Sulakerasia on kytketty suoraan akkuun kahdella johdolla ja - napaan. Nyt olisi tarkoitus kytkeä rasia pääkytkimeen. Eikö se olisikin niin parempi.Alkuperäinen, jossa on myös katkisimet eri laitteille mykistyy kyllä kun päävirta on poikki. Kytkentämallia en siitä kuitenkaan pysty ottamaan.
Pääkytkin on mallia "off-1-both-2". Takapuolella on kolme napaa. Kummaltakin akulta tulee plussa kahteen napaan ja kolmaanteen tulee yhtä paksu kaapeli ja pari ohuempaa. Auttakaahan miestä mäessä, että menee oikein. Kiitos!
Sulakerasia
11
4937
Vastaukset
- minor700
ymmärsin niin sulakerasia katkaijsiaineen on jo kytketty oikein elikkä jos sammutat pääkatkaisija niin virrat on poikki.
Pääkatkaisijassa on varmasti se toinen ohut piuha sulakerasiaan menevä,toinen ohut on ehkä automaattiseen tyhjennyspumppuun? - plussaan
Hetkinen... Eikös sulake tule plussaan joka menee kytkimeltä laitteelle ja laitteesta menee miinus maadoituskiskoon josta menee kaapeli akkuun.
Ehän sulakkeisiin mitään miinusta laiteta? - sekainen
melkoinen selitys
- vai mite se oli...
Noniin, tarkoituksesi on kai kytkeä toinen sulakerasia jo olemassa olevan lisäksi tai muuttaa jotain jälkiasennusrasian kytkentää.
Pääkytkimen siitä navasta johon akkujohdot ei tule, eli keskimmäisestä navasta vedät paksuhkon (punainen tai keltainen tms.) kaapelin sulakerasian sisäänmenoon. Sitä kaapelia pitkin se sähkö kulkee rasialle. Sulakerasialta sitten joka sulakkeen/kytkimen kautta kullekin kulutuskohteelle.
Kunkin kohteen miinus kytketään yhteen nippuun tai kytkentärimaan ja siitä taas paksuhko (musta) johto koneen runkoon tai akun miinuskenkään.
Jos hiemankin epäröit niin kannattaa kysäistä joltain sähkö/elektroniikka/autoalan hemmolta apua)- minor700
moottorin runkoon ei saisi viedä miinuskaapeleita paitsi yhteen paikkaan ja se on se mihin akkukaapeli tulee. Pitää välttää moottorin rungon kautta meneviä virtoja.
- 12 V
Alkaa homma selkiintyä. Kysymys on tosiaan lisärasian jälkiasennuksesta. Rasiassa on toisessa päässä ja toisessa päässä - johdolle paikat.(Paksuille johdoille, jotka ymmärtääkseni on tarkoitus tulla suoraan akulta). Rasiassa on paikat 12 litteälle sulakkeelle. Toisessa, - päässä 12 ruuvia laitteiden miinusjohdoille ja kunkin sulakkeen kohdalla ruuvi johdoille.
Eli siis...Johdon, joka nyt tulee akun plusnavasta rasian pluspäähän, irroitan akusta ja laitan pääkytkimen keskimmäiseen napaan ja siitä edelleen sulakerasialle. Johdon, joka nyt tulee rasian miinuspäähän akun miinusnavasta voinen antaa olla paikoillaan. Eikös se aja saman asian kuin se varsinainen maadoituskisko. Voikohan tän selittää vielä sekavammin...? - JRxxx
12 V kirjoitti:
Alkaa homma selkiintyä. Kysymys on tosiaan lisärasian jälkiasennuksesta. Rasiassa on toisessa päässä ja toisessa päässä - johdolle paikat.(Paksuille johdoille, jotka ymmärtääkseni on tarkoitus tulla suoraan akulta). Rasiassa on paikat 12 litteälle sulakkeelle. Toisessa, - päässä 12 ruuvia laitteiden miinusjohdoille ja kunkin sulakkeen kohdalla ruuvi johdoille.
Eli siis...Johdon, joka nyt tulee akun plusnavasta rasian pluspäähän, irroitan akusta ja laitan pääkytkimen keskimmäiseen napaan ja siitä edelleen sulakerasialle. Johdon, joka nyt tulee rasian miinuspäähän akun miinusnavasta voinen antaa olla paikoillaan. Eikös se aja saman asian kuin se varsinainen maadoituskisko. Voikohan tän selittää vielä sekavammin...?...kuulosti tuo selostus. Saatat olla jäljillä, mutta tuossa pääkytkimen kohdalla uhkasi mennä pieleen. Siis näin sen pitäisi mennä:
-akulta johto toiseen pääkytkimen "tulonavoista" (toivottavasti sinulla on ohje sille kytkimelle, niin ei mene navat sekaisin)
-pääkytkimen "lähtönavasta" johto sulakerasian plus-liittimeen
-miinuspuoli ihan kuten sanoitkin
Ja tutulta kuulostaa tuo sulakerasian kuvauskin, taitaa olla Mastervoltin myymä malli. Sellainen muovikopalla peitetty? Sen erinomaisena puolena on juuri tuo, että miinusliitännät ovat samassa rasiassa eikä erillistä kiskoa tarvita.
- Kapu III
- ja aina virta päällä
Veneessäni on oma "piilotettu" sulakepaneeli
jossa on kuluttajakohtaiset sulakekoot ja -tyypit hälytykselle, navigoinnille (monta), maasähkölatureille (monta), pilssipumpuille (monta), aurinkopaneeleille (monta) ja lämmittimelle.- ei ole
kytketty pääkatkaisijaan? Ymmärsinkö oikein? Onko parempi niin, että virta on aina päällä jossain laitteissa. Automaattista pilssipumppua ei veneessäni ole.
- ohi päävirtakytkimen
ei ole kirjoitti:
kytketty pääkatkaisijaan? Ymmärsinkö oikein? Onko parempi niin, että virta on aina päällä jossain laitteissa. Automaattista pilssipumppua ei veneessäni ole.
Täsmälleen suojattavan kohteen mukaiset oikeantyyppiset automaattisulakkeet on tärkein turvavaruste ja on aina päällä.
Toinen, se isompi varsinainen,on samanlainen ja kytketään pääkytkimen lähtöön JOSSA ON 1,2,molemmat,off.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073215GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531092Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24851