Onko kellään tietoa siitä,että auttaako hitsauksesta tuleva voimakas valo psoriasikseen.itse olen parin viikon ajan hitsannut ja huomannut,että ainakin naamasta ja käsivarsista psoriasis on aika hyvin parantunut ainakin hetkellisesti.
PSORIASIS
8
1173
Vastaukset
- ipsori
Mielenkiintoista.
Voi olla, että hitsaus aiheuttaa sopivaa säteilyä, joka vaikuttaa auringon tavoin. Kuullostaa kuitenkin vaaralliselta, koska sitä ei voi kontrolloida.
Kannattaa perehtyä tarkemmin hitsauksen tieteeseen ja selvittää sen aiheuttaman valon ominaisuuksia.
- ipsori
ipsori.blogspot.com- jukka
Niin piti vielä sanoo tuosta vaatetuksesta hitsauksen aikana, että normaali kasvomaski onkuitenkin päässä ja pitkähihainen t-paita.Nuo maskit ovat kuulemma jotkut sellaisia mitkä kuitenkin päästävät jonkun verran valoa läpi ja tuskinpa tuo kangaskaan estää noin voimakasta valoa tulemasta läpi.Kiitoksia vastauksestasi.
- LennuJ.
kokeilla ottaa "möllikkää" loisteputken valossa:) Loisteputkistahan lähtee uv-säteilyä niinkuin auringostakin mutta lievempänä.
- JUKKA
LennuJ. kirjoitti:
Tästä linkistäkin ilmenee etten puhu palturia:)
http://fi.wikipedia.org/wiki/LoisteputkiOnko kellään kokemuksia kyseisestä lääkkeestä?Itselleni määrättiin tuota lääkettä valohoitojen kera.En kuitenkaan lääkitystä aloittanut sivuvaikutukset luettuani mutta valohoidoissa kävin jolloin psoriasis hävisi naamasta ja melkein kokonaan muualtakin 30 valohoitokerran jälkeen.
- JUKKA
LennuJ. kirjoitti:
Tästä linkistäkin ilmenee etten puhu palturia:)
http://fi.wikipedia.org/wiki/LoisteputkiKiitos
- määrättiin
JUKKA kirjoitti:
Onko kellään kokemuksia kyseisestä lääkkeestä?Itselleni määrättiin tuota lääkettä valohoitojen kera.En kuitenkaan lääkitystä aloittanut sivuvaikutukset luettuani mutta valohoidoissa kävin jolloin psoriasis hävisi naamasta ja melkein kokonaan muualtakin 30 valohoitokerran jälkeen.
nuo samat, 30 kertaa valoa ja Neotigasonia 300 kpl, joita en ihan loppuun asti syönyt koska huulet menivät huonoon kuntoon, varsinkin alahuuli repesi aina syödessä. Muita haittoja olivat muovikelmumainen tunne suussa - mikään ei maistunut, hiukset muuttuivat narumaisiksi mutta eivät lähteneet yhtään enempää. Lopettamisesta on yli kuukausi ja huulet ovat kunnossa mutta hiuksissa vielä jotain outoa. Niin - psori kyllä hävisi 99.9% eikä ole palannut. Syön tuota ensi kerralla vain jos valo ei yksin auta.
- jukka
määrättiin kirjoitti:
nuo samat, 30 kertaa valoa ja Neotigasonia 300 kpl, joita en ihan loppuun asti syönyt koska huulet menivät huonoon kuntoon, varsinkin alahuuli repesi aina syödessä. Muita haittoja olivat muovikelmumainen tunne suussa - mikään ei maistunut, hiukset muuttuivat narumaisiksi mutta eivät lähteneet yhtään enempää. Lopettamisesta on yli kuukausi ja huulet ovat kunnossa mutta hiuksissa vielä jotain outoa. Niin - psori kyllä hävisi 99.9% eikä ole palannut. Syön tuota ensi kerralla vain jos valo ei yksin auta.
yhden vastauksen sain tuohon samaan kysymykseen sonera plazan klinikkakeskusteluosiossa.siellä oli nainen joka oli lääkekuurin syönyt ilman mitään sivuoireita.Mutta jokatapauksessa minä en aio tuota lääkitystä aloittaa.valohoidoilla minulta lähti melkein tuo psori mutta nyt on jo kyllä takaisin tullut,että melkeinpä lähtöpisteessä olen.Tosin nyt olen töissä huomannut hitsatessani tuon hitsausvalon auttavan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405585
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2234551Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364494Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?724305Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264272Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1603775- 963152
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.203035Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273031Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill102140