Temput..

Onko kukaan opettanut koiralleen kuollut- käskyä?
Kun haluaisin opettaa sen omalle koiralleni, mutta en oikein tiedä miten se onnistuu..

Eli vinkkejä kuollut -käskyn opettamiseen. Ja miten koiran voi opettaa vaikeroimaan? Ajattelin että se voisi olla ihan kiva tehoste siihen temppuun..

3

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jenitta

      Mäkin kyselly tota ihan samaa. "Kuole" käsky olis just nasta. =) Mutta en oikein ole koirani kanssa päässyt jyvälle sen toteuttamisesta ja oikeasta palkitsemis ajan kohdasta.

      Siinä sitten on yhdessä koiran kanssa pällistelty monet päivät ilman tuloksia. Molemmat hämillään ja ihmeissään, niin että melkein jo nurattaa koko tilanne. :DD

      Apuja siis! :)

      • ...osaa

        Erikseen haukkua ja äännellä käskystä ja erikseen kuolla.


        Eli sanot vain kuollut ja kellistät koiran kevyesti kyljelleen ja annat namia. Kun se sujuvasti alkaa itse tarjota kellistymistä, voit alkaa sanoa "kuollut" ja odottaa, että koira on paikallaan ja odottaa herkkua.

        Sitten sanot esim. ylös ja koira saa nousta ja ottaa namin.


        Isoa koiraa voi olla vaikea saada lennähtämään kuolleeksi. Ainakin oma koirani osaa kyllä kuolla, mutta vain hitaasti eli ei vain kaadu: ei uskalla, sattuis.


    • Ison koiran kanssa voi ensin pyytää maahan, siitä voi koittaa kallistaa koiran kyljelleen. Jos ei toimi voi namilla siitä sitten houkutella kyljelleen. Koiran mentyä kyljelleen sanotaan käsky ja annetaan namia ja kehutaan. Toistoja ja kyljellä olon pidentämistä ennen namia, kehuahan siinä välissä toki voi. Ja voit tietenkin pyytää koiraasi nousemaan ennen namin antoa, vaikka istumaan jos tahdot, mutta alussa antaisin namin siinä koiran ollessa kyljellään, kunnes koira hiffaa asian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      62
      2868
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      127
      2559
    3. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      2
      2199
    4. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      8
      1772
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      17
      1584
    6. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      332
      1431
    7. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      60
      1429
    8. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1164
    9. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      22
      1141
    10. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      82
      1107
    Aihe