä kukaan ole väittänyt että niiden autojen pitäisi olla AMG-Mersuja ja porscheja jotta ne olisivat hyviä!
http://kurikka.fi/pelastustoimi/pic/kk1.jpg
http://www.muurame.fi/pix/M17.jpg
http://www.varpaisjarvenvpk.fi/evy1p.jpg
http://www.renkomaenvpk.fi/mbl77.jpg
http://www.leminvpk.net/images/le17.jpg
Kevyellä käytöllä ja varalla olevia miehistönkuljetus ja kalustoautoja joista osa poistunut jo käytöstä!
"Kevyellä käytöllä ja varalla olevia miehistönkuljetus ja kalustoautoja joista osa poistunut jo käytöstä!"
Kyllä näistä jokainen on ihan jokapäiväisessä käytössä, eivätkä ole mitään vara-autoja.
Itse olen ollut vpk:n toiminnassa aktiivisesti mukana 20 vuotta ja ammattipalomiehenä 10 vuotta ja haluan nyt tässä samalla sanoa että nämä määrärahat mitkä meillä on niin eivät riitä edes kunnollisen kaluston hankintaan. Useita satojatuhansia kilometrejä joudutaan ajaa samoilla rasseilla ja turvallisuus on mitä on.
Yhdessä linkissä näkyvä Renkomäen VPK toimii täysin yhdistyspohjalta, eikä kuulu kaupungin, pelastuslaitoksen tai valtion rahoituksen piiriin.
Kalusto on sen näköistäkin ja ei ole mitenkään verrattavissa poliisin valtion varoista tulevaan rahoitukseen.
http://fireimages.net/displayimage.php?album=95&pos=41
http://fireimages.net/albums/userpics/normal_PICT0043~0.JPG
http://fireimages.net/displayimage.php?album=854&pos=10
http://fireimages.net/displayimage.php?album=1278&pos=11
http://fireimages.net/displayimage.php?album=744&pos=0
http://fireimages.net/displayimage.php?album=95&pos=9
http://fireimages.net/displayimage.php?album=95&pos=22
http://fireimages.net/displayimage.php?album=95&pos=23
http://fireimages.net/displayimage.php?album=95&pos=44
http://fireimages.net/displayimage.php?album=217&pos=12
http://www.youtube.com/watch?v=sYn6qhWXAuw
Jottei totuus unohtuisi.
Kieltämättä ei hyvältä näytä nämä pelastustoimen ajoneuvot. Ei poliisitkaan joudu tuollaisilla romuilla onneksi ajelemaan, päättäjät haloo!
Onko se näin?
"Ruotsissa poliisin kalusto on ihan samaa luokkaa kuin suomessakin"
http://www.utryckning-sverige.se/utryck/index.php/Fordonsbilder/Polisfordon
"Onko se näin?"
Mitä nuista? Ihan tavallisia autoja, suomessa aivan samantasoisia autoja poliisilla, normaaleja autoja.
Eihän se tietenkään kaikilta osin hyvää kalustoa ole etenkään pienillä ja "unohdetuilla" vapaapalokunnilla.
Mutta ihan puolustukseksi sanoisin että tuolla aikaisemmassa viestissä olevissa linkeissä on jo enemmän edustettuna laadukkaita ja turvallisiakin pelastuslaitosten maastoautoja, kuin poliisilla on koko maassa.
Tästä kait tässä koko keskustelussa on kyse..?
"linkeissä on jo enemmän edustettuna laadukkaita ja turvallisiakin pelastuslaitosten maastoautoja, kuin poliisilla on koko maassa."
Kyllä joo taas. Muutama hassua auto joitten kuvia palomiehet levittelee ympäri nettiä ja leveilee, ei helvetti =D
pelkät poliisin bmw 745i, volvo xc70/90 ja pathfinder maasturit jyrää noi jo keposesti.
bmw 745i, volvo xc70 ovat olleet mastoautoja?
Ja veikkaanpa että etenkin noita Volvo V70 ja XC70 malleja löytyy pelastuslaitoksilta ympäri maan huimattavasti enemmän kuin poliisilta.
Sanoin ainoastaan pathfinderia maastoautoksi. Palalaitoksella on ainoastaan muutama v70, ei muita.
Siinä nyt aluksi "muutama" Volvo.
Mukana malleja V70, XC70, S40, S60 ja S80.
http://fireimages.net/albums/userpics/turun_volvo_2.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/IU2_EXC-634_1.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/K_3.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/Tammisaari.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/rm1_etukulmasta.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/IMG_0471.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/K1~1.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/K1.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/SatakuntaL0.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/Y1_etu~0.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/P-H_02.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/Img_6486.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/Turun_volvo.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/PH_09.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/paloautot_018.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/pirkanmaa2.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/tampere1.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/P3010003.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/P3010005.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/Parainen3_2.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/L01.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/PH09.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/PH02.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/PHT01.jpg
Miksi helkkarissa tungette näitä "vesilaitoksen" ajoneuvojen kuvia poliisi osiolle?
Tiedät varsin hyvin syyn mutta haluat silti esittää tyhmää! (tai ehkä oletkin)
"Siinä nyt aluksi "muutama" Volvo.
Mukana malleja V70, XC70, S40, S60 ja S80."
Sanoin muutamia v70, en muutamia volvoja. Blacksnaken poliisiajoneuvo tietokannasta löytyi pelkästään
15kpl v70,
11kpl xc70,
2kpl xc90,
28kpl S60,
4kpl S80
30kpl S40
9kpl V40
ja siellä ei ole listattu läheskään kaikkia poliisin omistamia ajoneuvoja.
Ei tuokaan galleria edusta koko maan pelastuskalustoa!
"Ei tuokaan galleria edusta koko maan pelastuskalustoa!"
En ole missään vaiheessa niin väittänytkään. Varaa hetimmiten aika luetun ymmärtämiskurssille.
http://members3.boardhost.com/palokuntasivu/
Kun et kerta muuta osaa kuin räksyttää niille joilla on jotakin mitä itselläsi ei mitä selvimmin ole!
Tämä palsta on tehty poliisien haukkumista varten ei palolaitoksen vaikka vihaan heitä enemmän. Se tosin rauhoittaa hieman vihaani palolaitosta kohtaan kun luin keskiviikon aamulehdestä että keskuverto palomies tienaa bruttona 1450e eli käteen jää n. 1100e, poliisit taas tienaavat pitkälti yli kaksituhatta käteen joten kohdistan vihani heihin.
Että noiden henkilöautojen lisäksi pelastuslaitosten pitää hankkia ja varustaa vanhassa rahassa joskus jopa useammankin miljoonan arvoisia raskaita autoja.
http://fireimages.net/albums/userpics/IMG_1502111.JPG
http://fireimages.net/albums/userpics/Y16.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/Lahti16.jpg
http://fireimages.net/albums/vantaa_pelastuslaitos/V16_JFM_208_1.jpg
http://fireimages.net/albums/userpics/kuva_012.jpg
Hintaluokaltaan sellaisia että siinä pienelle poliisilaitokselle luojan suoma (sisäministeriö) budjetti pyllähtäisi täysin heti kättelyssä.
Jos tällä palstalla keskustelevista henkilöistä yksikään on poliisi(tuskin) ja vaikka ei olisikaan niin en ymmärrä tätä negatiivista asennetta paremman kaluston puolesta liputtavia puheenvuoroja kohtaan.
Vaikka näistä asioista ei tietenkään (ja onneksi) päätetä tällä palstalla, niin kovasti ihmettelen miksi kaikki ehdotukset ja pohdinnat pitää lyödä suoralta kädeltä lyttyyn?
Mut pysäytti joulukuussa lahden keskustassa siviilimallinen BMW 320i poliisiauto, väriltään oli musta.
Koska alatte postaamaan abmulanssien valokuvia tänne poliisi voorumille?
http://fireimages.net/albums/userpics/Tammisaari.jpg
Onpas nuo pelastuslaitoksen volvot rumia. Poliisin vastaavat paljon hienompia. Olen nainen ja katson vain ulkonäköä :D Tai onhan ne poliisin volvot myös ilmeisesti tehokkaampia kun pitää rosvot saada kiinni?
Mun Volvo on kauniimpi kun sun Volvo!?
Siitä että rikkaat ahvenanmaalaiset saivat citymaasturin käyttöönsä!
Kaikkea se kateus suomalaisessa miehessä teettääkin! :D
koska minä sen onnistuin myymään heille. Oli meidän firman demoautona. www.hawe-bil.com
Sen verran täytyy korjata virheellisiä käsityksiä, että Ahvenanmaan hankinnoilla ei ole mitään tekemistä mantereen tilanteen kanssa. Ahvenanmaan poliisi ei käytä sisäministeriön varoja, vaan hoitaa asiansa itse. Korkein poliisiviranomainen saarella on poliisimestari Camilla Hägglund, eikä Salmisella ole siellä mitään tekemistä.
Isokin pomo!?