Epäilen keliakiaal

Odotteleva

Olisin kysellyt teiltä keliakia ihmiset aiheuttaako keliakia suuhun haavoja, aftoja eivät ole. Keliakia tutkimuksiin 2 viikon kuluttua, oireina valtavat ilmavaivat, hammaskiille kadonnut, turvotus joskus ripulointia. Suu kipeytyy helposti ja tulee pieniä haavoja jotka paranevat muutamassa päivässä. Enolla ja serkulla keliakia todettu.
Heti kun olen ilman leipää ja muita viljatuotteita olo helpompi. Kertokaa kuulostaako keliakilta. Sairastan muuten kilpirauhasen vajaatoimintaa ja siihen käytän thyroxia.

2

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taigis

      ...kuulostaa vahvasti keliakialta.
      -sukuperimä
      -suun haavat
      -vatsaongelmat
      - kilpirauhasen vajaatoiminta
      - hammaskiille


      ....sattuuko vielä lisäksi olemaan nivelsärkyjä jaloissa, jalkapohja-arkuutta?

      Menetkö vasta verikokeisiin vai jo vatsatähystykseen, tutkituta loppuun saakka, oireet kuulostavat aika perinteisiltä!
      tsemppiä!

    • keliaakikkonainen

      Varaa aika lääkärille, oireet viittaavat keliakiaan ja kun sitä on vielä lähisuvussakin. Itselläni tulee gluteenista juuri haavoja suuhun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      2136
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      83
      1410
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      13
      1199
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      106
      1067
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      96
      989
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      107
      812
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      51
      678
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      574
    9. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      257
      564
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      58
      564
    Aihe