Eli, olisi kiva tietää onko Nakkilan kouluissa kuinka
paljon koulukiusaamista?
Siispä keskustelua kehiin, koulukiusatut sekä vanhemmat. Kiitos.
paljon koulukiusaamista?
Siispä keskustelua kehiin, koulukiusatut sekä vanhemmat. Kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
yläasteella ainakin kiusataan harvasen päivä..
Keskustan ala-asteellakin on kiusaus "yrityksiä", mutta niihin on puututtu tehokkaasti.... Tietysti mistä opettajat tietävät kerrotaanko heille kaikista kiusaus tapauksista?? Toivoisin tämän asian tiimoilta kouluihin yhtenäisiä, tiukkoja sääntöjä! Kiusaajat on saatava kuriin ja järjestykseen!!! Pahimmassa tapauksessa kiusaamisella on kauas kantoiset seuraukset kiusatun elämässä!!!
En tiedä kiusaamisesta mutta jos seuraa Nakkilan yläasteen meininkiä (paikat hajotetaan etc.) niin en yhtään ihmettelisi että kiusaamista esiintyy yläasteella... Ja luulen että ei siellä monta opettajaa ole ketä sen saisi lopetetuksi :(
myös harjavalta palstalla keskustellaan kiusaamisesta.
kiusataan........ja aik rajujakin tapauksiii.......
Kyllä kiusataan ja "kiusataan".
JA opettajat "näkevät" sen minkä haluavat taikka sen mistä heille ei ole haittaa. Kiusaamista ja epäreilua käytöstä on myös opettajilta oppilaitaan kohtaan: ja sen kaikkea koulukiusaamista paljon vakavampaa!
yläasteella ainakin on kiusaamista. jotkut oppilaat jopa maksavat jollekin kiusaajalle että pahoinpitelee toista.
Kyllä nakkilan kouluissa on kiusaamista ja paljon. opettajat vaan ummistavat silmänsä ja toitottavat kuorossa ettei kiusaamista löydy meidän koulusta ainakaan. Jos vanhempi soittaa koululle ja kertoo lapsensa kiusaamisesta, niin kiusaaja otetaan puhutteluun kiusatun kanssa, ja asiaa selvitetään rehtorin kansliassa ja kiusaaja voi saada jälki istuntoa , mutta puhuttelun jälkeen kiusaaminen jatkuu kahta pahempana, ja lapsi ei uskalla enää kertoa siitä kotona ettei asia vaan tulisi ilmi ja pahenisi. Lapsi pysyy asiasta hiljaa ja toivoo että kun asiasta ei puhuta niin se kaikkoaa, jossain tapauksissa kun kiusatulla tulee mitta täyteen niin seuraukset voivat olla hirveät. Näin ainakin keskustan ala koulussa.
joissakin kouluissa opettajat antaa jälki-istuntoa jos sanoo jotain leikillään.ja jotkut opettajat selvittävät asioita mitkä on tapahtunut esim. viikonloppuna ja jossain muualla kuin koulun pihassa.onko siinä mitään järkeä?täytyykö nuorten olla vapaallakin niinkuin koulussa.kyllä kiusaaminen on väärin mutta selvittäköön nuoret itse vapaa-ajalla tapahtuneet kiusaukset ja opettajat eivät saisi puuttua niihin millään tavalla.
Nakkilan Yhteiskoulussa kiusaamista on ja pysyy. Kokemusta on.
Yläasteella minua kiusattiin vuosia sitten erittäin pahasti, opettajat eivät tehneet mitään vaikka jollekin puhuinkin asiasta. Opettajien pitäisi ehdottomasti puuttua, koitin itse hoitaa asiaa ja minut hakattiin ja uhkailtiin ja kotiini läheteltiin muutamia kirjeitä missä oli valehdeltu minusta asioita. Kiusaajien kanssa ei pysty kommunikoimaan, aikuisen, opettajan, työ on hoitaa tuollaiset tapaukset että lapset voivat keskittyä kouluun!!!