Onko Saab 2.2 Tid:n moottorissa jakohihna vai ketju?
Saab Diesel
Saabia harkitseva
63062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mieti sitä.
Moottori.
kone on luja??????????????????????
Mottaa sitä esmerkiks kuupallasi. Otsaas tulee kuhmu ja kiroilet sitten räyhäkäästi, mutta vaan kone jatkaa hyrräämistä. Tuo Oplein diesel on muuten oikeesti kelvollinen käyttökone. Se vie autoo mukavasti ja edullisesti. Tiedän.
Ne jos mitkä kestää nätisti ajellen sellaiset 700 tkm ilman mitään isompaa remppaa. On meinaan kokemusta ! Kuluvia osia kuten laturin laakereita ja hiiliä joutuu tietysti korjaileen ja muitakin apulaitteita, mutta itse kone on hiton vahva.
Tuo Opelin koneesta paranneltu Saabin diesel on tosi lujatekoinen. Velimiehellä on sellainen ja 500 tkm alkaa olla mittarissa ilman kummempia remppoja - kerran on tosin turbo uusittu.