Sairaalloisen tiheä virtsaamistarve

Vaivanani on ollut vuoden alusta lähtien jatkunut, pääosin ilatisin ilmaantuva sairaalloisen tiheä virtsaamistarve. Saatan joutua käymään pissalla jopa 10 minuutin välein. Minulla oli samankaltainen vaiva noin 7 vuotta sitten ollessani 11 vuotias. Sydän ja munuaiset on muissa yhteyksissä tutkittu, joten niihin vaiva tuskin liittyy. Mistä voisi olla kyse? Tämä on todella stressaavaa, enkä haluaisi joutua kokemaan samanlaista surua asian takia kuin koin lapsena. Apua arvostettaisiin!
61147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

voiskohan kyseessä olla virtsatieinfektio?!
toi oire ainakin viittaa siihen...kannattais käydä antamassa pissanäyte.
ja jos sulla on tulehdus eikä sitä hoideta, niin se voi tosiaan kyllä sit levitä sinne munuaisiin asti. en sano tätä pelotellakseni, mutta se on vaan tosiasia. varsinkin kun tota on jatkunu jo useamman viikon niin sinuna kävisin ainakin siinä testissä, ja jos se näyttää negaa, niin puhua lääkärin kanssa että mistä muusta se vois johtua.

Äänestä
  • niin, parasta se kai olisi. tosin viimeksi kun kävin lääkärillä tämän saman vaivan takia, ei virtsanäyteestä löytynyt mitään vikaa. virtsatessa ei myöskään tunnu kirvelyä. mutta ei kai se pahaakaan tee käydä varmistamassa asia.

    Äänestä

Itselleni tulee aika ajoin tuollaisia päiviä ja niitä on yleensä edeltänyt huonojen hiilihydraattien tai suolan tavallista runsaampi syöminen edellisinä päivinä (= käynti anoppilassa). Kun sitten palaan kasvis/kuitupitoisempaan ruokavalioon ja juon normaalin runsaasti, alkaa vessassa juokseminen. Eli kyseessä on ihan normaali nesteiden poistuminen.

Äänestä

Hei,

Minulla on aivan samat oireet kuin sinulla. Vaivat alkoivat joulun paikkeilla. Välillä parempia päiviä, välillä huonompia. Töissä voin joskus pärjätä kolmekin tuntia käymättä pissalla. Välillä juoksen tosiaan minäkin 10 minuutin välein.
Kävin viime viikolla lääkärillä ja sain ilman kokeita norfloxacin-kuurin. Ei auttanut. Huomenna menen sitten pissakokeeseen. Epäilen ettei siinä olisi mitään, huh.
Olen menossa viikon kuluttua leikkaukseen (ortopedinen) ja miten selviän kun pitää juosta koko ajan veskissä? Nukutuksen jälkeen varmaan halkean. Mitä teen???

Äänestä
  • Jos se on kerran näinkin yleinen vaiva niin täytyyhän sillä jokin taustatekijä olla. Miksei kokeissa näy sitten mitään, vai olemmeko löytäneet aivan uuden sairauden?

    Äänestä

Oletko varma, ettei sinulla ole ylivilkasta rakkoa? Silloin on virtsaamistarve yleensä useampaa, sillä usein virtsarakko on pienempi kuin normaali, joten virtsaa ei mahdu rakkoon paljoa, mistä johtuu usea vessassakäynti?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helphelp kirjoitti:

Vaivanani on ollut vuoden alusta lähtien jatkunut, pääosin ilatisin ilmaantuva sairaalloisen tiheä virtsaamistarve. Saatan joutua käymään pissalla jopa 10 minuutin välein. Minulla oli samankaltainen vaiva noin 7 vuotta sitten ollessani 11 vuotias. Sydän ja munuaiset on muissa yhteyksissä tutkittu, joten niihin vaiva tuskin liittyy. Mistä voisi olla kyse? Tämä on todella stressaavaa, enkä haluaisi joutua kokemaan samanlaista surua asian takia kuin koin lapsena. Apua arvostettaisiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu