1)Onko hallitus vastuussa palkkaamansa isännöitsijän tekemisistä?
2)Yhtiöön on palkattu rakennusaikainen valvoja, joka on osoittautunut huijariksi. Panttaa tietoa hallitukselta.
Hallitus esitteli tämän tuntemattoman valvojan yhtiökokoukselle ja yhtiökokous rutiininomaisesti hyväksyi hänet. Vastuu?
2)Yhtiöön on palkattu rakennusaikainen valvoja, joka on osoittautunut huijariksi. Panttaa tietoa hallitukselta.
Hallitus esitteli tämän tuntemattoman valvojan yhtiökokoukselle ja yhtiökokous rutiininomaisesti hyväksyi hänet. Vastuu?
Vastaukset 10
Vanhimmat
1. Hallitus on vastuussa isännöitsijä tekemisistä. Tietysti hallitus voi, ja sen pitää, puuttua siihen, jos isännöitsijä ei hoida hommiaan. Hallitus on isännöitsijä "pomo".
2. Hallitus vastaa myös viimekädessä valvojan tekemisistä, eli valvoo myös häntä. Kyse ei ilmeisesti ole uudisrakennuksesta. Silloin asia on vähän eri juttu.
Millätavoin valvoja on osottautunut huijariksi? Miten sinä voit tietää, että valvoja panttaa tietoa hallitukselta? Yhtiökokouksella on vastuu asiasta mikäli on valvojan hyväksynyt.
Mikä vastuu sinulla tässä asiassa on, oletko kenties taloyhtiön osakas tai joku asiaan täysin ulkopuolinen.
Hpj kertoi, että valvoja on huijari. Julkisivuremontti aloitettiin ilman rakennusvalvonnan lupaa ja se oli tarkoitus tehdä salaa.
Kyseessä oli luvanvarainen julkisivusaneeraus.
Ryhdy salapoliisiksi. Kun on kyse asioista,jotka voit selvittää itsekin, miksi tyytyisit olemaan hpj:ltä saamasi tiedon varassa?
Mitä jos otat yhteyttä rakennusvalvontaan ja kerrot asiasta. Selvitä rakennuslupa julkisivuremonttiin on myönnetty ja kerro milloin julkisivuremontti käytännössä sinun käsityksesi mukaan aloitettiin.
Pyydä lista kaikista taloyhtiöllenne myönnetyistä rakennusluvista. Saat sellaisen ilman muuta, se on julkista tietoa. Sinun ei tarvitse tiedot saadaksesi kuulua hallitukseen eikä edes olla ao. taloyhtiön asukas.
Jos esität siellä suoria syytöksiä huijauksesta, ole varovainen. Kannattaa korostaa että KUULEMASI MUKAAN, KÄSITYKSESI MUKAAN on näin. Älä käytä sanaa "huijaus", puhu mieluummin vaikka epäselvästä tilanteesta ja omasta epävarmuudestasi asian suhteen. Jos esität suoria syytöksiä faktan muodossa, ja myöhemmin käy ilmi ettei asia olekaan niin, saatat saada kunnianloukkaussyytteen.
1. Hallituksen pitää valvoa isännöitsijän tekemisiä. Jos isännöitsijä mokaa, niin silloin hallituksen pitää siihen puuttua. Jos se ei puutu, niin sitten se voi joutua vastuuseen mokasta. Mutta isännöitsijä on tietysti muuten itse vastuussa omista mokista. Olettaen tietysti, että hallitus ei ole antanut laitointa käskyä.
2. Jos yhtiökokous on hänet hyväksynyt, niin se ei muuta hallituksen vastuita. Jos valvoja on mokannut, niin valvoja on siitä vastuussa. Taas sama kuin isännöitsijä tapauksessa eli jos hallitus ei puutu asiaan sen jälkeen kuin tieto on tullut sille, niin sillä voi olla korvausvastuussa. Muuten ei ole korvausvastuuta.
Yhteenveto: Sekä isännöitsijä, että valvoja ovat itse vastuussa mokistaan. Kun moka tulee esille, niin sitten hallituskin voi joutua vastuuseen, jos se ei tee mitään. Mutta jos hallitus reagoi heti virheen syntyessä, niin hallituksella ei ole vastuuta asiasta.
" Mutta isännöitsijä on tietysti muuten itse vastuussa omista mokista. Olettaen tietysti, että hallitus ei ole antanut laitointa käskyä."
Jos hallitus on antanut laittoman käskyn ja isännöitsijä on noudattanut sitä, vastuu on molemmilla. Isännöitsijä ei saa noudattaa laitonta käskyä vaan huomauttaa hallitusta käskyn laittomuudesta.
Jos hallitus on tekemässä laitonta päätöstä, isännöitsijän tulee yrittää estää tällaisen päätöksen syntyminen. Mikäli hallitus ei ota kuuleviin korviinsa, isännöitsijä voi kirjata pöytäkirjaan eriävän mielipiteensä.
Meidän yhtiössä taas on isännöitsijä ja vanhat asukkaat yhdessä tehneet uudistuksi joihin ei ole
yhtiökokoukselta kysytty hyväksyntää. Ei kuulemma
kannata kysyä, on niin tyhmää porukkaa. Nyt nämä
tyhmät sitten maksavat sellaisesta josta vain osa asukkaista hyötyy. Ihmettelen, ettei osakkaat
välitä, mielummin maksavat ja ovat hiljaa, ettei
tule riitaa näiden vanhojen osakkaiden kanssa jotka ovat unohtaneet sen, etteivät omista koko yhtiötä.Näitä, kun ei tiedä osakkeen ostovaiheessa.
Valitettavasti näitä isännöitsijöitä riittää, jotka toimeenpanevat laittomia päätöksiä hallituksen toimeksiantona.
Mikä näiden neropattien tietämyksen ja ammattietiikan taso on? Eivätkö he tiedä mikä on laillista (ammatti-ihmisinä heidän kyllä tulee tietää!), vai rikkovatko he lakia tahallaan - kuvitellen että voivat vetäytyä vastuusta sanomalla että "minähän vain tein kuten hallitus käski"?
Karran vuodessa yhtiökokous myöntää/tai ei myönnä hallitukselle ja isännöitsijälle vastuuvapauden edellisen tilikauden tilinpidosta ja hallinnosta. Huijaus taas on useimmiten rikos, josta tekijä vastaa henkilökohtaisesti. Osakkaiden kannattaisi tutustua AsuntoOy Lakiin. On ihan tajuttavaa tekstiä ja vastaus löytyy moniin asuntoyhtiöitä koskeviin kysymyksiin.