on hyvä vekotin. Löytyy mitä tahansa, niinkuin tiedätte. Minullakin on tuttuja joille olen kehunut tätä masinaa, vaan moni on tyrmännyt heti alkuunsa, ei hirveetä, ei osata ja meille ei sellaista hökötystä ikinä hankita.
Vaan näppäräpä on. Laitoin eilen pari ilmoitusta ja huomenna nähtävästi päästään kauppoja hieromaan. Kaikki sujuu paitsi kuvankäsittely, ehkä sekin joskus?
Sanakirjasta löytyy vieraskieliset sanat helposti, mikä sekin on hienompi juttu ja tietysti se tärkein, kirjeenvaihtokavereita piisaa ja näyttääkin siltä, että live kaverit jäävät toiseksi ja se on ainoa ikäväpuoli tässä laitteessa.
Vaan näppäräpä on. Laitoin eilen pari ilmoitusta ja huomenna nähtävästi päästään kauppoja hieromaan. Kaikki sujuu paitsi kuvankäsittely, ehkä sekin joskus?
Sanakirjasta löytyy vieraskieliset sanat helposti, mikä sekin on hienompi juttu ja tietysti se tärkein, kirjeenvaihtokavereita piisaa ja näyttääkin siltä, että live kaverit jäävät toiseksi ja se on ainoa ikäväpuoli tässä laitteessa.
Vastaukset 61
Vanhimmat
se on taitolaji tämä tietsikan käyttö. Minulla ei ole harmainta aavistuskaan kuvien käsittelystä. Ei muuten ollut excelinkään käytöstä ja kuitenkin joudun sitä käyttämään tiedän tai en maanantaina.
Ei ollut aavistusta myöskään monesta muustakaan jutusta tietokoneella.
Hyvä puoli on että ei juuri enää kotona tarvitse telefonia, ei enää tarvitse juosta niin paljon kokouksissa kun saa asiat hoidettua sähköpostin kautta suoraan. Ei enää juurikaan tarvitse pankki neitokaisia, tietsikan kautta jo pankki asiatkin hoituvat.
loputkin suoraveloitus laskutukset pois pankista.
Parempi se on ihan itse tilinsä hoidella.
Hesarin tilauksenkin lopetan. Luen täältä netistä otsikot ja ne saa tulevaisuudessa riittää minulle.
ja meillä muuttuu tämä laajakaista juttu. Tavasin kolmeen kertaan kirjeen läpi ja soitin pojalleni. Tulee sitten asentamaan sen uuden ja nopeamman yhteyden. Minusta ei siihen ole. Sen verta ne ohjeetkin tuntuivat utopistisilta jotka kirjeessä olivat mukana.
Laitoin viimeviikolla valituksen yhdestä laskusta.
Soitettiin ihan muutama paikallispuhelu siellä reissussa ja laskun määrä oli 84 euroa.
Kierrättää kuulemma ulkomailla soitetut puhelut suomen kautta vaikka emme soittaneet sen maan ulkopuolelle. Aika erikoista.
Niiden Kiinalaisten kautta jotka syövät sitä juustoani niin että tuli se kiskuri kilohinta;))))
liittymänopeutta muutettaessa ei asiakkaan koneelle kyllä tehdä mitään vaan se toimenpide tapahtuu ihan operaattorin omilla koneilla.
Jos haluaa nopeutta nostaa niin siihen riittää yksi puhelinsoitto operaattorille.
Yhteysnopeuksiin ei edes ole asiakkaan mahdollista itse tehdä muutoksia.
useiden maiden verkostoissa ja kierrättää siellä soitetut puhelut Suomen kautta, näin selittivät, mutta pyysivät laittamaan kirjallisen valituksen ja kertomaan mitä siellä tapahtui. Hinta oli mielestämme kohtuuton, kun puheaikaakin oli käytetty yhteensä vajaa puoli tuntia.
olla. Kiskurihinnalta nämä maallikosta tuntuvat.
viestiini?
nyt menin ihan sekaisin, mutta eihän se kait mitään haittaa jos sinullekin selostin juurtajaksain tämän tapauksen.
Uman olisi pitänyt sinulle vastata, vaan hätäisenä kerkesin ennemmin. Sorry.
WLAN.kin itsestään pelkällä soitolla?
Eipä taida.. !!!
Ummukka langattomista lähiverkoista vaan yhteyden nopeuden nostosta.
Aina ei asia ole noin. Jos liittymätyyppi muuttuu niin silloin voi myös joutua muuttaan esim verkkokortin!
eikä asia ole aina noinkaan, aina ei joudu vaihtamaan verkkokorttia eikä edes soittamaan riittää kun kuittaa sähköpostiviestin
palsta-artisti sanoi, aina ei selviä pelkällä kuittaamisella, joskus voi joutua verkkokortin vaihtamaan.
nostettaessa verkkokorttia tarvitse vaihtaa.
Ei ummukalla edes voi olla syynä että olisi vanha verkkokortti, vaihtoi koneen viikko sitten.
Sun elämäs vaikuttaa tosi mielenkiintoselta! Vuodesta toiseen luuppi kädessä seuraat jonkun ummukan kirjotuksia. Teetsä niistä jotain väitöskirjaa, vai miks kopioit niitä koneelles jemmaan?
Mut hyvä tietää, että sulta voi AINA kysyä, mikä mielipide hällä lie ollut mihinkin asiaan, vaikkapa joskus kolme vuotta sitten. Eiks voikin? ;))))
vaihtaa, sinähän et kertakaikkiaan voi tietää minkälainen verkkokortti hänellä on, vaikka olisi eilen vaihtanut konetta.
Miten on, aion tänään vaihtaa koneeseeni emolevyn, kerro ihmeessä minkälaisen aion vaihtaa, tiedät varmsti senkin jos tiedät minkälainen verkkokortti uman koneessa on?
sinulla jos vuosi ja viikko ovat saman mittaisia.
Kun nyt kuitenkin hän itse otti ihan hiljattain aiheeksi uuden tietokoneensa ja siitä keskusteltiin niin ei liene lain vastaista kommentoida asiaa.
Mikä sinua kaivelee?
Yrität niin epätoivoisesti nuoleskella häntä että näet vainoamista jokaisessa viestissä jossa edes osittain sivutaan Umalehtistä.
Tuntuu siltä että elät elämääsi eläytyen Umalehtisen elämänpiiriin ja siksi otat henkilökohtaisesti kaiken häntä käsittelevän.
ja joskus ei taevi tehdä mitään, kun on kunnon palvelin käytössä
Teillä ämmillä vain taitaa olla paha tapa kitistä ja vinkua jos joku on erimieltä kanssanne, omianne ette kykene perustelemaan ja verenpaineenne nousee kun joku oman mielipiteensä pystyy perustelemaan.
Missähän kohtaa puhuin vainoamisesta? Nuoleskelin ummukkaa? Puhuin lain vastaisuudesta?
Ihmettelin vaan sun elämäs mielenkiintoisuutta.
No, tossa sun viimeisessä lauseessas kuvailit itses melko hyvin. =)
Päivän jatkoa sulle! Jatka samaan malliin, ei järkytä mun eikä muidenkaan elämää, omasihan se on. ;))))
Taloyhtiöön tulee oma laajakaista, niin joissain tapauksissa verkkokortti on vaihdettava!
Niin ja JOS Umalla nettiyhteys muuttuu muuksi kuin mikä nyt on, niin saattaa olla kortin vaihto pakollinen!
Mikä tuossa on niin vaikeeta ymmärtää?
Niin ja Umahan oli saanut kirjeen, ei sähköpostia.
Nythän en ole puhunut pelkästä nopeuden nostamisesta, vaan että nettiyhteyden muuttumisesta.
Jymmärsitkö?
ämmiin ja näinollen, muuten yhdyssana, kykenet perustelaemaan miksi tietokoneista jotakin tietävän ihmisen selkeä kannaotto tietokoneesta, siis, vain tietokoneesta ja netin nopeudesta, ei muuten ole yhdyssana, on uman nuoleskelua?
tarvitaanko asentajaa paikalle. Jos halutaan että lankapuhelin ja laajakaista toimivat samanaikasesti niin pelkkä etäyhteys ei siinä tapauksessa riitä.
Näin ollen. Ei "näinollen". :D
Meillä kyllä riitti tuo etäasennus operaattorilta.
sinä näit? ;)
sinulla on?
Auttaako silloinkin kun haluan kaapeliyhteyden tai esimerkiksi taloliittymän, riittääkö kun soittaa puhelinlaitokselle?
Onko minun ADSL purkkini sopiva kun hommaan kaapeliyhteyden?
ja taas, näinollen on yhdyssana, mutta silloin kun puhutaan näin ollen se ei ole yhdys sana ;););D:D:O:0
kaksi konetta rinnan verkkoon? Riittääkö silloin pelkkä etäyhteys..?
- Pelkkä riidanhaastaja sinä olet. Takerrut jokaiseen Uman kirjoittamaan sanaan. Ärsyttävää tuollainen turha vikinä..
ei tarvi hommata mitään kaapeliyhteyksiä kun ne on jo. nopeuksien muutokset tapahtuu etäasennuksena suoraan operaattorilta.
http://www2.lingsoft.fi/cgi-bin/finspell?word=niinkuin
verkkokortti sinulla on?
mitä tahansa tulee mieleen, vaikkapa se mitä oikeastaan pimeä keskiaika pitääkään sisällään, ei kuin googlettamaan ja tietoa ahmimaan.
Minulla on tässä monitoimi kirjoituskoneessa tv-kortti, nytkin kolmosen uutiset taustalla auki, kuulee samalla uutiset, mielenkiintoisia voi vaikka vilkaista.
tekniikkaa. Minun yhdellä ikivanhalla sukulaisella tuolla pohjoisessa on näkökone tietsikassa. Kun laittaa sähköpostia pojalleen, niin saa naaman esille. Erikoista, vaikka olenhan minä siitä kyllä aiemminkin kuullut.
jos ylläpito maanantaina huomaa rivot ja rasistiset kirjoittelusi viikonlopun ajalta?
vaivaa sitä pientä päätäs noin isolla asialla...
Parhaimpia keksintöjä ovat nämä. Netistä löytää tietoa enemmän kuin mistään muualta. Pystyy maksaan laskut, pelaan raveja ym kivaa.
Kännykkä on kans hyvä, jota ilman ei osaa olla. Jos känny unohtuu kotiin, niin jo on vähän orpo olo.
Onkos sinulla Pukeli mitään kuvankäsittely ohjelmaa?
Palsta-Artisti, ystävällisesti, vailla minkäänlaista hyökkäilyä, kysyn, miten olisi laulujen laita?
Olemme iltana muutamana kuulleet runonlausuntaa, Palsta runoilija esitti omia uskomattomia runojaan, olisiko laulun vuoro?
tänään on kerkässä soinut biisi:
Juokse sinä humma kun tuo taivas on niin tumma...
;)
eilen linkitetty Haltin häät, heräsin massiiviseen päänsärkyyn ja sen taustalla soi Mallan ja Saanan häätunnelmat. :D
Lisäksi tänään olen kuunnellut tätä:
http://youtube.com/watch?v=NgrGRcjyzVw
...olen ymmärtänyt että nuo Loituma TV:n tuubiin lataamat videot ovat siellä siis ihan luvallisesti...
metsämäessä vai etäpeliäkö pelasit
hyvä biisi ja aikas hauska video! =)
sitä tulee pelailtua.
sanoa että musiikkimakusi on mainio, tuosta ei kai tule päänsärkyä?
tulee todella hyvälle tuulelle;))) Minulla on tuosta linkin kappaleesta vielä nauruhermoja kutkuttava muistokin.;)))
kyllä se Kilpisjärvi-laulu oli enemmän minun makuuni, en nyt muista olitko se sinä joka sen linkitti, jos olit niin kiitos vielä kerran. :)
Mulla on semmoinen ikävä tapa että jos löydän kivan kappaleen, niin kuuntelen sen "puhki". Mies ei voi käsittää että jaksan automatkoilla kuunnella samaa levyä satoja kilometrejä - hän ei ole uskonut kun kerron että yksin ajaessani voin kuunnella yhtä ja samaa kappaletta satoja kilometrejä. :D Semmoisesta voi tietysti tulla päänsärkyä...
laitoin carolan CD:n soimaan.
Minulla vain tämä maailmanlopun rakkine tilttailee ja kaatuilee, vaikka onkin hyvin pöytään pultattu, huomenna minä opetan sille tapoja, vaihdan prosessorin ja pelottelen kaatopaikalla, eiköhän tokene ja älyä seisoa siinä mihin on laitettu seisomaan.
minä kuuntelen kuulokkeilla kerran toisensa jälkeen, joskus kuuntelin Maija Vilkkumaata, vain saadakseni tietää miksi minä pidän siitä niin paljon.
julkisesti paljastaa tyhmyys sanomalla, etten tiedä. Melko uusi kone tämä on ja paljon asennettiin ohjelmia, mutta en tiedä mikä se niistä voisi olla.
...kyllä tuota ei voi hymyilemättä kuunnella. =)
erityinen paikka sydämmessäsi?
Täytyy surullisena todeta että Carolan sairastumisen takia Suomi menetti valtavan lahjakkaan laulajan, hänen lauluäänensä on hyvin omaperäinen ja kappaleetkin meikäläisen mieleen.
kovasti Carolan äänestä minäkin. Jokin kokoelmalevy pitäisi hankkia, niin voisi laittaa soimaan sopivan tunnelman vallitessa.
Kyllä Kilpisjärvellä on aina ollut vähän erityinen paikka minun sydämessä, en ollut kovin monta vuotta vanha kun minut ensimmäisen kerran raahattiin Saanan huipulle. :) Muistan että minusta Saana näytti silloin jotenkin vihaiselta, eli tunturilla oli lapsen silmissä kasvot. Kilpisjärvi on hienoin rajanylityspaikka Norjaan, vaikka Käsivarren tie voi olla aika puuduttava...
tuolla sivullasi, minulle oli jäänyt mielikuva jostakin keskustelusta että asut ulkomailla, siellähän se luki, minulla oli myös mielikuva tuosta puukyselystä että olisit myös Pihtakuusi ja koska olet kauris, olet varmaan myös pihtakuusi, todennäköisesti olet myös perfektionisti. :):)
Olen yhden kerran käynyt Kilpisjärvellä, kalastelen Lapin joilla kesäisin, tosin melkein aina Itä-Lapissa, mutta olen väylälläkin käynyt.
Viime kesänä kävin Angelissa Inarijoella
koskaan mikään himoräpättäjä puhelimessa, mutta nyt nämä vuodet tietokoneen kanssa on saaneet minut suorastaan vihaamaan sitä että puhelin soi. :) Niin iso osa yhteydenpidosta on siirtynyt koneelle, Messengeriin ja Skypeen, että se tuntuu nyt luonnollisemmalta kuin puhua puhelimessa. Lankapuhelinta minulla ei ole vuosikausiin enää ollutkaan, siinä alkoi liittymän ylläpito maksaa paljon enemmän kuin sen käyttäminen.
Ihan semmoiseen yksinkertaiseen kuvankäsittelyyn (kuvan rajaus ja suoristus, sävyjen parantaminen jne.) suosittelen kokeilemaan sellaista ohjelmaa kuin Picasa jos et ole vielä kokeillut, sen saa ladattua ilmaiseksi netistä. Jos ottaa paljon digikuvia eikä ole hirveän hyvä pitämään niitä hienosti järjestyksessä koneella (köhöm) niin se on myös siitä loistava ohjelma että se etsii ja järjestää ne albumit esim. kronologisesti, ja tosi helppo on etsiä sillä tiettyä kuvaa. Siis ainakin helpompaa kuin vain availla kansioita ja selata hiki hatussa... Sitten kuvaa korjatessa siinä on semmoinen ihana tumpelo-nappula kuin "kokeilen onneani", sitä kun painaa niin se yrittää korjata kuvan sävyt oikeiksi. Joskus se onnistuu, joskus ei, mutta tosi usein tulos on ollut aika uskomaton. :)
No, tsemppiä kauppoihin, mitä ne nyt sitten sisältävätkin.
merkille sinun taitosi tällä alalla. Siitä lankapuhelimesta senverran, että minulla on sellainen ja kellertävä väriltään.
Perin sen isältä ja siitä syystä en ole raatsinut laittaa sitä menemään.
maksan ja joskus täällä "pulisen" ja ai,niin,työn puolesta haen asioita:))))
niin joskus täällä pulise. Olen huomannut, että aika usein olet tavattavissa.
se käytettävä hyväksi tätä värkkiä kun siintä käytöstä maksaakin(55,80/2kk)elisalle,,,ja oikein mukavaa päivänjatkoja sulle:))))
http://i50.photobucket.com/albums/f328/Laredon/Kavereita14.gif?t=1201561585