Tässä joku kysyi ohjeita liivinsuojien tekemiseen ja saikin neuvoja, mutta minä aloin itsekseni miettimään, miksi niihin pitäisi laittaa kosteussulkukangas?! Jos kosteus ei pääse suojista pois, niin eikös se voi lisätä rintatulehdusriskiä? Miten muut ajattelee?
Itsetehdyt liivinsuojat
Löytyykö tietoa
2564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei, itse tein ihan ympyrät flanellista ja siksakkasin yhteen. Toimii välisuojana, mut piti olla tietysti useampi pari..
Kosteussulku pitää olla, jos maitoa vuotaa niin paljon, että tulee paksuistakin suojista läpi ja kastelee paidat ja takit ja kaikki. Toisaalta, jos laittaa vaikka hahtuvasta neulotut, lanoliinitetut rinnanlämmittäjät paidan allt tai peräti sinne liiveihin, ei varsinaisiin liivinsuojiin tarvitse kosteussulkua, koska se hahtuva pysäyttää kosteuden, ja se myös hengittää, joten on parempi kuin PUYL tai muut muovit, jos vaan iho kestää sitä villaa.
Minä olen pärjännyt ilman kosteussulkua, mutta minulla onkin tullut niin vähän maitoa, että hädin tuskin on vauvalle riittänyt pari ensimmäistä kuukautta. Eli siitä ei ole riittänyt vaateiden kastelijaksi asti.