Cipralex

1.Tietääkö kukaan kuinka nopeasti paniikkihäiriön oireet alkavat cipralexin lopettamisen jälkeen jos alkaa...? En tiedä söinkö niitä oikeaan tarpeeseen, todettiin nimittäin kilpirauhasen vajaatoiminta sen jälkeen kun olin saanut cipralexit käyttöön.. Nyt en ole syönyt kohta kahteen viikkoon paniikkihäiriöön lääkkeitä, ei mitään oireita(?). (Ainakaan vielä)
2. Cipralexit vei myös seksihaluni eikä ne ainakaan vielä ole ennallaan?Miten muilla?

Aika sekavaa tekstiä=)
1441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mulla sama tilanne tällä hetkellä käsillä, eli tosiaan yritän nyt lopettaa kokonaan ton Cipralexin syömisen. Oon nyt niitä syönyt varmaan parisen vuotta kohta paniikkihäiriön hoitoon ja on tuntunut, että on auttanut siihen. Nyt kuitenkin olo on jo niin vahva, että uskon, että voin elää ilman lääkkeitä, tietysti aina vähän pelottaa, että jos ne oireet tuleekin yhtäkkiä takas.

Sen riskin kuitenkin oon valmis ottamaan, jos pääsisisin lopullisesti eroon lääkkeistä.

Nyt en ole syönyt kohta kuukauteen ja isoja ongelmia ei ole tullut. Mitä nyt joskus on tuntunut, että hiukan ahdistaa tai jännittää, mutta se on mennyt tosi nopeesti ohi.
Olen vaan päättänyt hakeutua sellaisiin tilanteisiin, jotka joskus pelottavat. Haluan ottaa haasteita vastaan ja vaikka pelottaisikin niin sen jälkeen on niin voittajafiilis, kun on mennyt sellaiseen pelottavaan tilanteeseen ja selvinnyt kunnialla.... :)

Kaikkia ihmisiähän joskus jännittää,se on ihan normaalia. Kaikki ihmiset eivät vaan puhu omista jännittämisistään...
Meni vähän OT:eeksi, sori.... :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lopetus kirjoitti:

1.Tietääkö kukaan kuinka nopeasti paniikkihäiriön oireet alkavat cipralexin lopettamisen jälkeen jos alkaa...? En tiedä söinkö niitä oikeaan tarpeeseen, todettiin nimittäin kilpirauhasen vajaatoiminta sen jälkeen kun olin saanut cipralexit käyttöön.. Nyt en ole syönyt kohta kahteen viikkoon paniikkihäiriöön lääkkeitä, ei mitään oireita(?). (Ainakaan vielä)
2. Cipralexit vei myös seksihaluni eikä ne ainakaan vielä ole ennallaan?Miten muilla?

Aika sekavaa tekstiä=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu