Sanotaan ettei sovellu kuiville maille oleenkaan hyvin, ei orastu. turvemaille varmaan ihan ok.
Mitäs mieltä Tumen NovaKombi-kylvimestä?
6
1031
Vastaukset
- x-rayx
tuolla on ainakin jotain ko. koneesta
http://www.webbisivu.com/Timolahtinen.aspx?pageid=132164 - ProFarmer
Shittaa
Kyllä kones on juurikin savimaan erikoiskone, turvemailla on yksi sama millä kylvää. Täyttää vaikka sian jyvillä ja vetelee pitkin peltoa - .e.e.e.
Olen kuullut mutta kilpailevan merkin myyjältä ,
siis siltä joka myy ruotsalaista ja härmäläistä
merkkiä .
Itsellä rahtikylväjä joka ajaa novalla , saa jatkaa
minulle rahtiajoa .- 150 ha
nuo pellot hvin kasvanut vaikka ollaan tolla koneella kylvetty kohta 5 vuotta, suoraan sänken tai sitten kerran muokattuun tai jopa syksyllä kynnettyyn ja keväällä muokattuun. Maalajeina hiesusta saveen ja multamaita, kaikille käy kunhan olosuhteet ovat hyvät, mutta näinhän se on kaikilla koneilla.
- .........
No aivan varmasti sopii koville maille. turvemaille ei sitten sovikaan enää niin hyvin
- einarii
Vannaspainatus riittää kyllä koneessa kovaankin maahan.
Muutamat viljelijät kylvävät tällä koneella siemenet lannoituspuolen laatikosta ja lannoitteet sitten vastaavasti siemenpuolelta. Saavat siten siemenet alimmaisiksi vaon pohjalle ja näin itävyys varmistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3533027Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101665Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23821- 69793
- 44784