ettei vaan kävis niitteen kinkujen kanssakin noin!
http://www.taloussanomat.fi/kauppa-ja-kulutustavarat/2008/01/26/Maidon hinta joutui kovaan korotuskierteeseen/20082385/382?rss=2i
http://www.taloussanomat.fi/kauppa-ja-kulutustavarat/2008/01/26/Maidon hinta joutui kovaan korotuskierteeseen/20082385/382?rss=2i
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos maidosta tai siasta saa tuottaja enemmän litra tai kilo kuin nyt, niin tuen määrä tietysti laskee samassa suhteessa. MTK:n pitää myös ymmärtää ja hyväksyä se.
tekemistä hinnan kanssa, eikä yritystoiminnan tuloksen kanssa. Tuki käytetään hinnanerokorvauksen kattamiseen.
Hinnanerokorvaus? ja oikein yritystoimintaa! Sen pitäisi kuitenkin olla selvää, että tuki tippuu jos tämä "hinnanerokorvaus" muuttuu.
Jospa kuitenkin toisin päin. Eli kun hinnat nousevat, niin alennustarve kasvaa ja korvauksia joudutaan korottamaan. Vai luuletko että yhteiskunta lakkaa tukemasta keskimääräistä vähemmän ansaitsevien ruokaa.
Niin miksi ei?Millä perusteella työntekijöille pitää maksaa samaa palkkaa vaikka erot on aika tähtitieteellisiä?Milloin edut on vähenny?
työstä saadulla palkkatulolla ja tukirahoilla ei ole mitään tekemoistä keskenään, paitsi että me palkansaajat maksetaan ne teidän tukirahat.
Nokia saa tukea ja maksaa palkkoja. Palkat ovat siis tuettuja, vaikkei sitä heti huomaa.
Saksalaiset vaativat tukia takaisin, niin pitäisikö nyt sitten vaatia ne jo maksetuista palkoista. Ei kai ole oikein, että palkkojen alentamiseen käytetty tuki säilyisi työläisellä jos se kerran joudutaan firman toimesta maksamaan takaisin.
Mitäs muita saman tyyppisiä tukijuttuja onkaan viime aikoina ollut. Aika monta.
Lasketaanko muuten palkkoja silloin, jos jonain vuonna yritys ei saakaan tukia.
Oliskohan aika soveltaa näitä maataloudessa jo käytössä olevia direktiivejä palkkapuolellekin.
Ei muuta kuin takaisinperintään!
Et varmaan saa tuolta edelliseltä vastauksia tällaiseen kysymykseen.
Duunariahan silloin sorrettaisiin..Ei muuta kuin menisivät kannattaviin töihin ja lopettaisivat muiden pussilla elämisen!Vai miten tämä yleisin toitotus näillä tyypeillä menee.Sitä saa mitä tilaa.
hinnat nousevat. Suomeen on tullut moniakin tehtaita joissa 100 lehmää ja ylikin, nämä eivät vain pysty tuottamaan suhteessa niin paljon kuin maidontuotanto vähenee tilojen lopettaessa.
kaikki nousevat apulannat n14% vuodessa. Sähkö myös noussut onkin laskettu että kerrostalossa asuvan sähkökulut nousevat n.30e/v ja omakotitalon 107e/v. maatiloilla puhutaan vähintään 500e/v korotuksesta.
Etteikö mikään muu kuin kulut saa noussa maatiloilla.
Jos tuet pysyvät samoina niin tuotteen hinnanhan se silloin on noustava.
Lisähuomautuksena että KAUPPA se on nostanut maidon hintaa eniten tuottajat saavat vain muutamia senttejä lisähintaa, reilua peliäkö..ei ei ole joku muu vie rahat.
juttu. tuilla pidetään keinotekoisesti jonkin tuotteen hintaa alhaisena.
syötte meidän viljelemää ruokaa joka päivä.
Maidon osalta tuotannon pudotus on vasta
alkua.Muutamassa vuodessa ns suuret ikäluokat
eläköityvät.Ei siinä mitenkään muuten voikkaan
käydä.
http://www.mdcdatum.org.uk/MilkPrices/eumilkprices.html
On ollut maidon hinnan nousu nopeaa kesästä asti.
en tiedä, mutta Suomessa on käytössä sellainen juttu kun "maidon hinnan kausivaihtelu", mikä tarkoittaa, että kohtapuoleen,kevään korvalla, tuottajahinta putoaa taas muutaman sentin,muttei taatusti putoa hinnat kaupassa. Muistaakseni tuolla tukiaispuolella joku selitti asian oikeaoppisemmin.