Näissä lämmityskeskusteluissa ei mietitä ollenkaan energiatehokkuutta suhteutettuna asukaslukuun. Esim. jos 140m2 suorasähkölämmittesessä talossa asuu viisihenkinen perhe verrattuna 230m3 maalämpötaloon jossa asuu 3 henkinen perhe. Tässä voi miettiä kumpi ekologisempaa. Mielestäni on väärin jos ilmastonmuutoksen takia aletaan sakottamaan asukkaiden jotakin tiettyä energiaratkaisua ilman että se suhteutetaan asukaslukuun. Omakotitalojen rakentajilla on nykyisin jotenkin karaanut mopo käsistä, pitää tehdä aina vaan isompia taloja vaikkei sitä tilaa niin paljon tarvitsekaan. Vaikka näihin sitten valittaisiin miten ekologinen lämmitysjärjestelmä tuhlautuu energiaa aivan turhaan.
Mahdolliset energiaverot tulisikin suhteuttaa asuinneliöhin/asukasmäärään jolloin uudisrakentajat varmasti miettisivät todelliset tilojen tarpeet hieman tarkemmin.
Mahdolliset energiaverot tulisikin suhteuttaa asuinneliöhin/asukasmäärään jolloin uudisrakentajat varmasti miettisivät todelliset tilojen tarpeet hieman tarkemmin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Elin tason kasvaessa halutaan lisää asuintilaa. Olemme vielä hurjasti jäljessä Ruotsalaisten neliömääritä.
"Esim. jos 140m2 suorasähkölämmittesessä talossa asuu viisihenkinen perhe verrattuna 230m3 maalämpötaloon jossa asuu 3 henkinen perhe. "
Koska maalämpötalo kuluttaa asukasta kohden vähemmän energiaa, tulee tyhmää sähkötuhnua rangaista kunnon verolla.
terv. 275m2 maalämpötalo ja 3henk, 14200kWh/vuosi, eikä pienhiukkaspäästöjä
Meni maalämpö Trollin investointi perseelleen kun käyttää vanhaa tekniikkaa.