ankka

taloon

haluaisin ankan itselleni omakotitaloon, sillain että se asustelisi lämmitetyssä ulkorakennuksessa. mitenkähän tämä olisi mahdollista, ja onko edes laillista. onko olemassa ankkalajia mikä ei osaa lentää että vois pitää ulkona aitauksessa. mistä semmosen saa. kertokaa viisaammat

2

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Minulla ei kokemusta ankoista ole, mutta sen verran tiedän että ankat tarvitsevat vettä. Jonkinlainen kylpyamme tai lammikko siis on oltava käytössä. Lisäksi ankka on seurassa viihtyvä otus, ota siis vähintään kaksi.
      Kokonaan lentämätöntä ankkaa ei taida olla, mutta tietääkseni ne pysyvät aika hyvin reviirillään kunhan ovat kotiutuneet ja paikka on mieluinen.
      Ankat lasketaan siipikarjaan, joten niiden pidosta on tehtävä aina kirjallinen ilmoitus kaupungin/kunnan maataloussihteerille, en tiedä tarvitaanko kaavoitetulla omakotialueella lisäksi jotain erityisiä lupia kotieläinten pitoon.

      Löytyisköhän vaikka tuolta parempaa tietämystä ankoistakin: www.siipi.net

      • ...

        Vesilinnut tarvitsevat puhdasta vettä päivittäin, jotta saisivat kastaa päänsä vähintään. Muuten silmät tulehtuvat. Myös höyhenpuku vaatii vettä.

        Kaikki ankat eivät pysty lentämään jalostuksen vuoksi, painoa on yksinkertaisesti liikaa. Pyrähdyksiä ne toki pystyvät tehdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe