Eli siis 3 vuotiaalla kissallamme ei tule kakka. En voi tosin olla 110% varma ettei ole kakannut esim.. poissaollessamme..kuitenkin Yrittää mennä tekemään, tulee muristen ulos ja nuolee peräpäätänsä. 2 päivää ollaan annettu parafiiniöljyä tuloksetta. Kissa on muuten virkeä ja leikkisä. Ylipainoa on hieman. Onko muilla kokemuksia tästä? Voisiko anaalirauhaset vaivata? Peräpää ei haise tms..Ajattelin viedä eläinlääkäriin ma jos ei nuoleminen ole loppunut..
Kissalla wi tule kakka!
sannaliini
4903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
viittaisi hyvin anaalirauhasiin, mutta saattaahan se kovalla oleva kakkakin sen nuolemisen aiheuttaa.Oletko antanut tarpeeksi parafiiniöljyä, sen näkee siitä, kun parafiini tulee peräpäästä pois.
Saa ilmeisesti virtsattua ihan normaalisti ja ruokahalu on entisellään?
Anaalirauhaset tyhjentyvät normaalisti ulostamisen aikana, joten voi olla, että nekin ovat nyt tulehtuneet, jos kissasi ei saa ulostettua tai sitten kissasi ulostamisvaikeudet johtuvat nimenomaan tulehtuneista anaalirauhasista. Onko peräpään alueella turvotusta? Jos on niin se viittaisi anaalirauhasten tulehdukseen.
Millä annoksella ja kuinka usein olette antaneet parafiiniöljyä? Parafiiniöljyä voi antaa kerralla 5ml ja näitä ruiskullisia voidaan antaa 3-4 kpl 2-3 tunnin välein kunnes parafiiniöljy tulee läpi. Yksi keino on myös antaa ensin yksi parafiiniöljy ruiske suun kautta ja siitä n. 4-12 tunnin kuluttua parafiiniöljyä peräruiskeena sama määrä ja näin yrittää saada tukosta liikkeelle.
olemme antaneet kahdesta-kolmesti päivässä..
annan nyt 3krt 5ml ja parin tunnin päästä uudelleen.
Päräpää ei ole turvonnut, hieman punainen. Ruokahalu on hyvä ja pirteä on.
Hello!
Mulla on useampia kissoja, joista vanhin 22-vuotias. Kissojen kakkaongelmat ovat siis tuttuja. Pentukissoilla masu voi jumittua niellystä vierasesineestä, esim lelun osasta. Sun kisuli ei ole ihan pentuasteella, mutta oletko silti tarkistanut, että ovatko lelut ehjiä? Onko kämpästä kenties kadonnut jotain muuta? Vaikeaahan sitä on tietää, mutta esimerkkinä kerron, että kun yksi kissoistani oli pari vuotias se onnistui nappaamaan ison sormuksen ja eläinlääkärireissuhan siitä tuli kun kakka oli ihan jumissa.
Toisena kysymyksenä: minkälaista ruokaa annat? Eli saako kissasi tarpeeksi ns.kosteaa ruokaa, eikä liikaa kuivia naksuja? Omalla kisulla suoliongelmat helpottuivat heti, kun lisäsin kostean ruuan määrää ja vähensin naksujen antamista. Yritä myös tarjota kissallesi useasti vettä.Vaihda vesikupin vesi useasti päivässä. Kissathan ovat vähän kranttuja luonteeltaan ja ummehtunut vesi ei houkuttele juomaan.
Muistathan, että tuo parafiiniöljyn antaminen on pitkäkestoisesti annettuna kissan elimistölle melkoinen rasite. Itse olen jo vuosia ripotellut kissojeni ruokaan Duphalac-jauhetta ja kissani vessareissut sujuvat ongelmitta.Annostus selviää kokeilemalla. Aloita pienellä määrällä, sillä Duphalac-jauhe toimii viiveellä, pehmentäen suoliston massaa.Pitkäaikaisessa käytössä (varsinkin vanhoille, vähän liikkuville kissoille) loistava tuote.
Toivottavasti kissasi olotila kohentuu!