Kumpi on engergiatalouden kannalta järkevämpää jos pelkästä käyttöveden lämmityksestä kyse?
1. Vastus aina päällä.
2. Laittaa vastus päälle esim. tuntia ennen suihkua.
Tarkoitus olisi että käyttövesi riittäisi iltaisin kun suihkulle on tarvetta.
Kysyjän laitteistoon kuuluu 420l varaaja 6kw vastuksella. Lisäksi varaajasta on vesikiertoinen lämmitys pesuhuoneen lattiaan joka on aika pienellä.
1. Vastus aina päällä.
2. Laittaa vastus päälle esim. tuntia ennen suihkua.
Tarkoitus olisi että käyttövesi riittäisi iltaisin kun suihkulle on tarvetta.
Kysyjän laitteistoon kuuluu 420l varaaja 6kw vastuksella. Lisäksi varaajasta on vesikiertoinen lämmitys pesuhuoneen lattiaan joka on aika pienellä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
missä tilassa varaaja on?
mikä on tilan muu lämmitys mihin varaajan hukkalämpö siirtyy?`
että noin auttaa paljon
6kW teholla 420 litran vararaaja lämpenee tunnissa 12 astetta 6kW. Energian kulutuksen kannalta häviöt on sitä pienemmät, mitä alhaisempi on varaajan lämpö, joten sitä taustaa vasten sitä kananttaisi lämmittää vain ennen käyttöä.
Kylmä suihku veden loppuessa on kuitenkin erittäin ikävä asia.
Suosittelen säätämään varaajan vaikka 55 asteeseen ettei siellä elä pöpöjä. Onko varaajassa kierukka käyttövenden lämmittämiseen vai minkälainen systeemi se on jos sitä on käytetty myös lattialämmitykseen?
Onko kyseessä energiavaraaja, johon menee lämmityskierukka käyttövedelle? Vai onko kyseessä käyttövesivaraaja, jossa vesi vaihtuu?
Jos jälkimmäinen, siellä lämpö pitää joka tapauksessa pitää yli 55C, jotta ei tule legionellaa (joka voi vaikka tappaa, jos tosi huono mäihä käy). Mahdollinen säästö jää niin marginaaliseksi, ettei kannata lähteä kikkailemaan asialla.
Jos ensimmäinen eli energiavaraaja, niin periaatteessa voit säästää jotain, jos annat lämpötilan välillä laskea, ja nostat sen normaaliksi vasta tiettyyn kellonaikaan. *Tietääkseni* legionella-riski on olematon käyttöveden lämmityskierukan sisällä kun vesi vaihtuu ja lämpötila nousee aina välillä tarpeeksi, mutta en ole ihan 100% varma tästä, eli en ota mitään vastuuta jos käykin köpelösti.
Mutta jos varaajassa on kunnon eristeet, niin se ehtii joka tapauksessa jäähtyä niin vähän sinä aikana kun vastus on kokonaan off, että hyöty on vähintään kyseenalainen, ellei nolla. Ja kikkailu josta ei saa hyötyä on yleensä huono idea.
ole mitään hyötyä jos käyt suihkussa niin kuin normaalit ihmiset. Jos käyt suihkussa kerran viikossa niin sittenhän sitä voi jo räpläilläkin.
laitoin ajastimen ohjaaman Nibe Compact 300l käyttövesikattilaa. Siinä on 6 kw vastus ja manuska sanoo, että 4-6 tuntia kuluu kylmillään olevan säiliön lämpenemiseen, joten ohjelmoin ajastimen sykliksi seuraavaa ja hyvin on lämmin piisannut.
klo 04 päälle
klo 10 pois
klo 16 päälle
klo 22 pois
Idea mulla tässä on, että kun vesi kuitenkin jäähtyy varsinkin kun esim käsiä pestessä kylmää vettä pääsee säiliöön, jolloin ainakin tämä kattilan vastus lämmittää ilman ajastinta melkein koko ajan.
Claes Ohllsonista sai edullisen din kiskoon asennettavan kaksivaihedigitaaliajastimen.
Varaajassa on kaksi samanlaista kierukkaa käyttövedelle ja lattialampöön.
Varaajaa voi lämmittää myös savukaasuilla jotka tulevat saunan uunista.
http://www.wwnet.fi/users/mettala/uuni.htm
Tuota säiliötä ei ilmeisesti ole eristetty mitenkään? Lämpö karkaa saunaa lämmittämään. Sanoisin että lämmitä sitä sähköllä vain tarvittaessa. Kytke vastukseen kello, jolla ohjaat sen päälle vaikka kolme tuntia ennen tavanomaista suihkussa käyntiaikaa tai sitten ajastinkytkit, josta kytket tehot päälle tarvittaessa ja se sammuu omia aikojaan. Lisäksi voisi olla termostaatti pitämässä minimilämmön, vaikka 20 astetta.
Varaajan ympärillä on n. 20cm villaa ja seinät rakennettu kahitiilestä. Kokonaan tehty oma huone sitä varten. Sähkö on ainoastaan varalle kun talvisin veden lämmitys hoituu puulla.