Minulla on 5 vkon ikäinen vauva, joka nukkuu n.8 tunnin yöunet heräten kerran välillä ja 2 kertaa 1-2 tunnin mittaiset päikkärit. Alle 12 tuntia vuorokaudessa siis. Sama oli esikoisen kanssa. Eikös vauvojen pitäisi nukkua paljon? Onko muilla tällaisia ylipirteitä pikkusia? =)
Vauvan vähäinen uni
minä vaan
5606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä 11 vko vanha ja ei oo nukkunu tähän mennessä päikkäreitä kun vaunuissa 2h ja koko ajan täytyy olla liikkeessä. Satunnaisesti nukkui sylissä, mutta heräs aina kun laitoin sänkyyn.
Nyt tän viikon aikana on nukkunut päikkäreitä 1,5-2h välein vaan 30 min noin 4 kertaa päivässä. Yö unet menee silleesti et 21-03-syöttö-03.30-06-syöttö ja 08 herää :) Elikkäs menee meilläkin reilusti alle 12h sillä nääkään ei aina pidä paikaansa. Hyvin on jaksanu tähän asti. Mahavaivat on kiusannut että ne varmaan syypäät huonosti nukkumiseen. Nyt on onneksi parempi suunta! :D
Joo, meidän nassikka 3kk nukkuu yöunta n.8-9h ja päivisin ei sitte nukukaan...valvoo jopa 10h ennenkun edes torkahtaa. Ei tää oo nukkunu päivällä niiden ekaviikkojen jälkeen, eikä sillonkaan tunteja. Mahaansa ei tunnu potevan, on vain niin levoton ja aktiivinen ettei nuku ja osaa nukahtaa.
tytön synnyttyä,että on puppua,että vauvat nukkuu paljon.Meillä on alusta asti nukkunut yöt ihan hyvin mutta päivällä ottaa kahet pienet unet tai kolmet puolen tunnin unet aina.Mutta nyt 4kk:tta vanhana nukkuu kahet päikkärit ja ne on yhteensä max.3h,muuten valvoo sitten.
heipss
Meillä kanssa ongelmia unen kanssa.Yörytmi lähes sama ku teillä.yöllä on hirveetä ähräämistä kädet heiluu ja pää pyörii muut örinät mukaan lukien. Päiväunien nukkumisesta saati nukahtamisesta ei meina tulla mitään. Unta pitää melkein itkeä ikään kuin ei haluaisi nukahtaa mut hereilläkään ei jaksaisi olla. poika säpsähtelee monta kertaa ennen nukahtamista ja herää sisällä vähintään puolen tunnin kuluttua. vaunuissa sama juttu jos liikkeellä niin hyvä, mut usein herää itkuun puolentunnin kuluttua nukahtamisesta. Raskasta kun suurimman osan valveilla olostaan rätisee väsymystä mut et meinaa keksiä miten saisit nukkumaan ilman kovaa itkua saati tunnin kärryjen heijaus operaatiota. Onko muilla samankaltaista. Poika on vastike ruualla ja jonkin verran tuntuu ilmavaivoja olevan, saattaa vaikuttaa myös. Löytyykö kohtalotovereita, niksejä?
ovatkaan.
meidän tyttö aloitti melkein 3kk vasta valvomisen.
Sitä ennen meni 20 tuntia päivässä nukkumiseen.nykyään (ikää 3kk ) nukkuu n.15 tuntia