onko juku käynyt Keniassa marraskuussa

haluan nähdä leijonan

Kertokaapa vielä minkälaiset säät on olleet matkoillanne Keniassa marraskuussa. Tilastoja voi katsella, mutta ihan käytännössä, sateleeko paljon.

5

1359

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joulukuussa

      Silloin ei ainakaan satanut kertaakaan koko 2 viikon loman aikana :)

    • Kutiainen

      En ihan marraskuussa käynyt, mutta lokakuun lopulla.
      Savannilla ei sadepäiviä. Mombasassa satoi kyllä, mutta aikalailla "kellon mukaan", yleensä aamulla.

    • Tunnen kyllä yhden

      Mut hän ei ainakaan ole käynyt. Kannattaisi lisätä tuohon sukunimi niin olisi helpompi yhdistää kenestä Jukusta on kyse?

      • Misty

        Hehee, olipa hauska juttu tuo "kuka Juku?".

        Ja sitten aloittajalle; minä olin Keniassa lyhyen sadekauden aikaan vuonna 2006 (syyskuun 15. - joulukuun 15.) Sadetta ei tullut välttämättä paljoakaan, mutta jotkut päivät olivat muuten vain harmaita (yleensä kyllä lämpimiä siitä huolimatta). Aurinko ei näyttäytynyt niin paljoa kuin sadekauden ulkopuolella, mutta oli hienojakin päiviä :)

        Itse majailin lähinnä Nairobissa ja siellä satoi muutamana päivänä todella rajusti (loka-marraskuussa) - vielä rajummin satoi muualla ja tällöin vuonna 2006 Keniassa olikin pahoja tulvia.

        Meidän safaripäivämme epäonnistui sateen vuoksi mikä tietysti harmittaa edelleen aika paljon. Ajankohta oli muistaakseni marraskuuta. Sattui todella sateinen päivä eikä eläimiä pahemmin näkynyt sade teki teistä ihan mutavelliä ja me ajettiin ojaan ja jäätiin mutaan kiinni yms.

        Kannattaa siis harkita ajankohtaa (se on vaan fiksua), mutta toisaalta jos on menossa esim. useamman päivän safarille, niin aika hiton huono tuuri saa olla jos joka päivä sataa. Jos yksi päivä on huono niin muut päivät voivat olla aivan mahtavia ja aurinkoisia.


      • tahtoo nähdä leijonan

        Joskus sitä kirjoittaa mitä sattuu. Ehkä on kyse
        juku-juku maasta. Leikki sikseen. Kiitos vastauksista. Keniassa näyttää vaan mellakat jatkuvan. Ehkä vaihdamme matkan Tansaniaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      907
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      117
      588
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      530
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      493
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe