Asuuko kukaan puutalo-osakkeessa jossa on sähkölämmitys? Minkä suuruisia sähkölaskuja teille on tullut? Ja tietysti neliöt sähkösyöpöt olisi hyvä luetella. Entä mitä sähköyhtiötä käytätte?
Puutalo-osakkeiden sähkölaskut
taavi
98346
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
hei. En asu Turussa, mutta puutalossa kuitenkin.
Kaksi kerrosta, 47m2, vanhat ikkunat jotka talveksi teippaan ikkunateipillä.
Koko vuoden laskujen ka on 55€/kk. Meitä asuu 2 hlö taloudessa. Lämmitysmuoto on sähkö, mutta joskus käytetään vanhaa kaminaa joka ei ole varaava.
Kerros ala 27m2, kaksi kerrosta, suora sähkölämmitys, ei takkaa, arvio 8000kW.
Maan kallein sähkö löytyy Turusta, kiitos sosiaalidemokraattien.
90neliön,kahdessa kerroksessa oleva asunto,missä myös klapeilla lämmitettävä kakluuni.Asunnossa sauna ja kaksi lämminvesivaraajaa.
Vaihdoin runsas vuosi sitten Turku Energian Vaasan sähköön ja laskut putosivat ihan kiitettvästi.Tosin Turku Energiasta ei eroon kokonaan pääse siirtomaksun kynivät joka tapauksessa.
Yösähkö:päiväenergia 5,05 sent.
yöenergia 4,05 sent.
perusmaksu 2,50 €/kk
Kesäaikaan sähkölaskut pienet.Nyt oli n 70€ viimeksi sisältäen kaiken huushollissa käytettävän sähkönkulutuksen.
Net on hullut kun ostaa Turku Energialta kovaan ylihintaan. Tosin Vaasakin nyt jo nostaa hintojaan 1.3. alkaen. Mutta Turkua halvempia löytyy vaikka kuinka.
Viestisi on jo vanha, mutta jos luet tämän, niin vastaisitko?
Muutin loppuvuonna puutaloon, jossa makuu kylpyhuone osin maan alla ja näissä tiloissa lattialämmitys (saunaa en käytä). Katutasossa on olkkari ja keittiö. Olkkarin takkaa (entinen avotakka, nyt takkasydän) ja keittiön puuhellaa käytän päivittäin. Sähköhella ja -uuni käytössä pari kertaa kuussa.
Ikkunat ovat 2-kertaiset mutta pakkasella pidän rullaverhoja jatkuvasti edessä joten ne eristävät hieman.
Olen sinkku joten pesukonekaan ei pyöri päivittäin.
Tammikuun sähkölasku kulutuksen mukaan oli 154e (turku energia). Marraskuun lasku oli 98,5e vaikka asunnossa ei asuttu. Lattialämmitys oli mahdollisimman pienellä, yläkerran patterit ja jääkaappi irti seinästä, sähkölaitteet käyttämättä. Valot oli satunnaisesti päällä kun asuntoa tyhjennettiin ja kannettiin omia tavaroita sisään.
Miten sähkölaskua saa pienemmäksi? Mitä ihmettä kannattaisi tehdä? Miten ilmalämpöpumppu? Sähkölasku tuntuu aivan kohtuuttoman isolta.
taitaisi tulla yli 1000 kWh/kk., aikamoiselta kuulostaa. Itsellä oli joskus 30 m2 puutaloasunto pelkällä sähkölämmityksellä ja koko vuoden kulutus n. 6000 kWh.
Mulla "kanakopin" sähkölasku 10 euroa kuussa eräässä kerrostalossa,jossa
ei ole huoneistoissa sähkömittaria.
Puutalo-osake 75 m2 v. 1911
Vintti ja keskikerros asuinkäytössä.
Kellari rakentamaton.
Ilmalämpöpumppu, varaavatakka, sähköpatterit & sähköinen lattialämmitys märkätiloissa.
10500kWh / vuosi.
N. 1500e / vuosi sisältää siirrot & verot.