Epäilen keliakiaal

Odotteleva

Olisin kysellyt teiltä keliakia ihmiset aiheuttaako keliakia suuhun haavoja, aftoja eivät ole. Keliakia tutkimuksiin 2 viikon kuluttua, oireina valtavat ilmavaivat, hammaskiille kadonnut, turvotus joskus ripulointia. Suu kipeytyy helposti ja tulee pieniä haavoja jotka paranevat muutamassa päivässä. Enolla ja serkulla keliakia todettu.
Heti kun olen ilman leipää ja muita viljatuotteita olo helpompi. Kertokaa kuulostaako keliakilta. Sairastan muuten kilpirauhasen vajaatoimintaa ja siihen käytän thyroxia.

2

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taigis

      ...kuulostaa vahvasti keliakialta.
      -sukuperimä
      -suun haavat
      -vatsaongelmat
      - kilpirauhasen vajaatoiminta
      - hammaskiille


      ....sattuuko vielä lisäksi olemaan nivelsärkyjä jaloissa, jalkapohja-arkuutta?

      Menetkö vasta verikokeisiin vai jo vatsatähystykseen, tutkituta loppuun saakka, oireet kuulostavat aika perinteisiltä!
      tsemppiä!

    • keliaakikkonainen

      Varaa aika lääkärille, oireet viittaavat keliakiaan ja kun sitä on vielä lähisuvussakin. Itselläni tulee gluteenista juuri haavoja suuhun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      106
      2921
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      152
      2072
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      63
      2032
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      106
      1745
    5. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      34
      1704
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      28
      1574
    7. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      144
      1359
    8. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      416
      1123
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      21
      1079
    10. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      258
      1036
    Aihe