Hei,
..nyt on kirjoituspöytä valmis (viestittelin siitä tuossa syyspuolella..), ja tuli hieno ja kelpaa kuulemma hyvin isännän käyttöön!
Seuraavaksi on vuorossa mummolta perinnöksi saatu "nakkilalainen" jossa on huono maali.. Ajattelin sen kunnostaa omaan käyttöön, mutta;
kuten varmaan tietänette, tuolissa on sorvauksia,joitten perinpohjainen puhdistaminen on vaikeaa ilman kunnon pikku-pikku työkaluja. Olen etsiskellyt tällaista pientä käsityökalusarjaa, jossa olisi mini-terillä-taltoilla-piikeillä ja muilla tarpellisilla vempaimilla varustettuja kaluja täältä Suur-Hesan alueelta; Starkki, Keskon rautakaupat, Ohlsson,Tarjoustalo yms.kauppoja, mutta en ole mieleisiäni löytänyt. Olen googlannutkin, mutta kun en oikein tiedä termistöä, niin en uskalla tilata epämääräisesti..
Osaako joku nyt antaa vinkin, mistä tällaisia pikku työkaluja saa, en kuitenkaan halua mitään koneenjatkeita, vaan haluan puurtaa käsin..
Olisin asiallisista vinkeistä erittäin kiitollinen!
..käsityökaluja..
5
595
Vastaukset
- pois?
Maali lienee öljymaalia. Jos haluat sen pois, parhaat työkalut ovat kuumailmapuhallin ja varren päässä oleva kolmiomainen kaavin, jossa on suoria ja käyriä sivuja. Kuumailmapuhaltimella maali poreilemaan ja kaapimella pois. Loppu on sitten kärsivällisyyttä vaativaa hiontaa. Aluksi karkeammalla (150), sitten välihionta (220 ) ja lopuksi 400 tms. Aivan terävät urat pitänee putsata esim. puukolla. Ei vuolemalla, vaan terä uran pohjaan ja sitten väännät ja vedät.
- pois?
Suorat pinnat voit putsata helpoiten kuumailmapuhaltimella ja varrellisella 2-3 cm leveällä lastalla, esim. kittilasta. Puhaltimella pehmennys ja lastalla työntelet. Kun olet saanut maalin jo mehmenemään, ala työntää lastalla ja puhalla juuri siihen lastan eteen. Kyllä se vähän käryää, mutta lähtee hyvin.
- mulla olis..
haet varmaan kipsityökaluja, eli hieman hammaslääkärin työkaluja isompia mutta samankaltaisia. Niitä voisi löytää mm. kirjopiiskasta helsingistä, vai onko nykyään kirjovärit.
- bolena61
Kiitti..
..vinkistä! Sain puhelimitse tilaamalla kotiosoitteeseen! sellaisen pikku-pikku työkalun, jossa toisessa päässä on niinkuin lasta ja toisessa päässä muurarin laastikauhaa muistuttava osa, mutta kapeampi. Vastaa just tarkoitustaan, on ihan kunnon materiaalia ja eikä maksanut paljon!
Ei muuta kuin "nakkilalaisen" kimppuun.. - bolena61
.. tilasin sen siis sieltä Kirjoväristä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503734
- 1053395
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342701Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262378- 201849
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51769- 1841712
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3841437- 271367
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91188